Xfce4-panel - en to am translation catalogue (301 entries)

en: Create Launcher on the panel
am: በ ክፍል ላይ ማስጀመሪያ መፍጠሪያ

en: Panel
am: ክፍል

en: Customize the panel
am: ክፍል ማስተካከያ

en: Remove
am: ማስወገጃ

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
am: በ እርግጥ ማስወገድ ይፈልጋሉ "%s"?

note: properties item
en: _Properties
am: _ባህሪዎች...

note: about item
en: _About
am: _ስለ

note: move item
en: _Move
am: _ማንቀሳቀሻ

note: remove
en: _Remove
am:  _ማስወገጃ

en: Pane_l
am: ክፍ_ል

note: add new items
en: Add _New Items...
am: _አዲስ እቃ መጨመሪያ...

note: customize panel
en: Panel Pr_eferences...
am: የ ክፍል ምር_ጫዎች...

note: logout item
en: Log _Out
am: መው_ጫ

note: help item
en: _Help
am: _እርዳታ

note: about item
en: About
am: ስለ

en: Show the 'Panel Preferences' dialog
am: 'የ ክፍል ምርጫዎች' ንግግር ማሳያ

en: PANEL-NUMBER
am: የ ክፍል-ቁጥር

en: Show the 'Add New Items' dialog
am: የ አዲስ እቃ መጨመሪያ ንግግር ማሳያ

en: Save the panel configuration
am: የ ክፍል ማሰናጃ ማስቀመጫ

en: Add a new plugin to the panel
am: አዲስ ተሰኪ ወደ ክፍል መጨመሪያ

en: PLUGIN-NAME
am: የ ተሰኪ-ስም

en: Do not wait for a window manager on startup
am: በሚጀምር ጊዜ የ መስኮት አስተዳዳሪን አትጠብቅ

en: Print version information and exit
am: የ እትም መረጃ ማተሚያ እና መውጫ

note: parse context options
en: [ARGUMENTS...]
am: [ክርክሮች...]

en: Type "%s --help" for usage.
am: አይነት "%s --እርዳታ" ለ መጠቀም.

en: Please report bugs to <%s>.
am: እባክዎን ችግሩን ያሳውቁን ለ <%s>.

note: spawn ourselfs again
en: Restarting...
am: እንደገና በማስጀመር ላይ

en: Failed to show the preferences dialog
am: የ ምርጫ ንግግር ማሳየት አልተቻለም

en: Failed to show the add new items dialog
am: የ አዲስ እቃ ምርጫ ንግግር ማሳየት አልተቻለም

en: Failed to save the panel configuration
am: የ ክፍል ማሰናጃ ማስቀመጥ አልተቻለም

en: Failed to add a plugin to the panel
am: አዲስ ተሰኪ ወደ ክፍል መጨመር አልተቻለም

en: Failed to restart the panel
am: አዲስ ተሰኪ ክፍል ማስጀመር አልተቻለም

en: Failed to quit the panel
am: ከ ክፍል መውጣት አልተቻለም

en: Failed to send D-Bus message
am: ወደ D-Bus መልእክት መላክ አይቻልም

en: Execute
am: መፈጸሚያ

en: _Quit
am: _ማጥፊያ

en: Create _Launcher
am: _ማስነሻ መፍጠሪያ

en: Quit
am: ማጥፊያ

en: Are you sure you want to quit the panel?
am: እርስዎ በ እርግጥ ክፍሉን ማስወገድ ይፈልጋሉ?

en: Failed to execute command "%s"
am: ትእዛዝ መፈጸም አልተቻለም "%s"

en: Add New Item
am: አዲስ እቃ መጨመሪያ

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: Please choose a panel for the new plugin:
am: እባክዎን ለ አዲሱ ተሰኪ ክፍል ይምረጡ:

en: Panel %d
am: ክፍል %d

en: Modifying the panel is not allowed
am: ክፍል ማሻሻል አይቻልም

en: Add New Items
am: አዲስ እቃ መጨመሪያ

en: _Close
am: _መዝጊያ

en: _Search:
am: _መፈለጊያ:

en: Enter search phrase here
am: የ መፈለጊያ ሀረግ እዚህ ያስገቡ

en: Plugin "%s" unexpectedly left the panel, do you want to restart it?
am: ተሰኪ "%s" በድንገት ከ ክፍሉ ውስጥ ጠፍቷል: እርስዎ እንደገና ማስጀመር ይፈልጋሉ?

