Xfce Apps - en to it translation catalogue (133 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
it: Pulire veramente il registro delle notifiche?

en: Clear notification log
it: Pulisci il registro delle notifiche

en: Cancel
it: Annulla

en: Clear
it: Pulisci

en: include icon cache
it: includi la cache delle icone

en: Now
it: Adesso

en: Notifications
it: Notifiche

en: Unable to open the following url: %s
it: Impossibile aprire il seguente URL: %s

en: This is the notification plugin
it: Questo è il componente aggiuntivo delle notifiche

en: <b>_Do not disturb</b>
it: <b>_Non disturbare</b>

en: Unable to open notification log
it: Impossibile aprire il registro delle notifiche

en: No unread notifications
it: Nessuna notifica da leggere

en: No notifications
it: Nessuna notifica

en: _Clear log
it: _Pulisci registro

en: _Mark all read
it: _Segna tutte come lette

en: _Notification settings…
it: _Impostazioni notifiche…

en: Notification Plugin Settings
it: Impostazioni componente aggiuntivo delle notifiche

en: _Help
it: A_iuto

en: _Close
it: _Chiudi

en: Notification icon size
it: Dimensione dell'icona delle notifiche

en: Number of notifications to show
it: Numero di notifiche da mostrare

en: Only show notifications from today
it: Mostra solo notifiche di oggi

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
it: Nascondi la finestra di conferma di "Pulisci registro"

en: Hide panel button when no unread notifications
it: Nascondi il pulsante del pannello in assenza di notifiche da leggere

en: Appearance
it: Aspetto

en: Show in menu
it: Mostra nel menu

en: All notifications
it: Tutte le notifiche

en: Unread notifications
it: Notifiche da leggere

en: Behavior
it: Comportamento

en: After showing the menu
it: Dopo aver mostrato il menu

en: Mark all log entries read
it: Segna come letti tutti gli elementi del registro

en: Mark shown log entries read
it: Segna come letti gli elementi del registro mostrati

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Notification Plugin
it: Componente aggiuntivo delle notifiche

en: Notification plugin for the Xfce panel
it: Componente aggiuntivo delle notifiche per il pannello Xfce

en: Xfce Notify Daemon
it: Demone di notifica di Xfce

en: Unknown option "%s"
it: Opzione sconosciuta "%s"

en: Unable to start notification daemon
it: Impossibile avviare il demone di notifica

en: Another notification daemon is running, exiting
it: Un altro demone di notifica è già in esecuzione; uscita in corso

en: Log is unavailable
it: Registro non disponibile

en: Log entry not found
it: Elemento del registro non trovato

en: The notification log directory (%s) is not a directory
it: La cartella del registro delle notifiche (%s) non è una cartella

en: Failed to open notification log: %s
it: Impossibile aprire il registro delle notifiche: %s

en: Failed to prepare SQL statement: %%s (%s)
it: Impossibile preparare la frase SQL: %%s (%s)

en: trailing characters at end of statement
it: caratteri finali alla fine della dichiarazione

en: Failed to create 'notifications' table: %s
it: Impossibile creare la tabella 'notifiche': %s

en: Failed to create DB timestamp index: %s
it: Impossibile creare indice DB delle marche temporali: %s

en: Failed to create DB is_read index: %s
it: Impossibile creare indice DB is_read: %s

en: Default Action
it: Azione predefinita

en: Xfce Notification Daemon
it: Demone di notifica di Xfce

en: Notification Preview
it: Anteprima notifica

en: This is what notifications will look like
it: Ecco come appariranno le notifiche

en: Button
it: Pulsante

en: Notification preview failed
it: Impossibile mostrare l'anteprima della notifica

en: Are you sure you want to delete notification settings for application "%s"?
it: Sicuro di voler eliminare le impostazioni di notifica per l'applicazione "%s"?

en: Delete
it: Elimina

en: Forget Application
it: Dimentica applicazione

en: Unspecified applications
it: Applicazioni non specificate

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
it: <b>Ora vengono mostrate solo le notifiche urgenti.</b>
    Il registro delle notifiche è %s.

en: enabled
it: abilitato

en: disabled
it: disabilitato

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
it: <big><b>Attualmente non ci sono applicazioni conosciute.</b></big>
    Appena un'applicazione invierà una notifica apparirà in questa lista.

en: Display version information
it: Visualizza le informazioni sulla versione

en: Settings manager socket
it: Socket del gestore delle impostazioni

en: Type '%s --help' for usage.
it: Provare "%s --help" per ottenere le informazioni sull'uso.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
it: Rilasciato nei termini della licenza GNU General Public License, versione 2

en: Please report bugs to %s.
it: Segnalare eventuali errori a %s.

en: Settings daemon is unavailable
it: Il demone delle impostazioni non è disponibile

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
it: <big><b>Registro vuoto</b></big>
    Nessuna notifica registrata finora.

