Xfce Apps - en to he translation catalogue (131 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
he: האם אכן ברצונך לנקות את יומן רישום ההודעות?

en: Clear notification log
he: נקה את יומן רישום ההודעות

en: Cancel
he: בטל

en: Clear
he: נקה

en: include icon cache
he: כלול מטמון איקונים

en: Now
he: עכשיו

en: Notifications
he: התראות

en: Unable to open the following url: %s
he: לא מסוגל לפתוח את הכתובת הבאה: %s

en: This is the notification plugin
he: זהו תוסף ההודעות

en: Copyright © 2017 Simon Steinbeiß
he: זכויות יוצרים © 2017 Simon Steinbeiß

en: <b>_Do not disturb</b>
he: <b>_נא לא להפריע</b>

en: Unable to open notification log
he: לא יכול לפתוח יומן הודעות

en: No unread notifications
he: אין הודעות שלא נקראו

en: No notifications
he: בלי הודעות

en: _Clear log
he: _נקה יומן רישום

en: _Mark all read
he: _סמן הכל כנקרא

en: _Notification settings…
he: _הגדרות הודעה...

en: Notification Plugin Settings
he: הגדרות תוסף הודעות

en: _Help
he: _עזרה

en: _Close
he: _סגור

en: Notification icon size
he: גודל איקון הודעות

en: Number of notifications to show
he: מספר הודעות להצגה

en: Only show notifications from today
he: הצג הודעות מהיום בלבד

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
he: הסתר דו שיח אימות 'נקה יומן'

en: Hide panel button when no unread notifications
he: הסתר כפתור לוח כאשר אין הודעות שלא נקראו

en: Appearance
he: מראה

en: Show in menu
he: הצג בתפריט

en: All notifications
he: כל ההודעות

en: Unread notifications
he: הודעות שלא נקראו

en: Behavior
he: אופן פעולה

en: After showing the menu
he: לאחר הצגת התפריט

en: Mark all log entries read
he: סמן את כל רשומות היומן כנקראות

en: Mark shown log entries read
he: סמן רשומות יומן מוצגות כנקראות

en: Do nothing
he: אל תעשה דבר

en: Notification Plugin
he: תוסף הודעות

en: Notification plugin for the Xfce panel
he: תוסף הודעות ללוח Xfce

en: Xfce Notify Daemon
he: שדון התראה Xfce

en: Unknown option "%s"
he: אפשרות לא מוכרת "%s"

en: Unable to start notification daemon
he: לא ניתן להתחיל שדון התראה

en: Another notification daemon is running, exiting
he: תהליך רקע להודעה נוסף פועל, יוצא

en: Log is unavailable
he: יומן לא זמין

en: Log entry not found
he: רשומת יומן לא נמצאה

en: The notification log directory (%s) is not a directory
he: ספריית יומן הודעות (%s) אינה ספריה

en: Failed to open notification log: %s
he: נכשל לפתוח יומן הודעות: %s

en: Failed to prepare SQL statement: %%s (%s)
he: נכשל להכין הצהרת SQL: %%s (%s)

en: trailing characters at end of statement
he: תווים עוקבים בסוף הצהרה

en: Failed to create 'notifications' table: %s
he: נכשל ליצור טבלת 'הודעות':%s

en: Failed to create DB timestamp index: %s
he: נכשל ליצור אינדקס חותמות זמן DB: %s

en: Failed to create DB is_read index: %s
he: נכשל ליצור אינדקס DB is_read:%s

en: Default Action
he: פעולת ברירת מחדל

en: Xfce Notification Daemon
he: דמון הודעות Xfce

en: Notification Preview
he: תצוגה מקדימה של ההתראה

en: This is what notifications will look like
he: כך ייראו ההתראות

en: Button
he: כפתור

en: Are you sure you want to delete notification settings for application "%s"?
he: האם אתה בטוח שאתה רוצה למחוק הגדרות הודעה לישום "%s"?

en: Delete
he: מחק

en: Forget Application
he: שכח ישום

en: Unspecified applications
he: יישומים לא מוגדרים

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
he: <b>כרגע רק הודעות דחופות מוצגות.</b>
    רישום הודעות ביומן הוא %s.

en: enabled
he: מופעל

en: disabled
he: מכובה

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
he: <big><b>כרגע אין ישומים ידועים.</b></big>
    ברגע שישום שולח הודעה
    היא תופיע ברשימה זו.

en: SOCKET_ID
he: _זהות שקע

en: Type '%s --help' for usage.
he: הקלד "%s --help" לשימוש.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
he: משוחרר תחת התנאים של הרישיון הציבורי הכללי של GNU, גרסה 2

en: Please report bugs to %s.
he: נא לדווח על באגים ל־%s.