en: _Execute
am: _መፈጸሚያ

en: Automatic
am: ራሱ በራሱ

en: Primary
am: ቀዳሚ

note: I18N: monitor name in the output selector
en: Monitor %d
am: ሞኒተር %d

en: The panel and plugin configurations will be permanently removed
am: የ ክፍል እና ተሰኪ ማሰናጃ በቋሚነት ይወገዳል

en: Are you sure you want to remove panel %d?
am: በ እርግጥ ክፍሉን ማስወገድ ይፈልጋሉ %d?

note: I18N: append (external) in the preferences dialog if the plugin * runs external
en: %s <span color="grey" size="small">(external)</span>
am: %s <span color="grey" size="small">(የ ውጪ)</span>

note: I18N: tooltip in preferences dialog when hovering an item in the list * for external plugins
en: Internal name: %s-%d
    PID: %d
am: የ ውስጥ ስም: %s-%d
    PID: %d

note: I18N: tooltip in preferences dialog when hovering an item in the list * for internal plugins
en: Internal name: %s-%d
am: የ ውስጥ ስም: %s-%d

en: Never
am: በፍጹም

en: Intelligently
am: በ አዋቂነት

en: Always
am: ሁልጊዜ

en: Horizontal
am: በ አግድም

en: Vertical
am: በ ቁመት

en: None (use system style)
am: ምንም (የ ስርአቱን ዘዴ ይጠቀሙ)

en: Solid color
am: ሙሉ ቀለም

en: Background image
am: የ መደብ ምስል

en: Add a new panel
am: አዲስ ክፍል መጨመሪያ

en: Remove the currently selected panel
am: አሁን የ ተመረጠውን ክፍል ማስወገጃ

en: M_ode:
am: ዘ_ዴ:

en: _Lock panel
am: ክፍል _መቆለፊያ

en: O_utput:
am: ው_ጤት:

en: Num_ber of rows:
am: የ ረድፎች _ቁጥር:

en: A_utomatically increase the length
am: ራ_ሱ በራሱ እርዝመት መጨመሪያ

en: D_isplay
am: ማ_ሳያ

en: _Style:
am: _ዘዴ:

en: C_olor:
am: ቀ_ለም:

en: Pick a Panel Color
am: የ ክፍል ቀለም ይምረጡ

en: _File:
am: _ፋይል:

en: Select A Background Image
am: የ መደብ ምስል ይምረጡ

note: I18N: label for the enter transparency slider
en: _Enter:
am: _ማስገቢያ:

note: I18N: label for the leave transparency slider
en: _Leave:
am: _መተው:

en: Appeara_nce
am: አቀራ_ረብ

en: Add new item to this panel
am: አዲስ እቃ ወደ ክፍል መጨመሪያ

en: Remove currently selected item
am: አሁን የ ተመረጠውን እቃ ማስወገጃ

en: Edit the currently selected item
am: አሁን የ ተመረጠውን እቃ ማረሚያ

en: Ite_ms
am: እቃ_ዎች

en: _New Game
am: _አዲስ ጨዋታ

en: _Level:
am: _ምልክት:

en: Novice
am: አዲስ

en: Intermediate
am: መካከለኛ

en: Experienced
am: ብዙ ልምድ ያለው

en: Expert
am: ባለሞያ

en: _Lock Panel
am: ክፍል _መቆለፊያ

en: Action Buttons
am: የ ተግባር ቁልፍ

en: Session Menu
am: የ ክፍለ ጊዜ ዝርዝር

en: Appeara_nce:
am: አቀራ_ረብ:

en: General
am: ባጠቃላይ

en: Visible
am: የሚታይ

en: Action
am: ተግባር

en: _Show confirmation dialog
am: የ ማረጋገጫ ንግግር _ማሳያ

en: _Actions
am: _ተግባሮች

en: Log Out
am: መውጫ

en: _Log Out
am: _መውጫ

en: Are you sure you want to log out?
am: በ እርግጥ መውጣት ይፈልጋሉ?

en: Logging out in %d seconds.
am: በ መውጣት ላይ በ %d ሰከንዶች

en: Log Out...
am: መውጫ...

