xfce4-panel.xfce-4-20 - en to id translation catalogue (475 entries)

en: Create Launcher on the panel
id: Buat Peluncur di panel

en: Add a new launcher to the panel based on the information of this desktop file
id: Tambah sebuah peluncur ke panel berdasarkan informasi dari berkas desktop ini

en: panels;settings;preferences;taskbar;autohide;application menu;start;buttons;launcher;notification area;status;icons;plugins;
id: panel;pengaturan;preferensi;bilah alat;sembunyi otomatis;menu aplikasi;mulai;tombol;peluncur;area notifikasi;status;ikon;plugin;

en: Customize the panel
id: Sesuaikan panel

en: Remove
id: Hapus

en: Removing the item from the panel also means its configuration will be lost.
id: Menghapus item pada panel juga akan menghilangkan konfigurasinya.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
id: Anda yakin ingin menghapus "%s"?

note: properties item
en: _Properties
id: Atur _Properti

note: about item
en: _About
id: Info _Aplikasi

note: move item
en: _Move
id: _Pindah

note: remove
en: _Remove
id: _Hapus

note: add new items
en: Add _New Items...
id: _Tambah Item Baru...

note: customize panel
en: Panel Pr_eferences...
id: _Konfigurasi Panel

note: logout item
en: Log _Out
id: _Keluar

note: help item
en: _Help
id: _Bantuan

note: about item
en: About
id: Info Aplikasi

en: Show the 'Panel Preferences' dialog
id: Tampilkan dialog 'Konfigurasi Panel'

en: PANEL-NUMBER
id: NOMOR-PANEL

en: Show the 'Add New Items' dialog
id: Tampilkan dialog 'Tambah Item Baru'

en: Save the panel configuration
id: Simpan konfigurasi panel

en: Add a new plugin to the panel
id: Tambah panel baru

en: PLUGIN-NAME
id: NAMA-PLUGIN

en: Restart the running panel instance
id: Mulai ulang instansiasi panel

en: Quit the running panel instance
id: Keluar dari proses instansiasi panel

en: Do not wait for a window manager on startup
id: Jangan menunggu manajer jendela pada saat memulai ulang

en: Print version information and exit
id: Cetak informasi versi lalu keluar

note: parse context options
en: [ARGUMENTS...]
id: [ARGUMEN...]

en: Type "%s --help" for usage.
id: Ketik "%s --help" untuk bantuan penggunaan.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
id: Tim pengembang Xfce. Hak cipta dilindungi undang-undang.

en: Please report bugs to <%s>.
id: Silakan laporkan kutu ke <%s>.

note: quit without error if an instance is running
en: There is already a running instance
id: Telah ada baki area notifikasi yang berjalan di layar ini

note: spawn ourselfs again
en: Restarting...
id: Sedang memulai ulang...

en: Failed to show the preferences dialog
id: Gagal menampilkan jendela dialog 'Konfigurasi...'

en: Failed to show the add new items dialog
id: Gagal menampilkan jendela dialog 'Tambah Item Baru'

en: Failed to save the panel configuration
id: Gagal menyimpan konfigurasi panel

en: Failed to add a plugin to the panel
id: Gagal menambahkan plugin ke panel

en: Failed to restart the panel
id: Gagal memulai ulang panel

en: Failed to quit the panel
id: Gagal mematikan panel

en: Failed to send D-Bus message
id: Gagal mengirim pesan D-Bus

en: No running instance of %s was found
id: Tidak ada instansi %s berjalan yang ditemukan

en: Do you want to start the panel? If you do, make sure you save the session on logout, so the panel is automatically started the next time you login.
id: Apakah Anda ingin menjalankan panel? Jika ya, pastikan Anda menyimpan sesi saat log keluar, sehingga panel secara otomatis dijalankan ketika lain kali Anda log masuk.

en: Execute
id: Eksekusi

en: Failed to launch the migration application
id: Gagal meluncurkan aplikasi migrasi

en: Plugin "%s" could not be loaded, do you want to remove it from xfce4-panel configuration?
id: Plugin "%s" tidak dapat dimuat, Anda ingin melepaskannya dari konfigurasi xfce4-panel?

en: This plugin is in the current xfce4-panel configuration but could not be loaded, probably due to an installation issue. If you know what you're doing, you can remove it permanently, otherwise you'd better quit and make a backup of the current configuration using %s, before checking your installation and trying to start xfce4-panel again.
id: Plugin ini berada dalam konfigurasi xfce4-panel tetapi tidak dapat dimuat, mungkin karena masalah pemasangan. Jika Anda mengetahui apa yang terjadi, Anda dapat melepaskannya secara permanen, jika tidak Anda lebih baik keluar dan membuat cadangan konfigurasi saat ini menggunakan%s, sebelum mengecek pemasangan Anda dan coba memulai xfce4-panel kembali.