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
he: <big><b>יומן ריק</b></big>
    לא נרשמו ביומן עדיין הודעות.

en: Refresh
he: רענן

en: Refresh the notification log
he: רענן את יומן ההודעות

en: Clear the notification log
he: נקה את יומן ההודעות

en: Mark All Read
he: סמן הכל כנקרא

en: Mark all unread notifications as read
he: סמן את כל ההודעות שלא נקראו כנקראות

en: Mark log entry _read
he: סמן רשומת יומן כ_נקראת

en: Yesterday and before
he: אתמול ולפני כן

en: Loading more log entries...
he: טוען עוד רשומות יומן...

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
he: שירות ההודעות אינו פועל. הודעות לא יוצגו.

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
he: <b>כרגע מוצגות רק הודעות דחופות.</b>

en: Fade out
he: טשטוש

en: _Slide out
he: _גלוש החוצה

en: Do not disturb
he: אל תפריע

en: <b>Behavior</b>
he: <b>התנהגות</b>

en: <b>Animations</b>
he: <b>אנימציות</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
he: כברירת מחדל בועות ההודעות יוצגו בתצוגה שבה ממוקם סמן העכבר.

en: Show notifications on
he: הצג הודעות על

en: The "Enable event sounds" setting in the Appearance Settings dialog must be checked to hear notification sounds
he: הגדרת "הפעל צלילי מאורעות" בדו שיח הגדרות ניראות חייבת להיות מסומנת כדי לשמוע צלילי הודעה

en: _Mute sounds
he: ה_שתק צלילים

en: Always show percent-value notifications
he: תמיד הצג הודעות ערכי אחוז

en: When displaying notifications, show
he: כאשר הודעות מוצגות, הצג

en: icon, summary, and body
he: איקון, סיכום, וגוף

en: icon and summary
he: איקון וסיכום

en: icon and application name
he: איקון ושם ישום

en: monitor with mouse pointer
he: מסך עם סמן עכבר

en: primary monitor
he: מסך ראשי

en: all monitors
he: כל המסכים

en: General
he: כללי

en: seconds
he: שניות

en: _Opacity
he: _אטימות

en: Default _position
he: _מיקום ברירת מחדל

en: Top left
he: שמאל עליון

en: Bottom left
he: שמאל תחתון

en: Top right
he: ימין עליון

en: Bottom right
he: ימין תחתון

en: Top center
he: מרכז עליון

en: Bottom center
he: מרכז תחתון

en: _Theme
he: _ערכת נושא

en: Show the notification summary and body when the notification is a percent value, such as audio volume or screen brightness
he: הצג את סיכום וגוף ההודעה כאשר ההודעה היא ערך אחוזים, כמו ווליום אודיו או בהירות מסך

en: Show text with percent _values
he: הצג טקסט עם _ערכי אחוזים

en: Date/time _format
he: _פורמט תאריך/שעה

en: Locale default
he: ברירת מחדל מיקום

en: Relative times
he: זמנים יחסיים

en: Custom
he: מותאם אישית

en: Show _Preview
he: הצג _תצוגה מקדימה

en: _Disappear after
he: _היעלם אחרי

en: When creating a notification, applications can request how long they'd like the notification remain on screen. This setting controls whether or not that request is honored.
he: כאשר נוצרת הודעה, ישומים יכולים לבקש כמה זמן הם רוצים שההודעה תוצג על המסך. הגדרה זו שולטת האם הבקשה הנ"ל מכובדת או לא.

en: Honor app-requested "Disappear after" time
he: כבד זמן "היעלם לאחר" המבוקש ע"י ישום

en: <b>Per-application notification settings</b>
he: <b>הגדרות הודעה פר ישום</b>

en: Applications
he: אפליקציות

en: Log notifications
he: רשום הודעות ביומן

en: only during "Do not disturb", or when notification bodies are not shown
he: רק במהלך "לא להפריע", או כאשר גופי הודעה לא מוצגים

en: always
he: תמיד

en: Log applications
he: רשום יישומים ביומן

en: all
he: הכול

en: all except blocked
he: הכול מלבד ההתראות החסומות

en: only blocked
he: התראות חסומות בלבד

en: The maximum number of entries to be retained in the log.
he: מספר רשומות מירבי לשמירה ביומן.

en: Log size limit
he: מגבלת גודל הלוֹג

en: Log
he: יומן

en: Mute application
he: השתק ישום

en: Allow urgent notifications
he: אפשר הודעות דחופות

en: Include in log
he: כלול ביומן

en: Customize how notifications appear on your screen
he: התאם מראה התראות על המסך שלך
