Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (47 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
ja: 場所

en: Access folders, documents, and removable media
ja: フォルダー、ドキュメント、およびリムーバブルメディアにアクセスします

note: Trash
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Desktop
ja: デスクトップ

note: File System (/)
en: File System
ja: ファイルシステム

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
ja: %2$s の %1$s

en: Failed to eject "%s"
ja: "%s" の取り出しに失敗しました

en: Failed to unmount "%s"
ja: "%s" のマウント解除に失敗しました

en: Failed to mount "%s"
ja: "%s" のマウントに失敗しました

en: Mount and Open
ja: マウントして開く

en: Mount
ja: マウント

en: Eject
ja: 取り出し

en: Unmount
ja: マウント解除

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
ja: デバイスのマウントを解除しています

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ja: システムはデバイス "%s" のマウントを解除しています。メディアを取り出したりドライブを切り離したりしないでください。

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
ja: デバイスへデータ書き込んでいます

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ja: デバイス "%s" を取り外す前に書き込まなければならないデータが存在します。メディアを取り出したりドライブを切り離したりしないでください。

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
ja: デバイスを取り出しています

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ja: デバイス \"%s\" を取り出しています。少々お待ちください。

en: Search for Files
ja: ファイルの検索

en: _Clear
ja: クリア(_C)

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
ja: 最近開いたドキュメント

en: Close
ja: 閉じる

note: BUTTON
en: Button
ja: ボタン

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
ja: 表示(_S)

en: Icon Only
ja: アイコンのみ

en: Label Only
ja: ラベルのみ

en: Icon and Label
ja: アイコンとラベル

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
ja: ラベル(_L)

note: MENU
en: Menu
ja: メニュー

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
ja: メニューにアイコンを表示する(_I)

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
ja: リムーバブルメディアを表示する(_R)

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
ja: クリックでマウントして開く(_O)

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
ja: GTK ブックマークを表示する(_B)

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
ja: 最近開いたドキュメントを表示する(_D)

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
ja: クリアオプションを表示する(_E)

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
ja: 表示する数(_N)

note: SEARCH
en: Search
ja: 検索

note: Search: command
en: Co_mmand
ja: コマンド(_M)

en: Open
ja: 開く

en: Open Terminal Here
ja: ターミナルで開く

en: Usage:
ja: 使用法:

en: OPTION
ja: オプション

en: Options:
ja: オプション:

en: Popup menu at current mouse position
ja: 現在のマウスの位置にメニューをポップアップする

en: Show help options
ja: ヘルプオプションを表示する

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する