en: Plugin loading failure
id: Pemuatan plugin gagal

en: _Quit
id: _Keluar

en: This will create a new launcher plugin on the panel and inserts the dropped files as menu items.
id: Ini akan membuat plugin peluncur baru di panel dan memasukkan berkas yang ditaruh sebagai item menu.

en: Create _Launcher
id: Buat _Peluncur

en: Create new launcher from %d desktop file | Create new launcher from %d desktop files
id[0]: Tambahkan peluncur baru dari %d berkas desktop

en: You have started X without session manager. Clicking Quit will close the X server.
id: Anda telah menjalankan X tanpa manajer sesi. Klik Keluar akan menutup server X.

en: Quit
id: Keluar

en: Are you sure you want to quit the panel?
id: Anda yakin anda ingin keluar panel?

en: Failed to execute command "%s"
id: Gagal menjalankan perintah "%s"

en: Invalid plugin event syntax specified. Use PLUGIN-NAME:NAME[:TYPE:VALUE].
id: Sintaks yang diberikan pada plugin tidak valid. Gunakan: PLUGIN-NAME:NAME[:TYPE:VALUE].

en: Invalid hint type "%s". Valid types are bool, double, int, string and uint.
id: Tipe "%s" tidak valid. Gunakan salah satu tipe berikut: bool, double, int, string, dan uint.

en: Unable to open the e-mail address
id: Tidak dapat membuka alamat surel

en: The panel of the Xfce Desktop Environment
id: Panel Lingkungan Desktop Xfce

en: Add New Item
id: Tambah Item Baru

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Add
id: T_ambah

en: Please choose a panel for the new plugin:
id: Mohon pilih sebuah panel untuk menempatkan plugin baru:

en: Because the panel is running in kiosk mode, you are not allowed to make changes to the panel configuration as a regular user
id: Anda tidak diizinkan untuk mengubah konfigurasi panel dengan akun pengguna biasa dikarenakan panel sedang berjalan pada mode kiosk

en: Modifying the panel is not allowed
id: Perubahan pada panel tidak diizinkan

en: Add New Items
id: Tambah Item Baru

en: _Close
id: _Tutup

en: _Search:
id: Te_lusuri:

en: Enter search phrase here
id: Masukkan kata pencarian di sini

en: Plugin "%s" unexpectedly left the panel, do you want to restart it?
id: Plugin "%s" secara tidak didugaberhenti bekerja. Apakah anda ingin menjalankan ulang plugin tersebut?

en: The plugin restarted more than once in the last %d seconds. If you press Execute the panel will try to restart the plugin otherwise it will be permanently removed from the panel.
id: Plugin dijalankan ulang lebih dari satu kali dalam %d detik terakhir. Jika anda menekan tombol Eksekusi, maka panel akan mencoba untuk menjalankan ulang plugin tersebut. Jika tidak, plugin akan dihilangkan dari panel.

en: Plugin Restart
id: Plugin Memulai Ulang

en: _Execute
id: _Eksekusi

en: Automatic
id: Otomatis

en: Primary
id: Utama

en: The panel and plugin configurations will be permanently removed
id: Panel terpilih dan seluruh item serta konfigurasinya akan dihapus

en: Are you sure you want to remove panel %d?
id: Anda yakin ingin menghapus panel %d?

note: I18N: append (external) in the preferences dialog if the plugin * runs external
en: %s <span color="grey" size="small">(external)</span>
id: %s <span color="grey" size="small">(eksternal)</span>

note: I18N: tooltip in preferences dialog when hovering an item in the list * for external plugins
en: Internal name: %s-%d
    PID: %d
id: Nama internal: %s-%d
    PID: %d

note: I18N: tooltip in preferences dialog when hovering an item in the list * for internal plugins
en: Internal name: %s-%d
id: Nama internal: %s-%d

en: If you remove the item from the panel, it is permanently lost.
id: Item yang anda hapus dari panel akan dibuang secara permanen.

en: Are you sure that you want to remove these %d items?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus item 1%d berikut?

en: If you remove them from the panel, they are permanently lost.
id: Jika Anda menghapusnya dari panel, mereka akan hilang secara permanen.

