Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (43 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
id: Tempat

en: Access folders, documents, and removable media
id: Akses folder, dokumen, dan media dapat dilepas

note: Trash
en: Trash
id: Kotak Sampah

note: File System (/)
en: File System
id: Sistem Berkas

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
id: %s pada %s

en: Failed to eject "%s"
id: Gagal mengeluarkan "%s"

en: Failed to unmount "%s"
id: Gagal melepas mount "%s"

en: Failed to mount "%s"
id: Gagal memount "%s"

en: Mount and Open
id: Mount dan Buka

en: Eject
id: Keluarkan

en: Unmount
id: Lepas Mount

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
id: Melepaskan divais

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
id: Divais "%s" sedang dilepaskan oleh sistem. Jangan mencopot media atau melepaskan penggerak

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
id: Menulis data ke divais

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
id: Ada data yang perlu ditulis ke divais "%s" sebelum divais dapat dilepaskan. Jangan mencopot media atau melepaskan penggerak

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
id: Melepaskan divais

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
id: Divais "%s" sedang dilepaskan. Ini akan memakan waktu

en: Search for Files
id: Telusur Berkas

en: _Clear
id: _Bersihkan

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
id: Dokumen Terkini

en: Close
id: Tutup

note: BUTTON
en: Button
id: Tombol

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
id: _Tampilkan

en: Icon Only
id: Hanya Ikon

en: Label Only
id: Hanya Label

en: Icon and Label
id: Ikon dan Label

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
id: Tampilkan _ikon di menu

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
id: Tampilkan _media dapat dilepas

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
id: Mount dan _Buka pada klik

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
id: Tampikan _bookmark GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
id: Tampilkan dokumen _terkini

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
id: Tampilkan op_si bersihkan

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
id: _Nomor untuk ditampilkan

note: SEARCH
en: Search
id: Telusur

note: Search: command
en: Co_mmand
id: Pe_rintah

en: Open
id: Buka

en: Open Terminal Here
id: Buka Terminal di Sini

en: Usage:
id: Penggunaan:

en: OPTION
id: OPSI

en: Options:
id: Opsi:

en: Popup menu at current mouse position
id: Menu pop-up muncul di atas posisi pointer tetikus

en: Show help options
id: Tampilkan opsi bantuan

en: Print version information and exit
id: Tampilkan informasi versi dan keluar
