Xfce Apps - en to da translation catalogue (134 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
da: Vil du virkelig rydde underretningsloggen?

en: Clear notification log
da: Ryd underretningslog

en: Cancel
da: Annuller

en: Clear
da: Ryd

en: include icon cache
da: medtag ikonmellemlager

en: Now
da: Nu

en: Notifications
da: Underretninger

en: Unable to open the following url: %s
da: Kan ikke åbne den følgende url: %s

en: This is the notification plugin
da: Dette er underretning-pluginet

en: Copyright © 2017 Simon Steinbeiß
da: Ophavsret © 2017 Simon Steinbeiß

en: <b>_Do not disturb</b>
da: <b>_Forstyr ikke</b>

en: Unable to open notification log
da: Kan ikke åbne underretningslog

en: No unread notifications
da: Ingen ulæste underretninger

en: No notifications
da: Ingen underretninger

en: _Clear log
da: _Ryd log

en: _Mark all read
da: Mærk alle som læste

en: _Notification settings…
da: _Underretningsindstillinger …

en: Notification Plugin Settings
da: Indstillinger for underretning-plugin

en: _Help
da: H_jælp

en: _Close
da: _Luk

en: Notification icon size
da: Ikonstørrelse for underretninger

en: Number of notifications to show
da: Antal underretninger som vises

en: Only show notifications from today
da: Vi kun underretninger fra i dag

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
da: Skjul 'Ryd log'-bekræftelsesdialog

en: Hide panel button when no unread notifications
da: Skjul panelknap når der ikke er nogen ulæste underretninger

en: Appearance
da: Udseende

en: Show in menu
da: Vis i menu

en: All notifications
da: Alle underretninger

en: Unread notifications
da: Ulæste underretninger

en: Behavior
da: Opførsel

en: After showing the menu
da: Efter menuen vises

en: Mark all log entries read
da: Mærk alle logposter som læst

en: Mark shown log entries read
da: Mærk viste logposter som læst

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Notification Plugin
da: Underretning-plugin

en: Notification plugin for the Xfce panel
da: Underretning-plugin til Xfce-panelet

en: Xfce Notify Daemon
da: Xfce-underretningsdæmon

en: Unknown option "%s"
da: Ukendt tilvalg "%s"

en: Unable to start notification daemon
da: Kan ikke starte underretningsdæmon

en: Another notification daemon is running, exiting
da: Anden underretningsdæmon kører, afslutter

en: Log is unavailable
da: Loggen er utilgængelig

en: Log entry not found
da: Logposten blev ikke fundet

en: The notification log directory (%s) is not a directory
da: Underretningslogmappen (%s) er ikke en mappe

en: Failed to open notification log: %s
da: Kunne ikke åbne underretningslog: %s

en: Failed to prepare SQL statement: %%s (%s)
da: Kunne ikke forberede SQL-udsagn: %%s (%s)

en: trailing characters at end of statement
da: efterstillede tegn i slutningen af udsagnet

en: Failed to create 'notifications' table: %s
da: Kunne ikke oprette 'notifications'-tabel: %s

en: Failed to create DB timestamp index: %s
da: Kunne ikke oprette DB tidsstempelindeks: %s

en: Failed to create DB is_read index: %s
da: Kunne ikke oprette DB is_read-indeks: %s

en: Default Action
da: Standardhandling

en: Xfce Notification Daemon
da: Xfce Underretningsdæmon

en: Notification Preview
da: Forhåndsvisning af underretning

en: This is what notifications will look like
da: Sådan ser underretninger ud

en: Button
da: Knap

en: Notification preview failed
da: Forhåndsvisning af underretning mislykkedes

en: Are you sure you want to delete notification settings for application "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette underretningsindstillinger for programmet "%s"?

en: Delete
da: Slet

en: Forget Application
da: Glem program

en: Unspecified applications
da: Uspecificerede programmer

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
da: <b>I øjeblikket vises kun underretninger som haster.</b>
    Underretningslogning er %s.

en: enabled
da: aktiveret

en: disabled
da: deaktiveret

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
da: <big><b>I øjeblikket er der ingen kendte programmer.</b></big>
    Så snart et program sender en underretning
    vises den i listen.

en: Display version information
da: Vis versionsinformation

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: SOCKET_ID
da: SOKKEL-_ID

en: Type '%s --help' for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
da: Udgivet under vilkårene i GNU General Public License, version 2

en: Please report bugs to %s.
da: Rapportér venligst fejl til %s.

en: Settings daemon is unavailable
da: Indstillingsdæmon er ikke tilgængelig

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
da: <big><b>Tom log</b></big>
    Der er ikke blevet logget nogen underretninger endnu.

