Xfce Apps - en to id translation catalogue (78 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
id: Apakah Anda ingin membersihkan log notifikasi?

en: Clear notification log
id: Bersihkan log notifikasi

en: Cancel
id: Batal

en: Clear
id: Bersihkan

en: include icon cache
id: termasuk tembolok ikon

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Unable to open the following url: %s
id: Tidak bisa membuka url berikut: %s

en: This is the notification plugin
id: Ini adalah plugin notifikasi

en: Copyright © 2017 Simon Steinbeiß
id: Hak Cipta © 2017 Simon Steinbeiß

en: <b>_Do not disturb</b>
id: <b>_Jangan ganggu</b>

en: No notifications
id: Tidak ada notifikasi

en: _Clear log
id: _Bersihkan log

en: _Notification settings…
id: Pengaturan _notifikasi…

en: Notification Plugin Settings
id: Pengaturan Plugin Notifikasi

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Close
id: _Tutup

en: Number of notifications to show
id: Jumlah notifikasi yang ditampilkan

en: Only show notifications from today
id: Hanya tampilkan notifikasi untuk hari ini

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
id: Sembunyikan dialog konfirmasi 'Bersihkan log'

en: Appearance
id: Tampilan

en: Behavior
id: Perilaku

en: Do nothing
id: Tak lakukan apapun

en: Notification Plugin
id: Plugin Notifikasi

en: Notification plugin for the Xfce panel
id: Plugin notifikasi untuk panel Xfce

en: Xfce Notify Daemon
id: Jurik Notifikasi Xfce

en: Unknown option "%s"
id: Opsi tak dikenal "%s"

en: Unable to start notification daemon
id: Tak dapat menjalankan jurik notifikasi

en: Another notification daemon is running, exiting
id: Jurik notifikasi lain sedang berjalan, keluar

en: Notification Preview
id: Pratinjau Notifikasi

en: This is what notifications will look like
id: Ini adalah bagaimana notifikasi akan tampak

en: Button
id: Tombol

en: Notification preview failed
id: Pratinjau notifikasi gagal

en: Delete
id: Hapus

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
id: <b>Saat ini hanya notifikasi mendesak yang ditampilkan.</b>
    Log notifikasi %s.

en: enabled
id: diaktifkan

en: disabled
id: dinonaktifkan

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
id: <big><b>Saat ini tidak ada aplikasi yang dikenal.</b></big>
    Segera setelah suatu aplikasi mengirimkan notifikasi
    maka notifikasi tersebut akan ditampilkan di daftar ini.

en: Display version information
id: Tampilkan informasi versi

en: Settings manager socket
id: Soket manajer pengaturan

en: Type '%s --help' for usage.
id: Ketik '%s --help' untuk penggunaan.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
id: Dirilis di bawah Lisensi Publik Umum GNU, versi 2

en: Please report bugs to %s.
id: Silakan laporkan kutu ke %s.

en: Settings daemon is unavailable
id: Jurik pengaturan tak tersedia

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
id: <big><b>Log kosong</b></big>
    Belum ada notifikasi yang dicatat di log.

en: Refresh
id: Segarkan

en: Refresh the notification log
id: Segarkan log notifikasi

en: Clear the notification log
id: Bersihkan log notifikasi

en: Yesterday and before
id: Kemarin dan sebelumnya

en: always
id: selalu

en: all
id: semua

en: all except blocked
id: semua kecuali diblokir

en: only blocked
id: hanya diblokir

en: Custom
id: Suai

en: Top left
id: Kiri atas

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
id: Layanan notifikasi tidak berjalan. Tidak ada notifikasi yang akan ditampilkan.

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
id: <b>Saat ini hanya notifikasi mendesak yang ditampilkan.</b>

en: Fade out
id: Angsur pudar

en: _Slide out
id: _Meluncur

en: Do not disturb
id: Jangan ganggu

en: <b>Behavior</b>
id: <b>Perilaku</b>

en: <b>Animations</b>
id: <b>Animasi</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
id: Secara bawaan, balon notifikasi akan ditampilkan pada layar tempat penunjuk tetikus berada.

en: Show notifications on
id: Tampilkan notifikasi di

en: General
id: Umum

en: seconds
id: detik

en: _Opacity
id: _Kegelapan

en: Default _position
id: _Posisi bawaan

en: _Theme
id: _Tema

en: Show _Preview
id: Tampilkan _Pratinjau

en: _Disappear after
id: Meng_hilang setelah

en: Applications
id: Aplikasi

en: Log notifications
id: Log notifikasi

en: Log applications
id: Log aplikasi

en: Log size limit
id: Batas ukuran log

en: Customize how notifications appear on your screen
id: Sesuaikan bagaimana notifikasi tampak di layar anda
