Xfce Apps - en to fr translation catalogue (131 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
fr: Voulez-vous vraiment effacer le journal des notifications ?

en: Clear notification log
fr: Effacer le journal des notifications

en: Cancel
fr: Annuler

en: Clear
fr: Effacer

en: include icon cache
fr: inclure le cache des icônes

en: Now
fr: Maintenant

en: Unable to open the following url: %s
fr: Impossible d’ouvrir l’URL suivant : %s

en: This is the notification plugin
fr: Ceci est le greffon de notification

en: <b>_Do not disturb</b>
fr: <b>_Ne pas déranger</b>

en: Unable to open notification log
fr: Impossible d’ouvrir le journal de notification

en: No unread notifications
fr: Pas de notification non lue

en: No notifications
fr: Aucune notification

en: _Clear log
fr: _Effacer le journal

en: _Mark all read
fr: _Marquer tout lu

en: _Notification settings…
fr: _Paramètres de notification…

en: Notification Plugin Settings
fr: Paramètres du greffon de notification

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Close
fr: _Fermer

en: Notification icon size
fr: Taille de l’icône de notification

en: Number of notifications to show
fr: Nombre de notifications à afficher

en: Only show notifications from today
fr: Afficher seulement les notifications du jour

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
fr: Masquer la fenêtre de confirmation « Effacer le journal »

en: Hide panel button when no unread notifications
fr: Masquer le bouton du panneau en l’absence de notifications non lues

en: Appearance
fr: Apparence

en: Show in menu
fr: Afficher dans le menu

en: All notifications
fr: Toutes les notifications

en: Unread notifications
fr: Notifications non lues

en: Behavior
fr: Comportement

en: After showing the menu
fr: Après avoir affiché le menu

en: Mark all log entries read
fr: Marquer toutes les entrées du journal lues

en: Mark shown log entries read
fr: Marquer les entrées du journal affichées lues

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Notification Plugin
fr: Greffon de notification

en: Notification plugin for the Xfce panel
fr: Greffon de notification pour le tableau de bord Xfce

en: Xfce Notify Daemon
fr: Démon de notification Xfce

en: Unknown option "%s"
fr: Option inconnue : « %s »

en: Unable to start notification daemon
fr: Impossible de démarrer le démon de notification

en: Another notification daemon is running, exiting
fr: Un autre démon de notification est en cours d’exécution, arrêt.

en: Log is unavailable
fr: Le journal est indisponible

en: Log entry not found
fr: Entrée journal non trouvée

en: The notification log directory (%s) is not a directory
fr: Le répertoire du journal de notification (%s) n’est pas un répertoire

en: Failed to open notification log: %s
fr: Échec de l’ouverture du journal de notification : %s

en: Failed to prepare SQL statement: %%s (%s)
fr: Échec de la préparation de l’instruction SQL : %%s (%s)

en: trailing characters at end of statement
fr: Caractères de fin en fin de déclaration

en: Failed to create 'notifications' table: %s
fr: Échec de la création de la table des «notifications» : %s

en: Failed to create DB timestamp index: %s
fr: Échec de la création de l’index horodatage BD : %s

en: Failed to create DB is_read index: %s
fr: Échec de la création de l’index BD  is_read : %s

en: Default Action
fr: Action par défaut

en: Xfce Notification Daemon
fr: Démon de notification Xfce

en: Notification Preview
fr: Aperçu des notifications

en: This is what notifications will look like
fr: Voici à quoi ressembleront les notifications

en: Button
fr: Bouton

en: Notification preview failed
fr: Impossible d’afficher un aperçu des notifications.

en: Are you sure you want to delete notification settings for application "%s"?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les paramètres de notification de l’application « %s » ?

en: Delete
fr: Effacer

en: Forget Application
fr: Oublier l’application

en: Unspecified applications
fr: Applications non spécifiées

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
fr: <b>Seules les notifications urgentes sont actuellement affichées.</b>
    La journalisation des notifications est %s.

en: enabled
fr: activée

en: disabled
fr: désactivée

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
fr: <big><b>Il n’y a aucune application connue actuellement.</b></big>
    Dès qu’une application envoie une notification
    elle apparaît dans cette liste.

en: Display version information
fr: Afficher les informations de version

en: Settings manager socket
fr: Socket du gestionnaire de paramètres

en: SOCKET_ID
fr: ID_SOCKET

en: Type '%s --help' for usage.
fr: Taper « %s --help » pour les infos d’utilisation.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
fr: Publié sous les termes de la GNU General Public License, version 2

en: Please report bugs to %s.
fr: Merci de signaler les bogues à %s.

en: Settings daemon is unavailable
fr: Le démon des paramètres est indisponible

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
fr: <big><b>Journal vide</b></big>
    Aucune notification enregistrée.

