Xfce Apps - en to ja translation catalogue (133 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
ja: 本当に通知ログをクリアしますか?

en: Clear notification log
ja: 通知ログをクリア

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Clear
ja: クリア

en: include icon cache
ja: アイコンキャッシュを含む

en: Now
ja: 今

en: Notifications
ja: 通知

en: Unable to open the following url: %s
ja: 次のURLは開くことができません: %s

en: This is the notification plugin
ja: デスクトップ通知プラグインです

en: <b>_Do not disturb</b>
ja: <b>邪魔をしない(_D)</b>

en: Unable to open notification log
ja: 通知ログを開けません

en: No unread notifications
ja: 未読の通知はありません

en: No notifications
ja: 通知はありません

en: _Clear log
ja: ログをクリアする(_C)

en: _Mark all read
ja: すべて既読にする(_M)

en: _Notification settings…
ja: 通知設定(_N)…

en: Notification Plugin Settings
ja: 通知プラグインの設定

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Notification icon size
ja: 通知アイコンのサイズ

en: Number of notifications to show
ja: 表示する通知の数

en: Only show notifications from today
ja: 今日からの通知のみ表示する

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
ja: 「ログをクリアする」の確認ダイアログを隠す

en: Hide panel button when no unread notifications
ja: 未読通知がない場合、パネルボタンを隠す

en: Appearance
ja: 外観

en: Show in menu
ja: メニューに表示

en: All notifications
ja: すべての通知

en: Unread notifications
ja: 未読の通知

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: After showing the menu
ja: メニューの表示後

en: Mark all log entries read
ja: すべてのログエントリを既読にする

en: Mark shown log entries read
ja: 表示されたログエントリを既読にする

en: Do nothing
ja: なにもしない

en: Notification Plugin
ja: デスクトップ通知プラグイン

en: Notification plugin for the Xfce panel
ja: Xfceパネルのための通知プラグイン

en: Xfce Notify Daemon
ja: Xfce 通知デーモン

en: Unknown option "%s"
ja: 不明なオプション "%s"

en: Unable to start notification daemon
ja: 通知デーモンを開始できません

en: Another notification daemon is running, exiting
ja: 他の通知デーモンが起動しているため、終了します。

en: Log is unavailable
ja: ログを利用できません

en: Log entry not found
ja: ログエントリーが見つかりません

en: The notification log directory (%s) is not a directory
ja: その通知ログディレクトリ（%s）はディレクトリではありません

en: Failed to open notification log: %s
ja: 通知ログを開けませんでした: %s

en: Failed to prepare SQL statement: %%s (%s)
ja: SQL ステートメントの準備に失敗しました: %%s (%s)

en: trailing characters at end of statement
ja: 文末の終了文字

en: Failed to create 'notifications' table: %s
ja: 「通知」テーブルの作成に失敗しました: %s

en: Failed to create DB timestamp index: %s
ja: DB タイムスタンプ インデックスの作成に失敗しました: %s

en: Failed to create DB is_read index: %s
ja: DB is_read インデックスの作成に失敗しました: %s

en: Default Action
ja: デフォルトアクション

en: Xfce Notification Daemon
ja: Xfce 通知デーモン

en: Notification Preview
ja: 通知プレビュー

en: This is what notifications will look like
ja: 通知はこのように表示されます。

en: Button
ja: ボタン

en: Notification preview failed
ja: 通知のプレビューに失敗しました

en: Are you sure you want to delete notification settings for application "%s"?
ja: アプリケーション "%s" の通知設定を削除してもよろしいですか？

en: Delete
ja: 削除します

en: Forget Application
ja: アプリケーションを忘れる

en: Unspecified applications
ja: 特定不能のアプリケーション

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
ja: <b>現在は緊急の通知のみ表示されます。</b>
    通知のロギングは %s になっています。

en: enabled
ja: 有効

en: disabled
ja: 無効

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
ja: <big><b>既知のアプリケーションはまだありません。</b></big>
    アプリケーションが通知メッセージを送信すると
    このリストに追加されます。

en: Display version information
ja: バージョン情報を表示する

en: Settings manager socket
ja: 設定マネージャーソケット

en: Type '%s --help' for usage.
ja: '%s --help' と入力すると使用法が表示されます。

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
ja: GNU General Public License, version 2 の条項下でリリースされています。

en: Please report bugs to %s.
ja: バグは %s まで報告してください。

en: Settings daemon is unavailable
ja: 設定デーモンは使用できません

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
ja: <big><b>空のログ</b></big>
    通知ログはまだありません。

