Xfce Apps - en to sv translation catalogue (132 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
sv: Vill du verkligen rensa aviseringsloggen?

en: Clear notification log
sv: Rensa aviseringsloggen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Clear
sv: Rensa

en: include icon cache
sv: inkludera ikoncache

en: Now
sv: Nu

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Unable to open the following url: %s
sv: Det gick inte att öppna följande url: %s

en: This is the notification plugin
sv: Detta är aviseringsinsticksprogrammet

en: <b>_Do not disturb</b>
sv: <b>_Stör ej</b>

en: Unable to open notification log
sv: Kunde inte öppna aviseringsloggen

en: No unread notifications
sv: Inga olästa aviseringar

en: No notifications
sv: Inga aviseringar

en: _Clear log
sv: _Rensa logg

en: _Mark all read
sv: _Markera alla som lästa

en: _Notification settings…
sv: Aviseringsi_nställningar...

en: Notification Plugin Settings
sv: Aviseringsinsticksprograminställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Close
sv: _Stäng

en: Notification icon size
sv: Avisering ikonstorlek

en: Number of notifications to show
sv: Antal aviseringar som visas

en: Only show notifications from today
sv: Visa bara aviseringar från idag

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
sv: Dölj bekräftelsedialog för 'Rensa logg'

en: Hide panel button when no unread notifications
sv: Dölj panelknapp när inga olästa aviseringar finns

en: Appearance
sv: Utseende

en: Show in menu
sv: Visa i meny

en: All notifications
sv: Alla aviseringar

en: Unread notifications
sv: Olästa aviseringar

en: Behavior
sv: Beteende

en: After showing the menu
sv: Efter att ha visat menyn

en: Mark all log entries read
sv: Markera alla loggposter som lästa

en: Mark shown log entries read
sv: Markera visade loggposter som lästa

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Notification Plugin
sv: Aviseringsinsticksprogram

en: Notification plugin for the Xfce panel
sv: Aviseringsinsticksprogram för Xfce-panelen

en: Xfce Notify Daemon
sv: Aviseringsdemon för Xfce

en: Unknown option "%s"
sv: Okänd flagga "%s"

en: Unable to start notification daemon
sv: Det gick inte att starta aviseringsdemonen

en: Another notification daemon is running, exiting
sv: En annan aviseringsdemon körs, avslutar

en: Log is unavailable
sv: Logg är inte tillgänglig

en: Log entry not found
sv: Loggpost hittades inte

en: The notification log directory (%s) is not a directory
sv: Aviseringsloggkatalogen (%s) är inte en katalog

en: Failed to open notification log: %s
sv: Misslyckades att öppna aviseringsloggen: %s

en: Failed to prepare SQL statement: %%s (%s)
sv: Misslyckades att förbereda SQL-satsen: %%s (%s)

en: Failed to create 'notifications' table: %s
sv: Misslyckades att skapa "aviseringstabell": %s

en: Failed to create DB timestamp index: %s
sv: Misslyckades att skapa DB tidsstämpel index: %s

en: Failed to create DB is_read index: %s
sv: Misslyckades att skapa DB_är läst index: %s

en: Default Action
sv: Standard åtgärd

en: Xfce Notification Daemon
sv: Xfce aviseringsdemon

en: Notification Preview
sv: Förhandsvisning av aviseringar

en: This is what notifications will look like
sv: Detta är hur aviseringar kommer att se ut

en: Button
sv: Knapp

en: Notification preview failed
sv: Det gick inte att förhandsvisa avisering

en: Are you sure you want to delete notification settings for application "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort notissinställningar för program "%s"?

en: Delete
sv: Ta bort

en: Forget Application
sv: Glöm program

en: Unspecified applications
sv: Ospecificerade program

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
sv: <b>Just nu visas endast brådskande aviseringar.</b>
    Aviseringsloggning är %s.

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: avaktiverad

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
sv: <big><b>Just nu finns inga kända program.</b></big>
    Så fort som ett program sänder en avisering
    kommer det dyka upp i den här listan.

en: Display version information
sv: Visa versionsinformation

en: Settings manager socket
sv: Uttag för inställningshanterare

en: Type '%s --help' for usage.
sv: Skriv "%s --help" för användingshjälp.