en: Never
id: Tidak Pernah

en: Intelligently
id: Cerdas

en: Always
id: Selalu

en: Vertical
id: Vertikal

en: None (use system style)
id: Tiadakan (gunakan gaya sistem)

en: Solid color
id: Warna solid

en: Background image
id: Gambar latar

en: Panel Preferences
id: Preferensi Panel

en: Profiles:
id: Profil:

en: _Backup and restore
id: _Backup dan restore

en: Switch between panel presets
id: Beralih antara preset panel

en: Add a new panel
id: Tambah panel baru

en: Remove the currently selected panel
id: Hapus panel terpilih

en: <b>General</b>
id: <b>Umum</b>

en: Span mo_nitors
id: _Rentangkan Monitor

en: Select this option to extend the panel over multiple monitors.
id: Pilih opsi ini untuk memperluas panel pada multi monitor.

en: _Lock panel
id: _Kunci panel

en: Select this option to hide the handles of the panel and lock its position.
id: Pilih opsi ini untuk menyembunyikan handel dan mengunci posisi panel.

en: _Reserve space on screen edges for the panel
id: _Balikan ruang panel pada pojok layar

en: Select this option if you don't want maximized windows to cover the area behind the panel. This only works when the panel is attached to a screen edge.
id: Pilih opsi ini, jika Anda tidak menginginkan jendela penuh menutupi area sekitar panel. Ini hanya terjadi ketika panel terpasang pada pojok layar.

en: Au_tomatically hide the panel:
id: O_tomatis sembunyikan panel:

en: O_utput:
id: _Keluaran:

note: I18N: name of the section (frame) in the panel preferences where the user can define the length and size of the panel
en: <b>Measurements</b>
id: <b>Pengukuran</b>

en: Row _size (pixels):
id: Ukuran bari_s (pixel)

en: Num_ber of rows:
id: Jumlah _baris:

en: L_ength (pixels):
id: Panjang (piks_el):

en: Border width (pixels):
id: Tebal border (pixel):

en: A_utomatically increase the length
id: Per_lebar otomatis

en: Select this option to automatically increase the length of the panel if the plugins request more space.
id: Pilih opsi ini untuk menotomatisasi penyesuaian ukuran panel (jika diperlukan).

en: D_isplay
id: Pe_nampil

en: Dark mode
id: Mode gelap

en: <b>Background</b>
id: <b>Latar</b>

en: _Style:
id: _Gaya:

en: C_olor:
id: _Warna:

en: Pick a Panel Color
id: Pilih Warna Panel

en: _File:
id: _Berkas:

en: Select A Background Image
id: Pilih gambar latar

en: <b>Icons</b>
id: <b>Ikon</b>

en: Adjust size au_tomatically
id: O_tomatis atur ukuran

en: Fixed icon _size (pixels):
id: Ukuran ikon tetap (pik_sel)

en: <b>Opacity</b>
id: <b>Opasitas</b>

en: Configure...
id: Konfigurasi...

en: <b>Compositing is currently disabled</b>
    Enable compositing in the window manager for opacity settings in the panel.
id: <b>Komposit dalam kondisi non-aktif</b>
    Aktifkan fitur komposit pada manajer jendela untuk menyesuaikan opasitas pada panel.

note: I18N: label for the enter transparency slider
en: _Enter:
id: Mun_cul:

note: I18N: label for the leave transparency slider
en: _Leave:
id: _Hilang:

en: Transparency when the pointer is not hovering over the panel, with 0 being fully transparent and 100 fully opaque.
id: Transparansi ketika penunjuk tidak berada di atas panel, dengan 0 berarti transparan sepenuhnya dan 100 opasitas sepenuhnya.

en: Appeara_nce
id: _Tampilan

en: Add new item to this panel
id: Tambah item baru ke panel ini

en: Remove currently selected item
id: Hapus item terpilih

en: Edit the currently selected item
id: Sunting panel terpilih saat ini

en: Show about information of the currently selected item
id: Tampilan informasi tentang item terpilih

en: Move currently selected item up by one row
id: Pindahkan item terpilih ke atas sebanyak satu baris

en: Move currently selected item down by one row
id: Pindahkan item terpilih ke bawah sebanyak satu baris

en: Ite_ms
id: _Item

en: _New Game
id: Permainan _Baru

en: Novice
id: Pemula

en: Intermediate
id: Menengah

en: Experienced
id: Berpengalaman

en: Expert
id: Mahir

en: _Lock Panel
id: _Kunci Panel

en: Failed to load the default configuration
id: Gagal memuat konfigurasi baku

en: Panel config needs migration...
id: Konfigurasi panel memerlukan migrasi...

en: Failed to migrate the existing configuration
id: Gagal memigrasi konfigurasi yang ada

en: Panel configuration has been updated.
id: Konfigurasi panel telah dimutakhirkan.

