Xfce Panel Plugins - en to it translation catalogue (46 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
it: Risorse

en: Access folders, documents, and removable media
it: Accesso a cartelle, documenti e supporti rimovibili

note: Trash
en: Trash
it: Cestino

en: Desktop
it: Scrivania

note: File System (/)
en: File System
it: File system

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
it: %s su %s

en: Failed to eject "%s"
it: Impossibile espellere "%s"

en: Failed to unmount "%s"
it: Impossibile smontare "%s"

en: Failed to mount "%s"
it: Impossibile montare "%s"

en: Mount and Open
it: Monta e apri

en: Mount
it: Monta

en: Eject
it: Espelli

en: Unmount
it: Smonta

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
it: Smontaggio del dispositivo in corso…

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
it: Il sistema sta smontando il dispositivo "%s"; non rimuovere o disconnettere il supporto.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
it: Scrittura dei dati sul dispositivo in corso…

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
it: Sono presenti dei dati che devono essere scritti sul dispositivo "%s" prima della sua rimozione. Non rimuovere il supporto o disconnettere l'unità

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
it: Espulsione del dispositivo in corso…

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
it: Il dispositivo "%s" sta per essere espulso. Potrebbe volerci del tempo

en: Search for Files
it: Ricerca file

en: _Clear
it: _Pulisci

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
it: Documenti recenti

en: Close
it: Chiudi

note: BUTTON
en: Button
it: Pulsante

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
it: _Mostra

en: Icon Only
it: Solo icona

en: Label Only
it: Solo etichetta

en: Icon and Label
it: Icona ed etichetta

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
it: _Etichetta

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
it: Mostra le _icone nel menu

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
it: Mostra i supporti _rimovibili

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
it: M_onta e apri con un clic

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
it: Mostra i segnali_bri GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
it: Mostra _documenti recenti

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
it: Mostra l'opzione di pu_litura

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
it: _Numero da visualizzare

note: SEARCH
en: Search
it: Cerca

note: Search: command
en: Co_mmand
it: Coman_do

en: Open
it: Apri

en: Open Terminal Here
it: Apri un terminale qui

en: Usage:
it: Utilizzo:

en: OPTION
it: OPZIONE

en: Options:
it: Opzioni:

en: Popup menu at current mouse position
it: Mostra il menu nella posizione corrente del mouse

en: Show help options
it: Mostra le opzione di aiuto

en: Print version information and exit
it: Mostra la informazioni di versione ed esce
