Xfce Panel Plugins - en to ro translation catalogue (62 entries)

en: Notes
ro: Notițe

en: Ideal for your quick notes
ro: Ideal pentru notițe rapide

en: The selected directory (%s) already contains files. You must select or create an empty directory.
ro: Directorul selectat (%s) conține deja fișiere. Trebuie să selectați sau să creați un director gol.

en: Unable to select directory for new notes path: %s
ro: Nu s-a putut selecta directorul pentru ruta noilor notițe: %s

en: Notes path is unacceptable
ro: Ruta notițelor este inacceptabilă

en: Error
ro: Eroare

en: Notes %d
ro: Notițe %d

en: Note %d
ro: Notița %d

en: Rename group
ro: Redenumire grup

en: The name %s is already in use
ro: Numele %s este deja folosit

en: Are you sure you want to delete this group?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest grup?

en: The name "%s" is invalid.
ro: Numele „%s” nu este valid.

en: The invalid characters are: %s
ro: Caracterele nevalide sunt: %s

en: Unable to open the settings dialog
ro: Nu s-a putut deschide dialogul cu opțiuni

en: _Add a new group
ro: _Adăugare grup nou

en: Insert checkbox
ro: Inserare căsuță de selectare

en: Strikethrough
ro: Barare

en: Underline
ro: Subliniere

en: Italic
ro: Cursiv

en: Bold
ro: Aldin

en: Menu
ro: Meniu

en: Hide (%s)
ro: Ascunde (%s)

en: _Groups
ro: _Grupuri

en: _New
ro: _Nouă

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: _Rename
ro: _Redenumire

note: Always on top
en: Always on top
ro: Tot timpul deasupra

en: Sticky window
ro: Fereastră lipicioasă

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: _About
ro: _Despre

en: _Rename group
ro: _Redenumire grup

en: _Delete group
ro: Șt_ergere grup

en: Are you sure you want to delete this note?
ro: Sigur doriți să ștergeți notița?

en: Rename note
ro: Redenumire notă

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Close
ro: În_chide

en: Global settings
ro: Opțiuni globale

en: Background:
ro: Fundal:

en: Tabs position:
ro: Poziția filelor:

note: Hide from taskbar
en: Hide notes from taskbar
ro: Ascunde notițele din bara de activități

en: Notes path:
ro: Ruta notițelor:

en: New group settings
ro: Opțiuni grup nou

note: Sticky window
en: Sticky
ro: Lipicioase

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Select notes path
ro: Selectați ruta notițelor

en: None
ro: Niciuna

en: Top
ro: Sus

en: Right
ro: Dreapta

en: Bottom
ro: Jos

en: Left
ro: Stânga

en: Small
ro: Mică

en: Normal
ro: Normală

en: Large
ro: Mare

en: Yellow
ro: Galben

en: Blue
ro: Albastru

en: Green
ro: Verde

en: Olive
ro: Măsliniu

en: Carmine
ro: Carmin

en: Mimosa
ro: Galben mimosa

en: White
ro: Alb

en: Custom...
ro: Personalizat...

en: Background Color
ro: Culoare fundal