en: Action Buttons
id: Tombol Aksi

en: Session Menu
id: Menu Sesi

en: Full Name
id: Nama Lengkap

en: Username
id: Nama Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Custom
id: Suai

en: Appeara_nce:
id: _Tampilan:

en: Title:
id: Judul:

en: Custo_m title:
id: Judul _suai:

en: General
id: Umum

en: Visible
id: Tampak

en: Action
id: Aksi

en: _Show confirmation dialog
id: _Tampilkan dialog konfirmasi

en: Show a confirmation dialog with a 30 second timeout for some of the actions.
id: Tampilkan dialog konfirmasi dengan waktu jeda 30 detik untuk aksi.

en: _Actions
id: _Aksi

en: Log Out
id: Log Keluar

en: _Log Out
id: _Log Keluar

en: Are you sure you want to log out?
id: Anda yakin ingin menghapus keluar?

en: Logging out in %d seconds.
id: Keluar dalam %d detik.

en: Log Out...
id: Log Keluar...

en: Log _Out...
id: Log _Keluar...

en: Switch User
id: Ganti Pengguna

en: _Switch User
id: _Ganti Pengguna

en: Lock Screen
id: Kunci Layar

en: Loc_k Screen
id: K_unci Layar

en: Hibernate
id: Hibernasi

en: _Hibernate
id: _Hibernasi

en: Do you want to suspend to disk?
id: Anda yakin ingin suspensi ke cakram?

en: Hibernating computer in %d seconds.
id: Hibernasi komputer dalam %d detik.

en: Hybrid Sleep
id: Hibernasi Hibrid

en: _Hybrid Sleep
id: _Tidur Hybrid

en: Do you want to hibernate and suspend the system?
id: Apakah anda ingin menghibernasi dan mengsuspensi sistem?

en: Hibernating and Suspending computer in %d seconds.
id: Menghibernasi dan mengsuspensi komputer dalam %d detik.

en: Suspend
id: Siaga

en: Sus_pend
id: Sus_pensi

en: Do you want to suspend to RAM?
id: Anda ingin suspensi ke RAM?

en: Suspending computer in %d seconds.
id: Suspensi komputer dalam %d detik.

en: Restart
id: Mulai Ulang

en: _Restart
id: Mulai _Ulang

en: Are you sure you want to restart?
id: Anda yakin ingin memulai ulang?

en: Restarting computer in %d seconds.
id: Memulai ulang komputer dalam %d detik.

en: Shut Down
id: Matikan

en: Shut _Down
id: _Matikan

en: Are you sure you want to shut down?
id: Anda yakin anda ingin mematikan?

en: Turning off computer in %d seconds.
id: Mematikan komputer dalam %d detik.

en: Separator
id: Pemisah

en: Failed to run action "%s"
id: Gagal menjalankan aksi "%s"

en: Little Mouse
id: Tikus Kecil

en: Log out, lock or other system actions
id: Log keluar, kunci layar, atau aksi sistem lainnya

en: Applications Menu
id: Menu Aplikasi

en: _Icon:
id: _Ikon:

en: Button _title:
id: _Judul tombol:

en: Show button on one _line
id: Tampilkan tombol dalam satu _baris

en: _Show button title
id: Tampilkan judul _tombol

en: Show application d_escription in tooltip
id: Tampilkan d_eskripsi aplikasi dalam tip alat

en: Show ic_ons in menu
id: Tampilkan _ikon dalam menu

en: Show generic application n_ames
id: Tampilkan n_ama aplikasi generik

en: Select this option to show the generic application name in the menu, for example "File Manager" instead of "Thunar"
id: Pilih opsi ini untuk menampilkan nama aplikasi generik pada menu, seperti: "Manajer Berkas" alih-alih "Thunar"

en: Appearance
id: Penampilan

en: Use the _default menu
id: Gunakan menu _baku

en: Ed_it Menu
id: Sunt_ing Menu

en: Use c_ustom menu file:
id: Gunakan berkas menu s_uai:

en: Menu _file:
id: Berkas _menu:

en: Select A Menu File
id: Pilih Sebuah Berkas Menu

en: Menu File
id: Berkas Menu

note: I18N: default tooltip of the application menu
en: Applications
id: Aplikasi

en: Select An Icon
id: Pilih Ikon

note: show an error dialog
en: Failed to execute command "%s".
id: Gagal mengeksekusi perintah "%s".