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh the notification log
it: Aggiorna il registro delle notifiche

en: Clear the notification log
it: Svuota il registro delle notifiche

en: Mark All Read
it: Segna tutti come da leggere

en: Mark all unread notifications as read
it: Segna tutte le notifiche da leggere come lette

en: Mark log entry _read
it: Segna elemento del registro come _letto

en: Yesterday and before
it: Ieri e prima

en: Loading more log entries...
it: Caricamento di ulteriori elementi del registro in corso...

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
it: Il servizio di notifica non è attivo. Non verranno mostrate le notifiche.

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
it: <b>Ora vengono mostrate solo le notifiche urgenti.</b>

en: Fade out
it: Dissolvenza

en: _Slide out
it: _Scorri a lato

en: Do not disturb
it: Non disturbare

en: <b>Behavior</b>
it: <b>Comportamento</b>

en: <b>Animations</b>
it: <b>Animazioni</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
it: Di base i messaggi di notifica vengono mostrati sullo schermo dove è presente il puntatore del mouse.

en: Show notifications on
it: Mostra notifiche sullo

en: The "Enable event sounds" setting in the Appearance Settings dialog must be checked to hear notification sounds
it: L'opzione "Abilita i suoni per gli eventi" nella finestra delle impostazioni di aspetto deve essere abilitata per sentire suoni delle notifiche

en: _Mute sounds
it: Disattiva suo_ni

en: Always show percent-value notifications
it: Mostrare sempre notifiche percentuale-valore

en: When displaying notifications, show
it: Durante la visualizzazione delle notifiche, mostra

en: icon, summary, and body
it: icona, sommario, e corpo

en: icon and summary
it: icona e sommario

en: icon and application name
it: icona e nome dell'applicazione

en: monitor with mouse pointer
it: schermo con puntatore del mouse

en: primary monitor
it: schermo primario

en: all monitors
it: tutti schermi

en: General
it: Generali

en: seconds
it: secondi

en: _Opacity
it: _Opacità

en: Default _position
it: Posizione _predefinita

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Top center
it: In alto nel centro

en: Bottom center
it: In basso nel centro

en: _Theme
it: _Tema

en: Show the notification summary and body when the notification is a percent value, such as audio volume or screen brightness
it: Mostra il sommario delle notifiche e il contenuto quando la notifica è in valore percentuale, come il volume dell'audio o la luminosità dello schermo.

en: Show text with percent _values
it: Mostra testo con _valori in percentuale

en: Date/time _format
it: _Formato data/ora

en: Locale default
it: Locale predefinito

en: Relative times
it: Tempi relativi

en: Custom
it: Personalizzato

en: Show _Preview
it: Mostra _Anteprima

en: _Disappear after
it: Fai scomparire dopo

en: When creating a notification, applications can request how long they'd like the notification remain on screen. This setting controls whether or not that request is honored.
it: Quando viene creata una notifica, le applicazioni possono richiedere per quanto tempo desiderano che la notifica rimanga sullo schermo. Questa impostazione controlla se la richiesta viene onorata o meno.

en: Honor app-requested "Disappear after" time
it: Rispetta il tempo 'Scomparire dopo' richiesto dalle app

en: <b>Per-application notification settings</b>
it: <b>Impostazioni delle notifiche per singole applicazioni</b>

en: Applications
it: Applicazioni

en: Log notifications
it: Registra le notifiche

en: only during "Do not disturb", or when notification bodies are not shown
it: soltanto quando "Non disturbare" è attivo, oppure quando i corpi delle notifiche non sono mostrati

en: always
it: sempre

en: Log applications
it: Registra applicazioni

en: all
it: tutte

en: all except blocked
it: tutte tranne le bloccate

en: only blocked
it: solo le bloccate

en: The maximum number of entries to be retained in the log.
it: Il numero massimo di elementi da mantenere nel registro.

en: Log size limit
it: Dimensione massima per il registro

en: Log
it: Registro

en: Mute application
it: Muta applicazione

en: Allow urgent notifications
it: Permetti notifiche urgenti

en: Include in log
it: Includi nel registro

en: Customize how notifications appear on your screen
it: Personalizzazione del modo in cui le notifiche appaiono sullo schermo