en: Log _Out...
am: መው_ጫ...

en: Switch User
am: ተጠቃሚ መቀየሪያ

en: _Switch User
am: ተጠቃሚ _መቀየሪያ

en: Lock Screen
am: መመልከቻ መቆለፊያ

en: Loc_k Screen
am: መመልከቻ መቆለፊ_ያ

en: Hibernate
am: ማስተኛ

en: _Hibernate
am: _ማስተኛ

en: Do you want to suspend to disk?
am: እርስዎ ዲስኩን ማገድ ይፈልጋሉ?

en: Suspend
am: ማገጃ

en: Sus_pend
am: ማ_ገጃ

en: Do you want to suspend to RAM?
am: እርስዎ RAM ማገድ ይፈልጋሉ?

en: Restart
am: እንደገና ማስጀመሪያ

en: _Restart
am: እንደገና ማስጀመሪያ

en: Are you sure you want to restart?
am: በ እርግጥ እንደገና ማስጀመር ይፈልጋሉ?

en: Restarting computer in %d seconds.
am: ኮምፒዩተሩን እንደገና በማስጀመር ላይ በ %d ሰከንዶች

en: Shut Down
am: ማጥፊያ

en: Shut _Down
am: _ማጥፊያ

en: Are you sure you want to shut down?
am: በ እርግጥ ማጥፋት ይፈልጋሉ?

en: Turning off computer in %d seconds.
am: ኮምፒዩተሩን ማጥፋት ይፈልጋሉ በ %d ሰከንዶች

en: Separator
am: መለያያ

en: Failed to run action "%s"
am: ተግባሩን ማስኬድ አልተቻለም "%s"

en: Applications Menu
am: የ መተግበሪያ ዝርዝር

en: _Icon:
am: _ምልክት:

en: Button _title:
am: የ _አርእስት ቁልፍ

en: _Show button title
am: የ ቁልፍ አርእስት _ማሳያ

en: Show ic_ons in menu
am: በ ዝርዝር ውስጥ ምል_ክት ማሳያ

en: Appearance
am: አቀራረብ

en: Use the _default menu
am: _ነባር ዝርዝር ይጠቀሙ

en: Ed_it Menu
am: ዝርዝር ማረ_ሚያ

en: Use c_ustom menu file:
am: ዝርዝር የ ፋይል ማ_ስተካከያ ይጠቀሙ

en: Menu _file:
am: የ ዝርዝር _ፋይል:

en: Select A Menu File
am: የ ዝርዝር ፋይል ይምረጡ

en: Menu File
am: የ ዝርዝር ፋይል

note: I18N: default tooltip of the application menu
en: Applications
am: መተግበሪያዎች

en: Select An Icon
am: ምልክት ይምረጡ

en: _OK
am: _እሺ

note: show an error dialog
en: Failed to execute command "%s".
am: ትእዛዝ መፈጸም አልተቻለም "%s".

en: Usage:
am: አጠቃቀም:

en: OPTION
am: ምርጫ

en: Options:
am: ምርጫ:

en: Show help options
am: የ እርዳታ ምርጫዎች ማሳያ

en: Week %V
am: ሳምንት %V

en: Custom Format
am: አቀራረብ ማስተካከያ

en: Analog
am: አናሎግ

en: Binary
am: ባይነሪ

en: Digital
am: ዲጂታል

en: Clock
am: ሰአት

en: Time_zone:
am: የ ሰአት _ክልል:

en: Time and Date _Settings...
am: ሰአት እና ቀን _ማሰናጃዎች...

en: Time Settings
am: ሰአት ማሰናጃዎች

en: Co_mmand:
am: ትእ_ዛዝ:

en: _Layout:
am: _እቅድ:

en: Sho_w AM/PM
am: ጠዋት/ከሰአት ማሳ_ያ

en: 24-_hour clock
am: 24-_ሰአት አቆጣጠር

en: Display _seconds
am: _ሰከንዶች ማሳያ

en: Show gri_d
am: መጋጠሚ_ያ ማሳያ

en: Date
am: ቀን

en: Clock Options
am: የሰዓት ምርጫዎች

en: Night
am: ማታ

en: Early morning
am: ጠዋት

en: Morning
am: ጠዋት

en: Almost noon
am: እኩለ ቀን

en: Noon
am: ቀትር

en: Afternoon
am: ከሰአት በኋላ

en: Evening
am: ምሽት

en: Late evening
am: በጣም ምሽት

note: I18N: %0 will be replaced with the preceding hour, %1 with * the comming hour
en: %0 o'clock
am: %0 ሰአት