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
sv: Utgiven under villkoren för GNU General Public License, version 2

en: Please report bugs to %s.
sv: Rapportera fel till %s.

en: Settings daemon is unavailable
sv: Inställningsdemonen är inte tillgänglig

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
sv: <big><b>Tom logg</b></big>
    Inga aviseringar har loggats än.

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh the notification log
sv: Uppdatera aviseringsloggen

en: Clear the notification log
sv: Rensa aviseringsloggen

en: Mark All Read
sv: Markera alla lästa

en: Mark all unread notifications as read
sv: Markera alla olästa aviseringar som lästa

en: Mark log entry _read
sv: Markera loggpost _läst

en: Yesterday and before
sv: Igår och tidigare

en: Loading more log entries...
sv: Läser in fler loggposter...

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
sv: Aviseringstjänsten körs inte. Inga aviseringar kommer att visas.

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
sv: <b>För närvarande visas endast brådskande aviseringar.</b>

en: Fade out
sv: Blekna bort

en: _Slide out
sv: _Glid ut

en: Do not disturb
sv: Stör ej

en: <b>Behavior</b>
sv: <b>Beteende</b>

en: <b>Animations</b>
sv: <b>Animeringar</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
sv: Som standard kommer aviseringsbubblorna att visas på den skärm på vilken muspekaren finns.

en: Show notifications on
sv: Visa aviseringar på

en: The "Enable event sounds" setting in the Appearance Settings dialog must be checked to hear notification sounds
sv: Inställningen "Aktivera händelseljud" i dialogrutan Utseendeinställningar måste vara markerad för att höra aviseringsljud

en: _Mute sounds
sv: _Tysta ljud

en: Always show percent-value notifications
sv: Visa alltid procent-värde aviseringar

en: When displaying notifications, show
sv: När aviseringar visas, visa

en: icon, summary, and body
sv: ikon, sammanfattning och brödtext

en: icon and summary
sv: ikon och summering

en: icon and application name
sv: ikon och programnamn

en: monitor with mouse pointer
sv: skärm med muspekare

en: primary monitor
sv: primär skärm

en: all monitors
sv: alla skärmar

en: General
sv: Allmänt

en: seconds
sv: sekunder

en: _Opacity
sv: _Opacitet

en: Default _position
sv: Standard_position

en: Top left
sv: Övre vänster

en: Bottom left
sv: Nedre vänster

en: Top right
sv: Övre höger

en: Bottom right
sv: Nedre höger

en: Top center
sv: Övre mitten

en: Bottom center
sv: Nedre mitten

en: _Theme
sv: _Tema

en: Show the notification summary and body when the notification is a percent value, such as audio volume or screen brightness
sv: Visa aviseringssammanfattning och texten när aviseringen är ett procentvärde, till exempel ljudvolym eller skärmens ljusstyrka

en: Show text with percent _values
sv: Visa text med procent _värden

en: Date/time _format
sv: Datum/tid _format

en: Locale default
sv: Lokal standard

en: Relative times
sv: Relativa tider

en: Custom
sv: Anpassad

en: Show _Preview
sv: Visa _förhandsisning

en: _Disappear after
sv: F_örsvinn efter

en: When creating a notification, applications can request how long they'd like the notification remain on screen. This setting controls whether or not that request is honored.
sv: När du skapar en avisering kan program begära hur länge de vill att meddelandet ska finnas kvar på skärmen. Den här inställningen styr om begäran efterlevs eller inte.

en: Honor app-requested "Disappear after" time
sv: Hedra app-begäran "Försvinn efter" tid

en: <b>Per-application notification settings</b>
sv: <b>Inställningar för aviseringar per program</b>

en: Applications
sv: Program

en: Log notifications
sv: Logga aviseringar

en: only during "Do not disturb", or when notification bodies are not shown
sv: endast under "Stör ej", eller när meddelanden inte visas

en: always
sv: alltid

en: Log applications
sv: Logga program

en: all
sv: alla

en: all except blocked
sv: alla utom blockerade

en: only blocked
sv: endast blockerade

en: The maximum number of entries to be retained in the log.
sv: Det maximala antalet poster som ska behållas i loggen.

en: Log size limit
sv: Storleksgräns för logg

en: Log
sv: Logg

en: Mute application
sv: Tysta program

en: Allow urgent notifications
sv: Tillåt viktiga aviseringar

en: Include in log
sv: Inkludera i logg

en: Customize how notifications appear on your screen
sv: Anpassa hur aviseringar visas på din skärm