en: Show a menu containing categories of installed applications
id: Tampilkan menu yang berisi kategori aplikasi terinstal

en: Usage:
id: Penggunaan:

en: OPTION
id: OPSI

en: Options:
id: Opsi:

en: Popup menu at current mouse position
id: Menu popup di posisi tetikus saat ini

en: Show help options
id: Tampilkan opsi bantuan

en: Week %V
id: Minggu %V

en: Failed to execute clock command
id: Gagal mengeksekusi perintah jam

en: Custom Format
id: Format Suai

en: Decimal
id: Desimal

en: Sexagesimal
id: Seksagesimal

en: Binary time
id: Waktu biner

en: Date, then time
id: Tanggal, lalu waktu

en: Time, then date
id: Waktu, lalu tanggal

en: Date Only
id: Hanya Tanggal

en: Time Only
id: Hanya Waktu

en: Binary
id: Biner

en: Fuzzy
id: Tepat

en: Clock
id: Jam

en: Name of a timezone corresponding a file in the zoneinfo database, for example "America/New_York". Leave empty to use the localtime.
id: Nama zona waktu yang sesuai dengan data yang terdaftar, misalnya "Indonesia/Jakarta". Jika ingin menggunakan waktu lokal pada komputer, biarkan dalam keadaan kosong.

en: Time_zone:
id: _Zona Waktu:

en: Time and Date _Settings...
id: _Pengaturan Waktu dan Tanggal ...

en: Time Settings
id: Pengaturan Waktu

en: If set, this command is run when the plugin is left-clicked, instead of displaying the default calendar.
id: Jika disetel, perintah ini akan dijalankan ketika pengguna melakukan klik-kiri pada plugin, bukannya menampilkan kalender baku.

en: Co_mmand:
id: P_erintah:

en: _Show week numbers
id: Tampilkan angka minggu

en: Calendar
id: Kalender

en: The format describes the date and time parts to insert into the panel. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. Similarly, <b></b> tags will make the text bold. See the "Help" page for additional information.
id: Format menjelaskan bagian tanggal dan waktu untuk dimasukkan ke dalam nama berkas. Misalnya, %Y akan diganti dengan tahun, %m dengan bulan dan %d dengan hari. Lihat dokumentasi utilitas tanggal untuk informasi tambahan.

en: _Tooltip format:
id: _Format tip alat:

en: _Layout:
id: Tata _Letak:

en: Sho_w AM/PM
id: Tampil_kan AM/PM

en: Fl_ash time separators
id: Pemisah waktu fl_ash

en: 24-_hour clock
id: Jam 24-_jam

en: Binary mode:
id: Mode biner:

en: Display _seconds
id: Tampilkan _detik

note: I18N: the fuzziness the *precision* of the fuzzy clock. Time steps of 5, 15 or parts of the day.
en: F_uzziness:
id: Kete_patan:

en: Show _inactive segments
id: Tampilkan segmen _tak aktif

en: Show gri_d
id: Tampilkan _petak

en: Font:
id: Fonta:

en: The format describes the date and time parts to insert into the panel. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. Similarly, &lt;b&gt;&lt;/b&gt; tags will make the text bold. See the &quot;Help&quot; page for additional information.
id: Format ini menjelaskan bagian tanggal dan waktu yang akan dimasukkan ke dalam panel. Sebagai contoh, %Y akan diisi dengan tahun, %m dengan bulan dan %d dengan hari. Demikian pula, tag &lt;b&gt;&lt;/b&gt; akan menjadikan teks tebal. Lihat halaman &quot;Bantuan&quot; untuk mendapatkan informasi tambahan.

en: Date
id: Tanggal

en: Time
id: Waktu

en: Clock Options
id: Opsi Jam

en: Night
id: Malam

en: Early morning
id: Dini hari

en: Morning
id: Pagi

en: Almost noon
id: Hampir siang

en: Noon
id: Siang

en: Afternoon
id: Sore

en: Evening
id: Malam

en: Late evening
id: Tengah malam

note: I18N: %0 will be replaced with the preceding hour, %1 with * the comming hour
en: %0 o'clock
id: pukul %0

en: five past %0
id: pukul %0 lewat lima menit

en: ten past %0
id: pukul %0 lewat sepuluh menit

en: quarter past %0
id: pukul %0 lewat seperempat jam

en: twenty past %0
id: pukul %0 lewat dua puluh menit

en: twenty five past %0
id: pukul %0 lewat dua puluh lima menit

en: half past %0
id: pukul %0 lewat tiga puluh menit

en: twenty five to %1
id: pukul %1 kurang dua puluh lima menit

en: twenty to %1
id: pukul %1 kurang dua puluh menit

en: quarter to %1
id: pukul %1 kurang seperempat jam

en: ten to %1
id: pukul %1 kurang sepuluh menit

en: five to %1
id: pukul %1 kurang lima menit

en: %1 o'clock
id: pukul %1

[ctx: one]
note: I18N: some languages have a singular form for the first hour, * other languages should just use the same strings as above
en: %0 o'clock
id: pukul %0