en: five past %0
am: ከ አምስት %0

en: ten past %0
am: ከ አስር %0

en: quarter past %0
am: ከ ሩብ %0

en: twenty past %0
am: ከ ሀያ %0

en: twenty five past %0
am: ከ ሀያ አምስት %0

en: half past %0
am: ተኩል %0

en: twenty five to %1
am: ሀያ አምስት ጉዳይ ለ %1

en: twenty to %1
am: ሀያ ጉዳይ ለ %1

en: quarter to %1
am: ሩብ ጉዳይ ለ %1

en: ten to %1
am: አስር ጉዳይ ለ %1

en: five to %1
am: አምስት ጉዳይ ለ %1

en: %1 o'clock
am: %1 ሰአት

[ctx: one]
note: I18N: some languages have a singular form for the first hour, * other languages should just use the same strings as above
en: %0 o'clock
am: %0 ሰአት

[ctx: one]
en: five past %0
am: ከ አምስት %0

[ctx: one]
en: ten past %0
am: ከ አስር %0

[ctx: one]
en: quarter past %0
am: ከ ሩብ %0

[ctx: one]
en: twenty past %0
am: ከ ሀያ %0

[ctx: one]
en: twenty five past %0
am: ከ ሀያ አምስት %0

[ctx: one]
en: half past %0
am: ተኩል %0

[ctx: one]
en: twenty five to %1
am: ሀያ አምስት ጉዳይ ለ %1

[ctx: one]
en: twenty to %1
am: ሀያ ጉዳይ ለ %1

[ctx: one]
en: quarter to %1
am: ሩብ ጉዳይ ለ %1

[ctx: one]
en: ten to %1
am: አስር ጉዳይ ለ %1

[ctx: one]
en: five to %1
am: አምስት ጉዳይ ለ %1

[ctx: one]
en: %1 o'clock
am: %1 ሰአት

[ctx: am]
en: one
am: አንድ

[ctx: am]
en: two
am: ሁለት

[ctx: am]
en: three
am: ሶስት

[ctx: am]
en: four
am: አራት

[ctx: am]
en: five
am: አምስት

[ctx: am]
en: six
am: ስድስት

[ctx: am]
en: seven
am: ሰባት

[ctx: am]
en: eight
am: ስምንት

[ctx: am]
en: nine
am: ዘጠኝ

[ctx: am]
en: ten
am: አስር

[ctx: am]
en: eleven
am: አስራ አንድ

[ctx: am]
note: I18N: 12 AM is midnight
en: twelve
am: አስራ ሁለት

[ctx: pm]
en: one
am: አንድ

[ctx: pm]
en: two
am: ሁለት

[ctx: pm]
en: three
am: ሶስት

[ctx: pm]
en: four
am: አራት

[ctx: pm]
en: five
am: አምስት

[ctx: pm]
en: six
am: ስድስት

[ctx: pm]
en: seven
am: ሰባት

[ctx: pm]
en: eight
am: ስምንት

[ctx: pm]
en: nine
am: ዘጠኝ

[ctx: pm]
en: ten
am: አስር

[ctx: pm]
en: eleven
am: አስራ አንድ

[ctx: pm]
note: I18N: 12 PM is noon
en: twelve
am: አስራ ሁለት

en: What time is it?
am: ስንት ሰአት ነው?

en: Directory Menu
am: የ ዳይሬክቶሪ ዝርዝር

en: Create New Folder
am: አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ

en: C_reate
am: መ_ፍጠሪያ

en: Enter the new name:
am: አዲስ ስም ያስገቡ:

en: Open Folder
am: ፎልደር መክፈቻ

en: Open in Terminal
am: በ ተርሚናል ውስጥ መክፈቻ

en: Show a directory tree in a menu
am: በ ዝርዝር ውስጥ የ ዳይሬክቶሪ ዛፍ ማሳያ

en: Select A Directory
am: ዳይሬክቶሪ ይምረጡ

en: Menu
am: ምናሌ

en: Show _hidden files
am: የ _ተደበቁ ፋይሎች ማሳያ

en: _File Pattern:
am: የ _ፋይል ንድፍ:

