Xfce Apps - en to th translation catalogue (78 entries)

en: Do you really want to clear the notification log?
th: คุณยืนยันที่จะล้างปูมการแจ้งเหตุใช่หรือไม่?

en: Clear notification log
th: ล้างปูมการแจ้งเหตุ

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Clear
th: ล้าง

en: include icon cache
th: รวมแคชของไอคอนด้วย

en: Notifications
th: การแจ้งเหตุ

en: Unable to open the following url: %s
th: ไม่สามารถเปิด URL ต่อไปนี้ได้: %s

en: This is the notification plugin
th: นี่คือปลั๊กอินแจ้งเหตุ

en: <b>_Do not disturb</b>
th: <b>_ห้ามรบกวน</b>

en: No notifications
th: ไม่มีรายการแจ้งเหตุ

en: _Clear log
th: _ล้างปูม

en: _Notification settings…
th: _ตั้งค่าการแจ้งเหตุ…

en: Notification Plugin Settings
th: การตั้งค่าปลั๊กอินแจ้งเหตุ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Number of notifications to show
th: จำนวนรายการแจ้งเหตุที่จะแสดง

en: Only show notifications from today
th: แสดงรายการแจ้งเหตุของวันนี้เท่านั้น

en: Hide 'Clear log' confirmation dialog
th: ซ่อนกล่องโต้ตอบยืนยัน 'ล้างปูม'

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Behavior
th: พฤติกรรม

en: Notification Plugin
th: ปลั๊กอินแจ้งเหตุ

en: Notification plugin for the Xfce panel
th: ปลั๊กอินแจ้งเหตุสำหรับพาเนล Xfce

en: Xfce Notify Daemon
th: ดีมอนแจ้งเหตุของ Xfce

en: Unknown option "%s"
th: ไม่รู้จักตัวเลือก "%s"

en: Unable to start notification daemon
th: ไม่สามารถเปิดทำงานดีมอนแจ้งเหตุได้

en: Another notification daemon is running, exiting
th: มีดีมอนแจ้งเหตุอีกตัวหนึ่งทำงานอยู่ก่อนแล้ว ขอจบการทำงาน

en: Notification Preview
th: ตัวอย่างการแจ้งเหตุ

en: This is what notifications will look like
th: นี่คือรูปแบบการแจ้งเหตุที่จะเป็น

en: Button
th: ปุ่ม

en: Notification preview failed
th: แสดงตัวอย่างการแจ้งเหตุไม่สำเร็จ

en: Delete
th: ลบ

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
    Notification logging is %s.
th: <b>ขณะนี้จะแสดงเฉพาะรายการแจ้งเหตุด่วนเท่านั้น</b>
    การบันทึกปูมการแจ้งเหตุ%s

en: enabled
th: เปิดใช้งานอยู่

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: <big><b>Currently there are no known applications.</b></big>
    As soon as an application sends a notification
    it will appear in this list.
th: <big><b>ขณะนี้ยังไม่มีโปรแกรมที่รู้จัก</b></big>
    ทันทีที่มีโปรแกรมแจ้งเหตุเข้ามา
    โปรแกรมนั้นก็จะปรากฏในรายชื่อนี้

en: Display version information
th: แสดงข้อมูลรุ่น

en: Settings manager socket
th: ซ็อกเก็ตของโปรแกรมจัดการค่าตั้ง

en: SOCKET_ID
th: หมายเลขซ็อกเก็ต

en: Type '%s --help' for usage.
th: สั่ง '%s --help' เพื่อดูวิธีใช้

en: Released under the terms of the GNU General Public License, version 2
th: เผยแพร่ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License รุ่นที่ 2

en: Please report bugs to %s.
th: หากพบปัญหา กรุณารายงานที่ %s

en: Settings daemon is unavailable
th: ไม่มีดีมอนค่าตั้งอยู่

en: <big><b>Empty log</b></big>
    No notifications have been logged yet.
th: <big><b>ปูมว่างเปล่า</b></big>
    ยังไม่มีรายการแจ้งเหตุในปูม

en: Refresh
th: ปรับแสดง

en: Refresh the notification log
th: ปรับแสดงเนื้อหาปูมการแจ้งเหตุ

en: Clear the notification log
th: ล้างปูมการแจ้งเหตุ

en: Yesterday and before
th: เมื่อวานและก่อนหน้า

en: always
th: เสมอ

en: all
th: ทั้งหมด

en: all except blocked
th: ทั้งหมดยกเว้นที่ปิดกั้น

en: only blocked
th: เฉพาะที่ปิดกั้นเท่านั้น

en: Custom
th: ระบุ

en: Top left
th: บนซ้าย

en: Bottom left
th: ล่างซ้าย

en: Top right
th: บนขวา

en: Bottom right
th: ล่างขวา

en: The notification service is not running. No notifications will be shown.
th: บริการแจ้งเหตุไม่ได้ทำงานอยู่ จะไม่มีการแสดงรายการแจ้งเตือนใดๆ

en: <b>Currently only urgent notifications are shown.</b>
th: <b>ขณะนี้จะแสดงเฉพาะการแจ้งเหตุที่เร่งด่วนเท่านั้น</b>

en: Fade out
th: ค่อยๆ จางหาย

en: _Slide out
th: เ_ลื่อนทิ้ง

en: Do not disturb
th: ห้ามรบกวน

en: <b>Behavior</b>
th: <b>พฤติกรรม</b>

en: <b>Animations</b>
th: <b>การแสดงภาพเคลื่อนไหว</b>

en: By default the notification bubbles will be shown on the display on which the mouse pointer is located.
th: โดบปกติแล้ว กรอบผุดแจ้งเหตุจะแสดงบนจอแสดงผลที่ตัวชี้เมาส์วางอยู่

en: Show notifications on
th: แสดงการแจ้งเหตุที่

en: General
th: ทั่วไป

en: seconds
th: วินาที

en: _Opacity
th: ความ_ทึบแสง

en: Default _position
th: ตำแห_น่งปริยาย

en: _Theme
th: ชุด_ตกแต่ง

en: Show _Preview
th: แ_สดงตัวอย่าง

en: _Disappear after
th: _หายไปหลังจาก

en: Applications
th: โปรแกรม

en: Log notifications
th: บันทึกปูมการแจ้งเหตุ

en: Log applications
th: บันทึกปูมสำหรับโปรแกรม

en: Log size limit
th: ขีดจำกัดขนาดปูม

en: Log
th: ปูม

en: Customize how notifications appear on your screen
th: กำหนดหน้าตาของการแจ้งเหตุบนหน้าจอของคุณ
