Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (47 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
tr: Yerler

en: Access folders, documents, and removable media
tr: Dizinlere, belgelere ve ayrılabilir ortamlara eriş

note: Trash
en: Trash
tr: Çöp

en: Desktop
tr: Masaüstü Klasörü

note: File System (/)
en: File System
tr: Dosya Sistemi

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
tr: %s (%s üstünde)

en: Failed to eject "%s"
tr: "%s" çıkartılamadı

en: Failed to unmount "%s"
tr: "%s" bağı kaldırılamadı

en: Failed to mount "%s"
tr: "%s" bağlanamadı

en: Mount and Open
tr: Bağla ve Aç

en: Mount
tr: Bağla

en: Eject
tr: Çıkar

en: Unmount
tr: Bağlantıyı Kaldır

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
tr: Aygıt bağı kaldırılıyor

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
tr: "%s" aygıtı sistemce bağı kaldırılıyor. Lütfen ortamı çıkarmayın veya aygıtın bağlantısını kesmeyin

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
tr: Aygıta veri yazılıyor

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
tr: "%s" aygıtının kaldırılabilmesi için önce yazılmayı bekleyen veri var. Lütfen ortamı çıkarmayın veya aygıtın bağlantısını kesmeyin

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
tr: Aygıt çıkartılıyor

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
tr: "%s" aygıtı çıkartılıyor. Bu işlem zaman alabilir

en: Search for Files
tr: Dosyaları Ara

en: _Clear
tr: _Temizle

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
tr: Son Kullanılan Belgeler

en: Close
tr: Kapat

note: BUTTON
en: Button
tr: Düğme

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
tr: Gö_ster

en: Icon Only
tr: Yalnızca Simge

en: Label Only
tr: Yalnızca Etiket

en: Icon and Label
tr: Simge ve Etiket

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
tr: E_tiket

note: MENU
en: Menu
tr: Menü

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
tr: Menüde s_imgeleri göster

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
tr: _Çıkarılabilir ortamları göster

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
tr: Tıklayınca Bağla ve Aç

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
tr: GTK yer i_mlerini göster

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
tr: Son kullanılan _belgeleri göster

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
tr: T_emizleme seçeneğini göster

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
tr: Öğe sayı_sı

note: SEARCH
en: Search
tr: Ara

note: Search: command
en: Co_mmand
tr: _Komut

en: Open
tr: Aç

en: Open Terminal Here
tr: Burada Uçbirim aç

en: Usage:
tr: Kullanım:

en: OPTION
tr: SEÇENEK

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Popup menu at current mouse position
tr: Geçerli fare konumunda açılır menü aç

en: Show help options
tr: Yardım seçeneklerini göster

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık
