Xfce Apps - en to hu translation catalogue (86 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
hu: Biztos törli az értesítésnaplót?

en: Clear notification log
hu: Értesítésnapló törlése

en: Cancel
hu: Mégse

en: Clear
hu: Törlés

en: include icon cache
hu: ikongyorsítótár bele vétele

en: Now
hu: Most

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Unable to open the following url: %s
hu: A következő URL nem nyitható meg: %s

en: This is the notification plugin
hu: Ez az értesítési bővítmény

en: <b>_Do not disturb</b>
hu: <b>_Ne zavarjanak</b>

en: Unable to open notification log
hu: Sikertelen az értesítési napló megnyitása

en: No unread notifications
hu: Nincs olvasatlan értesítés

en: No notifications
hu: Nincsenek értesítések

en: _Clear log
hu: _Napló törlése

en: _Mark all read
hu: _Az összes olvasottként jelölése

en: _Notification settings…
hu: Ér_tesítési beállítások…

en: Notification Plugin Settings
hu: Értesítési bővítmény beállításai

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Notification icon size
hu: Értesítési ikon méret

en: Number of notifications to show
hu: Megjelenítendő értesítések száma

en: Only show notifications from today
hu: Csak a mai értesítések megjelenítése

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: All notifications
hu: Összes értesítés

en: Unread notifications
hu: Olvasatlan értesítések

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Notification Plugin
hu: Értesítési bővítmény

en: Notification plugin for the Xfce panel
hu: Értesítési bővítmény az Xfce panelhez

en: Xfce Notify Daemon
hu: Xfce értesítési démon

en: Unknown option "%s"
hu: Ismeretlen kapcsoló: „%s”

en: Unable to start notification daemon
hu: Az értesítési démon nem indítható

en: Another notification daemon is running, exiting
hu: Már fut egy értesítési démon, kilépés

en: Notification Preview
hu: Értesítés előnézete

en: This is what notifications will look like
hu: Az értesítések ilyenek lesznek

en: Button
hu: Gomb

en: Notification preview failed
hu: Az értesítés előnézete meghiúsult

en: Delete
hu: Törlés

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
hu: <b>Jelenleg csak a sürgős értesítések jelennek meg.</b>
    Az értesítésnaplózás %s.

en: enabled
hu: engedélyezve

en: disabled
hu: tiltva

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
hu: <big><b>Jelenleg nincsenek ismert alkalmazások.</b></big>
    Amint egy alkalmazás értesítést küld,
    meg fog jelenni ebben a listában.

en: Display version information
hu: Verzióinformációk megjelenítése

en: Settings manager socket
hu: Beállításkezelő foglalat

en: SOCKET_ID
hu: FOGLALAT_AZONOSÍTÓ

en: Type '%s --help' for usage.
hu: Segítségért adja ki az „%s --help” parancsot.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
hu: Kiadva a GNU General Public License 2-es verziójának feltételei szerint

en: Please report bugs to %s.
hu: A hibákat itt jelentse: %s

en: Settings daemon is unavailable
hu: A beállításdémon nem érhető el

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
hu: <big><b>Napló ürítése</b></big>
    Még nincsenek naplózott értesítések.

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Refresh the notification log
hu: Értesítésnapló frissítése

en: Clear the notification log
hu: Értesítésnapló törlése

en: Mark All Read
hu: Az összes olvasottként jelölése

en: Mark all unread notifications as read
hu: Minden olvasatlan értesítés olvasottként jelölése

en: Yesterday and before
hu: Tegnap és előtte

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
hu: Az értesítési szolgáltatás nem fut. Nem lesznek értesítések megjelenítve.

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
hu: <b>Jelenleg csak a sürgős értesítések jelennek meg.</b>

en: Fade out
hu: Elhalványítás

en: _Slide out
hu: _Beúsztatás

en: Do not disturb
hu: Ne zavarjanak

en: <b>Behavior</b>
hu: <b>Viselkedés</b>

en: <b>Animations</b>
hu: <b>Animációk</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
hu: Alapértelmezésben az értesítési buborékok azon a kijelzőn lesznek megjelenítve, ahol az egérmutató is található.

en: Show notifications on
hu: Értesítések megjelenítése be

en: General
hu: Általános

en: seconds
hu: másodperc

en: _Opacity
hu: Át_látszatlanság

en: Default _position
hu: Alapértelmezett _pozíció

en: Top left
hu: Balra fent

en: Bottom left
hu: Balra lent

en: Top right
hu: Jobbra fent

en: Bottom right
hu: Jobbra lent

en: _Theme
hu: _Téma

en: Custom
hu: Egyéni

en: Show _Preview
hu: _Előnézet megjelenítése

en: _Disappear after
hu: El_tüntetés ennyi idő után:

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Log notifications
hu: Értesítések naplózása

en: always
hu: mindig

en: Log applications
hu: Alkalmazások naplózása

en: all
hu: összes

en: all except blocked
hu: összes, kivéve a blokkoltak

en: only blocked
hu: csak blokkolt

en: Log
hu: Napló

en: Mute application
hu: Alkalmazás némítása

en: Customize how notifications appear on your screen
hu: A képernyőn megjelenő értesítések megjelenésének személyre szabása