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh the notification log
fr: Actualiser le journal des notifications

en: Clear the notification log
fr: Effacer le journal des notifications

en: Mark All Read
fr: Marquer tout lu

en: Mark all unread notifications as read
fr: Marquer toutes les notifications non lues comme lues

en: Mark log entry _read
fr: Marquer l’entrée du journal lue

en: Yesterday and before
fr: Hier et antérieur

en: Loading more log entries...
fr: Chargement de plus d’entrées du journal ...

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
fr: Le service de notification n’est pas en cours d’exécution. Aucune notification ne sera affichée.

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
fr: <b>Actuellement, seules les notifications urgentes sont affichées.</b>

en: Fade out
fr: Fermeture en fondu

en: _Slide out
fr: _Glissement

en: Do not disturb
fr: Ne pas déranger

en: <b>Behavior</b>
fr: <b>Comportement</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
fr: Par défaut, les bulles de notification sont affichées sur l’écran où est situé le pointeur de la souris.

en: Show notifications on
fr: Afficher les notifications sur

en: The "Enable event sounds" setting in the Appearance Settings dialog must be checked to hear notification sounds
fr: Le paramètre « Activer les sons d’événement » dans la boîte de dialogue Paramètres d’apparence doit être coché pour entendre les sons de notification

en: _Mute sounds
fr: _Désactiver les sons

en: Always show percent-value notifications
fr: Toujours afficher les notifications de pourcentage

en: When displaying notifications, show
fr: Lors de l’affichage des notifications, afficher

en: icon, summary, and body
fr: icône, résumé et corps

en: icon and summary
fr: icône et résumé

en: icon and application name
fr: icône et nom de l’application

en: monitor with mouse pointer
fr: moniteur avec le pointeur de la souris

en: primary monitor
fr: moniteur principal

en: all monitors
fr: tous les moniteurs

en: General
fr: Général

en: seconds
fr: seconde(s)

en: _Opacity
fr: _Opacité

en: Default _position
fr: _Position par défaut

en: Top left
fr: Coin supérieur gauche

en: Bottom left
fr: Coin inférieur gauche

en: Top right
fr: Coin supérieur droit

en: Bottom right
fr: Coin inférieur droit

en: Top center
fr: Centre supérieur

en: Bottom center
fr: Centre inférieur

en: _Theme
fr: _Thème

en: Show the notification summary and body when the notification is a percent value, such as audio volume or screen brightness
fr: Afficher le résumé et le corps de la notification lorsque la notification est une valeur en pourcentage, telle que le volume audio ou la luminosité de l’écran

en: Show text with percent _values
fr: Afficher le texte avec des _valeurs en pourcentage

en: Date/time _format
fr: Format date / heure

en: Locale default
fr: Par défaut

en: Relative times
fr: Temps relatif

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Show _Preview
fr: Afficher un _aperçu

en: _Disappear after
fr: _Disparition après

en: When creating a notification, applications can request how long they'd like the notification remain on screen. This setting controls whether or not that request is honored.
fr: Lors de la création d’une notification, les applications peuvent demander la durée de la notification à l’écran. Ce paramètre contrôle si cette demande est honorée ou non.

en: Honor app-requested "Disappear after" time
fr: Temps de demande de l’application « disparaître après »

en: <b>Per-application notification settings</b>
fr: <b>Paramètres de notification par application</b>

en: Log notifications
fr: Consigner les notifications

en: only during "Do not disturb", or when notification bodies are not shown
fr: uniquement pendant « Ne pas déranger », ou lorsque les corps de notification ne sont pas affichés

en: always
fr: toujours

en: Log applications
fr: Consigner les applications

en: all
fr: toutes

en: all except blocked
fr: toutes sauf celles qui sont bloquées

en: only blocked
fr: seulement celles qui sont bloquées

en: The maximum number of entries to be retained in the log.
fr: Le nombre maximum d’entrées à conserver dans le journal

en: Log size limit
fr: Taille limite du journal

en: Log
fr: Journal

en: Mute application
fr: Application de mise en sourdine

en: Allow urgent notifications
fr: Autoriser les notifications urgentes

en: Include in log
fr: Inclure dans le journal

en: Customize how notifications appear on your screen
fr: Personnaliser la manière dont les notifications apparaissent sur votre écran
