Xfce Apps - en to ar translation catalogue (56 entries)

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Clear
ar: امسح

en: Notifications
ar: تنبيهات

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Close
ar: _أغلق

en: Xfce Notify Daemon
ar: برنامج إشعارات إكسفس الخفي

en: Unknown option "%s"
ar: خيار غير معروف "%s"

en: Unable to start notification daemon
ar: لا يمكن تشغيل عارض التنبيهات

en: Another notification daemon is running, exiting
ar: تطبيق تنبيهات آخر قيد العمل، يتم الخروج

en: Notification Preview
ar: عرض التنبيهات

en: This is what notifications will look like
ar: هكذا ستكون الإخطارات

en: Button
ar: زر

en: Notification preview failed
ar: فشل في معاينة الإشعار

en: Delete
ar: حذف

en: Settings daemon is unavailable
ar: إعدادات التطبيق غير متوفرة

en: Refresh
ar: انعش

en: Refresh the notification log
ar: انعش سجل التنبيهات

en: Open
ar: افتح

en: Open the notification log in an external editor
ar: افتح سجل التنبيهات في محرر خارجي

en: Clear the notification log
ar: امسح سجل التنبيهات

en: Display version information
ar: عرض معلومات الإصدار

en: Settings manager socket
ar: مقبس مدير الإعدادات

en: SOCKET_ID
ar: مُعرف المقبس

en: Type '%s --help' for usage.
ar: اكتب '%s --help' لدليل المستخدم.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
ar: صدر بموجب شروط إصدار جنو العمومية ، نسخة 2

en: Please report bugs to %s.
ar: الرجاء كتابة تقرير علة إلى %s.

en: only during "Do not disturb"
ar: فقط أثناء "لا تقاطع"

en: always
ar: دائماً

en: all
ar: الجميع

en: all except blocked
ar: الكل عدا المحظورات

en: only blocked
ar: فقط المحظورات

en: display with mouse pointer
ar: عرض مع مؤشر الفارة

en: primary display
ar: العرض الأولي

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
ar: <b>حاليا يتم عرض الإشعارات العاجلة فقط.</b>

en: Show _Preview
ar: أظهر الم_عاينة

en: seconds
ar: ثواني

en: _Disappear after
ar: _تختفي بعد:

en: _Opacity
ar: _الإعتام:

en: Fade out
ar: التلاشي

en: Default _position
ar: الموقع الافتراضي:

en: _Theme
ar: _سمة:

en: Do not disturb
ar: لا تقاطع

en: <b>Behavior</b>
ar: <b>السلوك</b>

en: <b>Appearance</b>
ar: <b>المظهر</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
ar: افتراضيا سيتم عرض فقاعات التنبيهات على الشاشة في موضع مؤشر الفارة.

en: Show notifications on
ar: عرض التنبيهات في

en: General
ar: عام

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Log notifications
ar: سجل التنبيهات

en: Log applications
ar: سجل التطبيقات

en: Log
ar: السجل

en: Customize how notifications appear on your screen
ar: خصص كيف تظهر التنبيهات على الشاشة
