Xfce Panel Plugins - en to ca translation catalogue (47 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
ca: Llocs

en: Access folders, documents, and removable media
ca: Accediu a documents, carpetes i mitjans extraïbles

note: Trash
en: Trash
ca: Paperera

en: Desktop
ca: Escriptori

note: File System (/)
en: File System
ca: Sistema de fitxers

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
ca: %s a %s

en: Failed to eject "%s"
ca: Ha fallat l'expulsió de «%s»

en: Failed to unmount "%s"
ca: Ha fallat el desmuntatge de «%s»

en: Failed to mount "%s"
ca: Ha fallat el muntatge de «%s»

en: Mount and Open
ca: Munta i obre

en: Mount
ca: Munta

en: Eject
ca: Expulsa

en: Unmount
ca: Desmunta

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
ca: Desmuntant el dispositiu

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ca: El sistema està desmuntant el dispositiu «%s». No expulseu el mitjà o desconnecteu la unitat.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
ca: Escrivint dades al dispositiu

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ca: Hi ha dades que s'han d'escriure al dispositiu «%s» abans que es pugui expulsar. No expulseu el mitjà o desconnecteu la unitat.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
ca: Expulsant el dispositiu

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ca: S'està expulsant el dispositiu «%s». Això pot trigar una estona

en: Search for Files
ca: Cerca fitxers

en: _Clear
ca: _Neteja

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
ca: Documents recents

en: Close
ca: Tanca

note: BUTTON
en: Button
ca: Botó

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
ca: _Mostra

en: Icon Only
ca: Només icones

en: Label Only
ca: Només etiquetes

en: Icon and Label
ca: Icones i etiquetes

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
ca: _Etiqueta

note: MENU
en: Menu
ca: Menú

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
ca: Mostra les _icones al menú

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
ca: Mostra els mitjans ex_traïbles

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
ca: Munta i _obre en fer-hi clic

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
ca: Mostra els _marcadors de GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
ca: Mostra els _documents recents

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
ca: Mostra l'opció de nete_ja

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
ca: _Nombre a mostrar

note: SEARCH
en: Search
ca: Cerca

note: Search: command
en: Co_mmand
ca: Or_dre:

en: Open
ca: Obre

en: Open Terminal Here
ca: Obre aquí un terminal

en: Usage:
ca: Ús:

en: OPTION
ca: OPCIÓ

en: Options:
ca: Opcions:

en: Popup menu at current mouse position
ca: Fes sortir un menú a la posició actual del ratolí

en: Show help options
ca: Mostra les opcions d'ajuda

en: Print version information and exit
ca: Imprimeix la informació de la versió i surt