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh the notification log
da: Opdater underretningsloggen

en: Clear the notification log
da: Ryd underretningsloggen

en: Mark All Read
da: Mærk som læst

en: Mark all unread notifications as read
da: Mærk alle ulæste underretninger som læst

en: Mark log entry _read
da: Mærk logpost som _læst

en: Yesterday and before
da: I går og tidligere

en: Loading more log entries...
da: Indlæser flere logposter ...

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
da: Underretningstjenesten kører ikke. Der vil ikke blive vist nogen underretninger.

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
da: <b>I øjeblikket vises kun underretninger som haster.</b>

en: Fade out
da: Ton ud

en: _Slide out
da: _Glid ud

en: Do not disturb
da: Forstyr ikke

en: <b>Behavior</b>
da: <b>Opførsel</b>

en: <b>Animations</b>
da: <b>Animationer</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
da: Underretningsboblerne vises som standard på den skærm hvor musemarkøren er.

en: Show notifications on
da: Vis underretninger på

en: The "Enable event sounds" setting in the Appearance Settings dialog must be checked to hear notification sounds
da: Indstillingen "Aktivér hændelseslyde" i dialogen Udseendeindstillinger skal være tilvalgt for at kunne høre underretningslyde

en: _Mute sounds
da: Sæt lyde på _mute

en: Always show percent-value notifications
da: Vis altid underretninger med værdier i procent

en: When displaying notifications, show
da: Når der vises underretninger, så vis

en: icon, summary, and body
da: ikon, opsummering og krop

en: icon and summary
da: ikon og opsummering

en: icon and application name
da: ikon og programnavn

en: monitor with mouse pointer
da: skærm med musemarkør

en: primary monitor
da: primær skærm

en: all monitors
da: alle skærme

en: General
da: Generelt

en: seconds
da: sekunder

en: _Opacity
da: _Opacitet

en: Default _position
da: Standard_placering

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Top center
da: Øverst i midten

en: Bottom center
da: Nederst i midten

en: _Theme
da: _Tema

en: Show the notification summary and body when the notification is a percent value, such as audio volume or screen brightness
da: Vis underretningens opsummering og krop når underretningen er en værdi i procent, såsom en lydstyrke eller skærmens lysstyrke

en: Show text with percent _values
da: Vis tekst med værdier i _procent

en: Date/time _format
da: _Format for dato/klokkeslæt

en: Locale default
da: Standard for lokalitet

en: Relative times
da: Relative tidspunkter

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Show _Preview
da: Vis _forhåndsvisning

en: _Disappear after
da: _Forsvind efter

en: When creating a notification, applications can request how long they'd like the notification remain on screen. This setting controls whether or not that request is honored.
da: Når der oprettes en underretning, så kan programmer anmode om hvor længe de vil have underretningen til at blive på skærmen. Indstillingen styrer om anmodningen skal efterleves eller ej.

en: Honor app-requested "Disappear after" time
da: Efterlev programanmodet "Forsvind efter"-tid

en: <b>Per-application notification settings</b>
da: <b>Underretningsindstillinger pr. program</b>

en: Applications
da: Programmer

en: Log notifications
da: Log underretninger

en: only during "Do not disturb", or when notification bodies are not shown
da: kun under "Forstyr ikke" eller når underretningskroppe ikke vises

en: always
da: altid

en: Log applications
da: Log programmer

en: all
da: alle

en: all except blocked
da: alle undtagen blokerede

en: only blocked
da: kun blokerede

en: The maximum number of entries to be retained in the log.
da: Det højeste antal poster som skal bevares i loggen.

en: Log size limit
da: Grænse for logstørrelse

en: Mute application
da: Sæt program på mute

en: Allow urgent notifications
da: Tillad underretninger som haster

en: Include in log
da: Medtag i log

en: Customize how notifications appear on your screen
da: Tilpas hvordan underretninger vises på din skærm
