Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (46 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
pt: Locais

en: Access folders, documents, and removable media
pt: Aceda a pastas, documentos e dispositivos amovíveis

note: Trash
en: Trash
pt: Lixo

en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

note: File System (/)
en: File System
pt: Sistema de ficheiros

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
pt: %s em %s

en: Failed to eject "%s"
pt: Falha ao ejetar "%s".

en: Failed to unmount "%s"
pt: Falha ao desmontar "%s".

en: Failed to mount "%s"
pt: Falha ao montar "%s".

en: Mount and Open
pt: Montar e abrir

en: Mount
pt: Montar

en: Eject
pt: Ejetar

en: Unmount
pt: Desmontar

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
pt: Desmontar dispositivo

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
pt: O dispositivo "%s" está a ser desmontado do sistema. Por favor, não remova ou desligue a unidade

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
pt: Escrever dados no dispositivo

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
pt: Antes de poder remover, existem dados que precisam a ser escritos no dispositivo "%s". Por favor, não remova ou desligue a unidade

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
pt: Ejetar dispositivo

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
pt: O dispositivo "%s" está a ser ejetado. Por favor aguarde...

en: Search for Files
pt: Procurar ficheiros

en: _Clear
pt: Li_mpar

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
pt: Documentos recentes

en: Close
pt: Fechar

note: BUTTON
en: Button
pt: Botão

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
pt: Mo_strar

en: Icon Only
pt: Só ícones

en: Label Only
pt: Só texto

en: Icon and Label
pt: Ícones e texto

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
pt: _Texto

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
pt: Mostrar í_cones no menu

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
pt: Mostra_r dispositivos amovíveis

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
pt: M_ontar e abrir ao clicar

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
pt: _Mostrar marcadores GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
pt: Mostrar _documentos recentes

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
pt: Mostrar opção d_e limpar

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
pt: _Número a exibir

note: SEARCH
en: Search
pt: Procurar

note: Search: command
en: Co_mmand
pt: Co_mando

en: Open
pt: Abrir

en: Open Terminal Here
pt: Abrir terminal aqui

en: Usage:
pt: Utilização:

en: OPTION
pt: OPÇÃO

en: Options:
pt: Opções:

en: Popup menu at current mouse position
pt: Abrir menu na posição do cursor

en: Show help options
pt: Mostrar ajuda

en: Print version information and exit
pt: Mostra as informações da versão e sai
