Xfce Panel Plugins - en to pt_BR translation catalogue (46 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
pt_BR: Locais

en: Access folders, documents, and removable media
pt_BR: Acesse pastas, documentos e mídias removíveis

note: Trash
en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

note: File System (/)
en: File System
pt_BR: Sistema de arquivos

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
pt_BR: %s em %s

en: Failed to eject "%s"
pt_BR: Falha ao ejetar "%s"

en: Failed to unmount "%s"
pt_BR: Falha ao desmontar "%s"

en: Failed to mount "%s"
pt_BR: Falha ao montar "%s"

en: Mount and Open
pt_BR: Montar e Abrir

en: Mount
pt_BR: Montar

en: Eject
pt_BR: Ejetar

en: Unmount
pt_BR: Desmontar

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
pt_BR: Desmontando dispositivo

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
pt_BR: O dispositivo "%s" está sendo desmontado pelo sistema. Favor não remover a mídia ou desconectar a unidade

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
pt_BR: Gravando dados no dispositivo

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
pt_BR: Existem dados a serem gravados no dispositivo "%s" antes poder removê-lo. Favor não remover a mídia ou desconectar a unidade

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
pt_BR: Ejetando dispositivo

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
pt_BR: O dispositivo "%s" está sendo ejetado. Isto pode levar algum tempo

en: Search for Files
pt_BR: Pesquisar por arquivos

en: _Clear
pt_BR: L_impar

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
pt_BR: Documentos recentes

en: Close
pt_BR: Fechar

note: BUTTON
en: Button
pt_BR: Botão

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
pt_BR: Mo_strar

en: Icon Only
pt_BR: Somente ícone

en: Label Only
pt_BR: Somente rótulo

en: Icon and Label
pt_BR: Ícone e rótulo

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
pt_BR: Rótu_lo

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
pt_BR: Mostrar ícon_es no menu

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
pt_BR: Mostrar mídia _removível

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
pt_BR: Monta e _abre com um clique

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
pt_BR: Mostrar mar_cadores GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
pt_BR: Mostrar _documentos recentes

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
pt_BR: Mostrar o_pção de limpar

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
pt_BR: _Número a exibir

note: SEARCH
en: Search
pt_BR: Pesquisar

note: Search: command
en: Co_mmand
pt_BR: Co_mando

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open Terminal Here
pt_BR: Abrir o terminal aqui

en: Usage:
pt_BR: Uso:

en: OPTION
pt_BR: OPÇÃO

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Popup menu at current mouse position
pt_BR: Faz surgir um menu na posição atual do mouse

en: Show help options
pt_BR: Mostra opções de ajuda

en: Print version information and exit
pt_BR: Exibe informação sobre versão e sai