[ctx: one]
en: five past %0
id: pukul %0 lewat lima menit

[ctx: one]
en: ten past %0
id: pukul %0 lewat sepuluh menit

[ctx: one]
en: quarter past %0
id: pukul %0 lewat seperempat jam

[ctx: one]
en: twenty past %0
id: pukul %0 lewat dua puluh menit

[ctx: one]
en: twenty five past %0
id: pukul %0 lewat dua puluh lima menit

[ctx: one]
en: half past %0
id: pukul %0 lewat tiga puluh menit

[ctx: one]
en: twenty five to %1
id: pukul %1 kurang dua puluh lima menit

[ctx: one]
en: twenty to %1
id: pukul %1 kurang dua puluh menit

[ctx: one]
en: quarter to %1
id: pukul %1 kurang seperempat jam

[ctx: one]
en: ten to %1
id: pukul %1 kurang sepuluh menit

[ctx: one]
en: five to %1
id: pukul %1 kurang lima menit

[ctx: one]
en: %1 o'clock
id: pukul %1

[ctx: am]
en: one
id: satu

[ctx: am]
en: two
id: dua

[ctx: am]
en: three
id: tiga

[ctx: am]
en: four
id: empat

[ctx: am]
en: five
id: lima

[ctx: am]
en: six
id: enam

[ctx: am]
en: seven
id: tujuh

[ctx: am]
en: eight
id: delapan

[ctx: am]
en: nine
id: sembilan

[ctx: am]
en: ten
id: sepuluh

[ctx: am]
en: eleven
id: sebelas

[ctx: am]
note: I18N: 12 AM is midnight
en: twelve
id: dua belas

[ctx: pm]
en: one
id: satu

[ctx: pm]
en: two
id: dua

[ctx: pm]
en: three
id: tiga

[ctx: pm]
en: four
id: empat

[ctx: pm]
en: five
id: lima

[ctx: pm]
en: six
id: enam

[ctx: pm]
en: seven
id: tujuh

[ctx: pm]
en: eight
id: delapan

[ctx: pm]
en: nine
id: sembilan

[ctx: pm]
en: ten
id: sepuluh

[ctx: pm]
en: eleven
id: sebelas

[ctx: pm]
note: I18N: 12 PM is noon
en: twelve
id: dua belas

en: What time is it?
id: Jam berapa sekarang?

en: Directory Menu
id: Menu Direktori

en: Failed to launch application "%s"
id: Gagal menjalankan aplikasi "%s"

en: Failed to query content type for "%s"
id: Gagal menanyakan tipe isi untuk "%s"

en: No default application found for "%s"
id: Tak ada aplikasi baku yang ditemukan untuk "%s"

en: Failed to launch default application for "%s"
id: Gagal menjalankan aplikasi baku untuk "%s"

en: Failed to execute the preferred application for category "%s"
id: Gagal mengeksekusi aplikasi kesukaan untuk kategori "%s"

en: Create New Folder
id: Buat Folder Baru

en: Create New Text Document
id: Buat Dokumen Teks Baru

en: C_reate
id: Bua_t

en: Create & _Open
id: Buat & Bu_ka

en: Enter the new name:
id: Masukkan nama baru:

en: Failed to create folder: %s
id: Gagal membuat folder: %s

en: Open Folder
id: Buka Folder

en: Open in Terminal
id: Buka di Terminal

en: Create Folder...
id: Buat Folder...

en: Create Text Document...
id: Buat Dokumen Teks...

en: Show a directory tree in a menu
id: Tampilkan pohon direktori di menu

en: Select A Directory
id: Pilih Sebuah Direktori

en: _Base Directory:
id: _Direktori Dasar:

en: Show 'New Text _Document'
id: Tampilkan '_Dokumen Teks Baru'

en: Show '_New Folder'
id: Tampilka_n 'Folder Baru'

en: Show 'Open in _Terminal'
id: Tampilkan 'Buka di _Terminal'

en: Show '_Open _Folder'
id: Tampilkan 'Buka _Folder'

en: Show _hidden files
id: Tampilkan _berkas tersembunyi

en: Enter a list of patterns that will be used to determine which files are visible in a directory. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
id: Masukkan senarai pola yang akan digunakan untuk menentukan berkas mana yang tampak di dalam direktori. Jika anda menentukan lebih dari satu pola di sini, item senarai harus dipisahkan dengan titik koma (misalnya *.txt;*.doc).

