Xfce Panel Plugins - en to is translation catalogue (47 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
is: Staðir

en: Access folders, documents, and removable media
is: Gefur aðgang að möppum, skjölum og útskiptanlegum miðlum

note: Trash
en: Trash
is: Rusl

en: Desktop
is: Skjáborð

note: File System (/)
en: File System
is: Skráakerfi

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
is: %s á %s

en: Failed to eject "%s"
is: Mistókst að spýta út "%s"

en: Failed to unmount "%s"
is: Mistókst að aftengja "%s"

en: Failed to mount "%s"
is: Mistókst að tengja "%s"

en: Mount and Open
is: Tengja og opna

en: Mount
is: Tengja í skráakerfið

en: Eject
is: Spýta út

en: Unmount
is: Aftengja

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
is: Aftengi tæki

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
is: Verið er að aftengja tækið "%s" úr kerfinu. Ekki fjarlægja tækið eða taka það úr sambandi

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
is: Skrifa gögn á tæki

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
is: Það eru gögn sem verður að skrifa á tækið "%s" áður en hægt er að fjarlægja það. Ekki fjarlægja tækið eða taka úr sambandi.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
is: Spýti tæki út

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
is: Verið er að spýta út tækinu "%s". Þetta getur tekið smátíma

en: Search for Files
is: Leita að skrám

en: _Clear
is: _Hreinsa

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
is: Nýleg skjöl

en: Close
is: Loka

note: BUTTON
en: Button
is: Hnappur

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
is: _Sýna

en: Icon Only
is: Einungis táknmynd

en: Label Only
is: Einungis skýring

en: Icon and Label
is: Táknmynd og skýring

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
is: S_kýring

note: MENU
en: Menu
is: Valmynd

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
is: Sýna táknmyndir í valmynd

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
is: Sýna ú_tskiptanlega miðla

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
is: Tengja í skráakerfi og _opna við að smella

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
is: Sýna GTK _bókamerki

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
is: _Sýna nýleg skjöl

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
is: Sýna '_hreinsa' möguleika

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
is: _Fjöldi sem á að birta

note: SEARCH
en: Search
is: Leita

note: Search: command
en: Co_mmand
is: Skipu_n

en: Open
is: Opna

en: Open Terminal Here
is: Opna skjáhermi hér

en: Usage:
is: Notkun:

en: OPTION
is: VALKOSTUR

en: Options:
is: Valkostir:

en: Popup menu at current mouse position
is: Sprettvalmynd við staðsetningu músarbendils

en: Show help options
is: Sýna valmöguleika fyrir hjálp

en: Print version information and exit
is: Birta upplýsingar um útgáfu og hætta
