Xfce Panel Plugins - en to cs translation catalogue (47 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
cs: Místa

en: Access folders, documents, and removable media
cs: Přístup ke složkám, dokumentům a vyměnitelným médiím

note: Trash
en: Trash
cs: Koš

en: Desktop
cs: Pracovní plocha

note: File System (/)
en: File System
cs: Systém souborů

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
cs: %s na počítači %s

en: Failed to eject "%s"
cs: Nepodařilo se vysunout "%s"

en: Failed to unmount "%s"
cs: Nepodařilo se odpojit "%s"

en: Failed to mount "%s"
cs: Nepodařilo se připojit "%s"

en: Mount and Open
cs: Připojit a otevřít

en: Mount
cs: Připojit

en: Eject
cs: Vysunout

en: Unmount
cs: Odpojit

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
cs: Odpojování zařízení

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
cs: Systém odpojuje zařízení "%s". Neodebírejte médium ani neodpojujte jednotku.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
cs: Zapisování dat na zařízení

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
cs: Před vyjmutím je nutné zapsat data na zařízení "%s". Neodebírejte médium ani neodpojujte jednotku.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
cs: Vysouvání zařízení

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
cs: Zařízení "%s" se vysouvá. Tato akce může chvíli trvat

en: Search for Files
cs: Hledat soubory

en: _Clear
cs: _Vyprázdnit

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
cs: Nedávné dokumenty

en: Close
cs: Zavřít

note: BUTTON
en: Button
cs: Tlačítko

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
cs: _Zobrazit

en: Icon Only
cs: Pouze ikona

en: Label Only
cs: Pouze popisek

en: Icon and Label
cs: Ikona a popisek

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
cs: _Popisek

note: MENU
en: Menu
cs: Nabídka

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
cs: Zobrazovat _ikony v nabídce

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
cs: Zobrazovat _vyměnitelná média

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
cs: Připojit a _otevřít po kliknutí

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
cs: Zobrazovat _záložky GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
cs: Zobrazit nedávné _dokumenty

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
cs: Zobrazovat vo_lbu vyčistit

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
cs: _Počet zobrazených položek

note: SEARCH
en: Search
cs: Hledat

note: Search: command
en: Co_mmand
cs: _Příkaz

en: Open
cs: Otevřít

en: Open Terminal Here
cs: Otevřít terminál zde

en: Usage:
cs: Využití:

en: OPTION
cs: VOLBA

en: Options:
cs: Volby:

en: Popup menu at current mouse position
cs: Kontextová nabídka na aktuální pozici kurzoru myši

en: Show help options
cs: Zobrazí volby nápovědy

en: Print version information and exit
cs: Zobrazí informace o verzi a ukončí se