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh the notification log
ja: 通知ログを更新

en: Clear the notification log
ja: 通知ログをクリア

en: Mark All Read
ja: すべて既読にする

en: Mark all unread notifications as read
ja: すべての未読通知を既読にする

en: Mark log entry _read
ja: ログエントリを既読にする(_R)

en: Yesterday and before
ja: 昨日より前

en: Loading more log entries...
ja: ログエントリを読み込んでいます...

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
ja: 通知サービスが実行されていません。通知は表示されません。

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
ja: <b>今は緊急の通知だけ表示する。</b>

en: Fade out
ja: フェードアウト

en: _Slide out
ja: スライドアウト(_S)

en: Do not disturb
ja: 邪魔をしない

en: <b>Behavior</b>
ja: <b>振舞い</b>

en: <b>Animations</b>
ja: <b>アニメーション</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
ja: 通知バブルはデフォルトでマウスポインターのあるディスプレイ上に表示されます。

en: Show notifications on
ja: 通知の表示場所

en: The "Enable event sounds" setting in the Appearance Settings dialog must be checked to hear notification sounds
ja: 通知音を聞くために、外観設定ダイアログの設定「イベントサウンドを有効にする」をチェックする必要があります

en: _Mute sounds
ja: 音をミュート (_M)

en: Always show percent-value notifications
ja: 常にパーセント値による通知を表示

en: When displaying notifications, show
ja: 通知を表示するときは次を表示する

en: icon, summary, and body
ja: アイコン、概要、本文

en: icon and summary
ja: アイコンと概要

en: icon and application name
ja: アイコンとアプリケーション名

en: monitor with mouse pointer
ja: マウスポインターがあるモニター

en: primary monitor
ja: プライマリーモニター

en: all monitors
ja: すべてのモニター

en: General
ja: 一般

en: seconds
ja: 秒

en: _Opacity
ja: 不透明度(_O)

en: Default _position
ja: デフォルトの位置(_P)

en: Top left
ja: 左上

en: Bottom left
ja: 左下

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: 右下

en: Top center
ja: 上中央

en: Bottom center
ja: 下中央

en: _Theme
ja: テーマ(_T)

en: Show the notification summary and body when the notification is a percent value, such as audio volume or screen brightness
ja: 通知内容が音量や画面の明るさなどのパーセント値の場合、通知概要と本文を表示する

en: Show text with percent _values
ja: パーセンテージ値でテキストを表示 (_V)

en: Date/time _format
ja: 日付/時刻の形式(_F)

en: Locale default
ja: ロケールのデフォルト

en: Relative times
ja: 相対的な時刻

en: Custom
ja: カスタム

en: Show _Preview
ja: プレビューを表示(_P)

en: _Disappear after
ja: 消えるまでの時間(_D)

en: When creating a notification, applications can request how long they'd like the notification remain on screen. This setting controls whether or not that request is honored.
ja: 通知を作成するときに、アプリケーションは通知の表示時間を要求できます。この設定は、その要求を受け入れるかどうかをコントロールします。

en: Honor app-requested "Disappear after" time
ja: アプリが要求した「表示時間」を尊重する

en: <b>Per-application notification settings</b>
ja: <b>アプリケーションごとの通知設定</b>

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Log notifications
ja: ログ通知

en: only during "Do not disturb", or when notification bodies are not shown
ja: 「邪魔をしない」になっているか、通知本文が表示されていない時のみ

en: always
ja: 常に

en: Log applications
ja: ログアプリケーション

en: all
ja: すべて

en: all except blocked
ja: ブロックされたもの以外すべて

en: only blocked
ja: ブロックされたものだけ

en: The maximum number of entries to be retained in the log.
ja: ログに保持されるエントリの最大数。

en: Log size limit
ja: ログサイズの制限

en: Log
ja: ログ

en: Mute application
ja: アプリケーションをミュート

en: Allow urgent notifications
ja: 緊急通知を許可する

en: Include in log
ja: ログに含める

en: Customize how notifications appear on your screen
ja: 画面上にどのように通知するか設定します