en: Filtering
am: በ ማጣራት ላይ

en: Open launcher menu
am: ዝርዝር ማስጀመሪያ መክፈቻ

en: Unnamed Item
am: የማይታወቅ እቃ

en: No items
am: ምንም እቃ የለም

en: Unnamed item
am: ያልተሰየመ እቃ

en: Default
am: ነባር

en: North
am: ሰሜን

en: West
am: ምእራብ

en: East
am: ምስራቅ

en: South
am: ደቡብ

en: Inside Button
am: የ ውስጥ ቁልፍ

en: Up
am: ወደ ላይ

en: Down
am: ወደ ታች

en: _Edit Item
am: _እቃ ማረሚያ

en: D_elete Item
am: እቃ _ማጥፊያ

en: Add Appli_cation
am: መተግ_በሪያ መጨመሪያ

en: New _Application
am: አዲስ _መተግበሪያ

en: New _Link
am: አዲስ _አገናኝ

en: Launcher
am: ማስነሻ

en: Delete the currently selected item
am: አሁን የ ተመረጠውን እቃ ማጥፊያ

en: Add a new empty item
am: አዲስ ባዶ እቃ መጨመሪያ

en: _Arrow button position:
am: የ _ቀስት ቁልፍ ቦታ:

en: Advanced
am: የ ረቀቀ

en: Program launcher with optional menu
am: የምርጫ ምናሌ ያለው የፕሮግራም ማስነሻ

en: Workspace _Settings...
am: የ ስራ ቦታ ማሰናጃ...

en: Workspace %d
am: የስራ ቦታ %d

en: Buttons
am: ቁልፎች

en: Workspace Switcher
am: የ ስራ ቦታ መቀየሪያ

en: Number of _rows:
am: የ _ረድፎች ቁጥር:

en: <b>Appearance</b>
am: <b>አቀራረብ</b>

en: Transparent
am: ግልጽ

en: Dots
am: ነጥብ

en: _Expand
am: _ማስፊያ

en: Show Desktop
am: ደስኩን አሳይ

en: Behavior
am: ባህሪ

en: Clear
am: ማጽጃ

en: Icons
am: ምልክቶች

en: Hidden
am: ድብቅ

en: Nothing
am: ምንም

en: Close Window
am: መስኮት መዝጊያ

en: Minimize Window
am: መስኮት ማሰነሻ

en: Timestamp
am: የ ሰአት ማህተም

en: Group title and timestamp
am: የ ቡድን አርእስት እና የ ሰአት ማህተም

en: Window title
am: የ መስኮት አርእስት

en: Window Buttons
am: የ መስኮት ቁልፎች

en: Show button _labels
am: የ ቁልፍ _ምልክት ማሳያ

en: Show _flat buttons
am: _ጠፍጣፋ ቁልፍ ማሳያ

en: Sorting _order:
am: መለያ _ደንብ

en: Behaviour
am: ባህሪ

en: Mi_nimize All
am: ሁሉንም ማሳ_ነሻ

en: Un_minimize All
am: ሁሉንም አታ_ሳንስ

en: Ma_ximize All
am: ሁሉንም ማሳ_ደጊያ

en: _Unmaximize All
am: ሁሉንም _አታሳድግ

en: _Close All
am: ሁሉንም _መዝጊያ

en: Desktop
am: ዴስክቶፕ

en: No Windows
am: ምንም መስኮት የለም

en: Urgent Windows
am: አስቸኳይ መስኮት

en: Add Workspace
am: የ ስራ ቦታ መጨመሪያ

en: Remove Workspace "%s"
am: የ ስራ ቦታ ማስወገጃ '%s'

en: Remove Workspace %d
am: የስራ ገበታ %dን ሰረዝ

en: Icon
am: ምልክት

en: Arrow
am: ቀስት

en: Window Menu
am: የ መስኮት ዝርዝር

en: Button layout:
am: የ እቅድ ቁልፍ

en: Show workspace a_ctions
am: የ ስራ ቦታ ተ_ግባር ማሳያ

en: Show workspace _names
am: የ ስራ ቦታ _ስሞች ዝርዝር ማሳያ