en: _File Pattern:
id: _Pola Berkas:

en: Filtering
id: Memfilter

en: Open launcher menu
id: Buka peluncuran menu

en: Unnamed Item
id: Item Tak Bernama

en: No items
id: Tak ada item

en: Failed to open desktop item editor
id: Gagal membuka penyunting item desktop

en: If you delete an item, it will be permanently removed
id: Jika anda menghapus sebuah item, maka item akan secara permanen dihapus

en: Unnamed item
id: Item tak bernama

en: Are you sure you want to remove "%s"?
id: Anda yakin ingin menghapus "%s"?

en: Default
id: Baku

en: North
id: Utara

en: West
id: Barat

en: East
id: Timur

en: South
id: Selatan

en: Inside Button
id: Dalam Tombol

en: Up
id: Atas

en: Down
id: Bawah

en: _Edit Item
id: _Sunting Item

en: D_elete Item
id: Hapus It_em

en: Add Appli_cation
id: Tambah Apli_kasi

en: New _Application
id: Aplikasi _Baru

en: New _Link
id: _Tautan Baru

en: Add one or more existing items to the launcher
id: Tambahkan satu atau lebih item yang telah ada ke peluncur

en: Launcher
id: Peluncur

en: Delete the currently selected item
id: Hapus item terpilih saat ini

en: Add a new empty item
id: Tambah item kosong baru

en: Add a new hyperlink
id: Tambahkan tautan baru

en: Disable t_ooltips
id: N_onaktifkan batang alat

en: Select this option to disable the tooltips when moving over the panel button or menu items.
id: Pilih opsi ini untuk menonaktifkan tip alat ketika berpindah di atas tombol panel atau item menu.

en: Show _label instead of icon
id: Tampilkan _label ketimbang ikon

en: Show last _used item in panel
id: Tampilkan item yang dig_unakan terakhir di panel

en: Select this option to move the clicked menu item to the panel.
id: Pilih opsi ini untuk memindahkan item menu yang diklik ke panel.

en: _Arrow button position:
id: Posisi tombol _panah:

en: Advanced
id: Lanjutan

en: Program launcher with optional menu
id: Peluncur program dengan menu opsional

en: Workspace _Settings...
id: _Pengaturan Ruang Kerja...

en: Unable to open the workspace settings
id: Tak dapat membuka pengaturan ruang kerja

en: Workspace %d
id: Ruang kerja %d

en: Buttons
id: Tombol

en: Miniature View
id: Tampilan Miniatur

en: Workspace Switcher
id: Penukar Ruang kerja

en: Number of _rows:
id: Jumlah _baris:

en: Show workspace number
id: Tampilkan nomor ruang kerja

en: Switch workspaces using the mouse wheel
id: Pindah ruang kerja menggunakan roda tetikus

en: Wrap around workspaces
id: Selubung sekitar ruang kerja

en: <b>Appearance</b>
id: <b>Tampilan</b>

en: Switch between virtual desktops
id: Tukar diantara desktop virtual

en: Transparent
id: Transparan

en: Handle
id: Penanganan

en: Dots
id: Titik

en: _Expand
id: _Perluas

en: Adds a separator or space between panel items
id: Tambah pemisah atau spasi diantara item panel

en: Restore the minimized windows
id: Kembalikan jendela yang diminimalkan

en: Minimize all open windows and show the desktop
id: Minimalkan semua jendela yang terbuka dan tampilkan desktop

en: Show Desktop
id: Tampilkan Desktop

en: _Show on mouse hover
id: Tampilkan _saat tetikus berada di atasnya

en: Behavior
id: Perilaku

en: Hide all windows and show the desktop
id: Sembunyikan semua jendela dan tampilkan desktop

en: Clear
id: Bersihkan

en: Are you sure you want to clear the list of known items?
id: Anda yakin ingin membersihkan senarai item yang diketahui?

en: Status Tray Items
id: Item Baki Status

en: C_lear Known Items
id: Bersi_hkan Item yang Diketahui

en: Resets the list of items and their visibility settings
id: Setel ulang senarai item dan pengaturan visibilitasnya

en: _Fixed icon size (pixels):
id: Ukuran ikon _tetap (piksel):

en: Adjust size _automatically
id: Sesuaikan ukuran sec_ara otomatis

en: Icons
id: Ikon

en: Arrange _items in a single row
id: Susun _item dalam satu baris

en: If enabled, ensure that the items are laid out in a single row
id: Jika diaktifkan, pastikan bahwa item diletakkan dalam satu baris

en: _Hide items by default
id: _Sembunyikan item secara baku

en: When enabled, all new items will be marked as "Hidden"
id: Ketika diaktifkan, semua item baru akan ditandai sebagai "Tersembunyi"

en: _Square items
id: Item _kotak

en: Item buttons will take a square when it's possible
id: Tombol item akan mengambil sebuah kotak jika memungkinkan

