Xfce Panel Plugins - en to fr translation catalogue (45 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
fr: Emplacements

en: Access folders, documents, and removable media
fr: Accéder aux dossiers, aux documents et aux périphériques amovibles

note: Trash
en: Trash
fr: Corbeille

en: Desktop
fr: Bureau

note: File System (/)
en: File System
fr: Système de fichiers

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
fr: %s sur %s

en: Failed to eject "%s"
fr: Impossible d’éjecter « %s »

en: Failed to unmount "%s"
fr: Impossible de démonter « %s »

en: Failed to mount "%s"
fr: Impossible de monter « %s »

en: Mount and Open
fr: Monter et ouvrir

en: Mount
fr: Monter

en: Eject
fr: Éjecter

en: Unmount
fr: Démonter

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
fr: Démontage du périphérique

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
fr: Le périphérique « %s » est en cours de démontage par le système. Veuillez ne pas retirer le support ou déconnecter le lecteur

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
fr: Écriture des données sur le périphérique

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
fr: Des données doivent être écrites sur le périphérique « %s » avant sa déconnexion. Veuillez ne pas retirer le support ou déconnecter le lecteur

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
fr: Éjection du périphérique

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
fr: Le périphérique « %s » est en cours d’éjection. Cela peut prendre un certain temps.

en: Search for Files
fr: Recherche de fichiers

en: _Clear
fr: _Effacer

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
fr: Documents récents

en: Close
fr: Fermer

note: BUTTON
en: Button
fr: Bouton

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
fr: _Afficher

en: Icon Only
fr: Icône seulement

en: Label Only
fr: Étiquette seulement

en: Icon and Label
fr: Icône et étiquette

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
fr: Éti_quette

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
fr: Afficher les _icônes dans le menu

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
fr: Afficher les périphériques _amovibles

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
fr: Monter et _ouvrir lors d’un clic

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
fr: Afficher les _marque-pages GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
fr: Afficher les _documents récents

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
fr: Afficher l’option _effacer

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
fr: _Nombre à afficher

note: SEARCH
en: Search
fr: Rechercher

note: Search: command
en: Co_mmand
fr: Co_mmande

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Terminal Here
fr: Ouvrir un terminal ici

en: Usage:
fr: Utilisation :

en: Options:
fr: Options :

en: Popup menu at current mouse position
fr: Menu contextuel à la position actuelle de la souris

en: Show help options
fr: Afficher les options d’aide

en: Print version information and exit
fr: Afficher les informations sur la version et quitter
