Xfce Panel Plugins - en to hr translation catalogue (47 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
hr: Mjesta

en: Access folders, documents, and removable media
hr: Pristup mapama, dokumentima i uklonjivim medijima

note: Trash
en: Trash
hr: Smeće

en: Desktop
hr: Radna površina

note: File System (/)
en: File System
hr: Datotečni sustav

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
hr: %s na %s

en: Failed to eject "%s"
hr: Neuspjeh u izbacivanju "%s"

en: Failed to unmount "%s"
hr: Neuspjeh u  demontiranju "%s"

en: Failed to mount "%s"
hr: Neuspjeh u montiranju "%s"

en: Mount and Open
hr: Montiraj i otvori

en: Mount
hr: Montiraj

en: Eject
hr: Izbaci

en: Unmount
hr: Demontiraj

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
hr: Odmontiranje uređaja

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
hr: Uređaj "%s" je odmontiran od strane sustava.Molim da ne uklanjajte medij ili isljučujete pogon

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
hr: Zapisujem podatke na uređaj

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
hr: Postoje podaci koje treba zapisati na uređaj "%s" prije nego se uređaj ukloni. Molim nemojte uklanjati medij ili isključivati pogon.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
hr: Izbacujem uređaj

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
hr: Uređaj "%s" se izbacuje. Ovo može potrajati

en: Search for Files
hr: Traži datoteke

en: _Clear
hr: _Očisti

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
hr: Nedavni dokumenti

en: Close
hr: Zatvori

note: BUTTON
en: Button
hr: Dugme

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
hr: _Pokaži

en: Icon Only
hr: Samo ikona

en: Label Only
hr: Samo natpis

en: Icon and Label
hr: Ikona i natpis

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
hr: _Natpis

note: MENU
en: Menu
hr: Izbornik

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
hr: Pokaži _ikone u izborniku

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
hr: Pokaži _uklonjive medije

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
hr: Montiraj i _otvori klikom

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
hr: Pokaži GTK _zabilješke

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
hr: Pokaži nedavne _dokumente

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
hr: Pokaži op_ciju čisti

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
hr: _Broj za prikazati

note: SEARCH
en: Search
hr: Traži

note: Search: command
en: Co_mmand
hr: Na_redba

en: Open
hr: Otvori

en: Open Terminal Here
hr: Otvori terminal ovdje

en: Usage:
hr: Upotreba:

en: OPTION
hr: OPCIJA

en: Options:
hr: Opcije:

en: Popup menu at current mouse position
hr: Skočni izbornik na trenutnoj poziciji miša

en: Show help options
hr: Pokaži opcije pomoći

en: Print version information and exit
hr: Ispiši informacije o verziji i izađi