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Move the selected item one row up
id: Pindah item terpilih satu baris ke atas

en: Move the selected item one row down
id: Pindah item terpilih satu baris ke bawah

en: Known Items
id: Item yang Diketahui

en: _Menu is primary action
id: _Menu adalah aksi utama

en: Left click will always display the menu for item
id: Klik kiri akan selalu menampilkan menu untuk item

en: _Request symbolic icons
id: _Minta ikon simbolis

en: Load symbolic icons if available
id: Muat ikon simbolis jika tersedia

en: Features
id: Fitur-fitur

en: Status Notifiers
id: Pemberitahu Status

en: Systray Icons
id: Ikon Baki Sistem

en: Unable to start the notification area
id: Tak dapat menjalankan area notifikasi

note: create fake error and show it
en: Most likely another widget took over the function of a notification area. This area will be unused.
id: Kelihatannya widget lain mengambil alih fungsi area notifikasi. Area ini tidak akan digunakan.

en: The notification area lost selection
id: Area notifikasi kehilangan pilihan

en: Failed to acquire manager selection for screen %d
id: Gagal mengakuisisi manajer seleksi untuk layar %d

en: Status Tray Plugin
id: Plugin Baki Status

en: Provides status notifier items (application indicators) and legacy systray items
id: Menyediakan item pemberitahu status (indikator aplikasi) dan item baki sistem versi lama

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Minimize Window
id: Perkecil Jendela

en: New Instance
id: Instansi Baru

en: Timestamp
id: Stempel waktu

en: Group title and timestamp
id: Judul grup dan stempel waktu

en: Window title
id: Judul jendela

en: Group title and window title
id: Judul grup dan judul jendela

en: None, allow drag-and-drop
id: Tak ada, perbolehkan tarik-dan-letakkan

en: Window Buttons
id: Tombol Jendela

en: Show button _labels
id: Tampilkan _label tombol

en: Show _flat buttons
id: Tampilkan _tombol rata

en: Show _handle
id: Tampilkan _penanganan

en: Show _tooltips
id: _Tampilkan tip alat

en: Sorting _order:
id: Urutan _pengurutan:

en: Mi_ddle click action:
id: Aksi klik teng_ah:

en: _Group windows by application
id: _Kelompokkan jendela berdasarkan aplikasi

en: Restore minimized windows to current _workspace
id: Kembalikan jendela yang diminimalkan ke _ruang kerja saat ini

en: D_raw window frame when hovering a button
id: Gamba_r bingkai jendela ketika menyorot tombol

en: _Switch windows using the mouse wheel
id: Pindah jendela menggunakan roda tetik_us

en: Behaviour
id: Perilaku

en: Show windows from _all workspaces
id: Tampilkan _jendela dari semua ruang kerja

en: Show windows from all mo_nitors
id: Tampilkan jendela dari semua mo_nitor

en: Show only _minimized windows
id: Hanya tampilkan jendela yang di_minimalkan

en: Unable to start new instance of '%s'
id: Tak dapat memulai instansi baru untuk '%s'

en: Launch New Instance
id: Luncurkan Instansi Baru

en: Mi_nimize All
id: Mi_nimalkan Semua

en: Un_minimize All
id: Tidak Mini_malkan Semua

en: Ma_ximize All
id: Ma_ksimalkan Semua

en: _Unmaximize All
id: Tidak Maksima_lkan Semua

en: _Close All
id: _Tutup Semua

en: Switch between open windows using buttons
id: Tukar diantara jendela yang terbuka dengan menggunakan tombol

en: No Windows
id: Tak Ada Jendela

en: Urgent Windows
id: Jendela Penting

en: Add Workspace
id: Tambah Ruang Kerja

en: Remove Workspace "%s"
id: Hapus Ruang Kerja "%s"

en: Remove Workspace %d
id: Hapus Ruang Kerja %d

en: Icon
id: Ikon

en: Arrow
id: Panah

en: Window Menu
id: Menu Jendela

en: Button layout:
id: Tata letak tombol:

en: Show workspace a_ctions
id: Tampilkan aksi ruang _kerja

en: Show workspace _names
id: Tampilkan nama ruan_g kerja

en: Enable _urgency notification
id: Aktifkan _notifikasi penting

en: Switch between open windows using a menu
id: Tukar diantara jendela yang terbuka dengan menggunakan menu
