Xfce Panel Plugins - en to uk translation catalogue (47 entries)

note: vim: set ai et tabstop=4:
en: Places
uk: Місця

en: Access folders, documents, and removable media
uk: Доступ до тек, документів, та з'ємних пристроїв

note: Trash
en: Trash
uk: Смітник

en: Desktop
uk: Робочий стіл

note: File System (/)
en: File System
uk: Файлова система

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
uk: %s на %s

en: Failed to eject "%s"
uk: Не вдалось витягнути "%s"

en: Failed to unmount "%s"
uk: Не вдалось демонтувати "%s"

en: Failed to mount "%s"
uk: Не вдалось змонтувати "%s"

en: Mount and Open
uk: Змонтувати і відкрити

en: Mount
uk: Монтувати

en: Eject
uk: Витягнути

en: Unmount
uk: Демонтувати

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Unmounting device
uk: Відмонтування пристрою

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
uk: Пристрій "%s" відмонтовується системою. Будь ласка, не виймайте та не від’єднуйте його.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Writing data to device
uk: Записування даних на пристрій

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
uk: Деякі дані потрібно записати на пристрій "%s" перед його вийманням. Будь ласка, не виймайте та не від’єднуйте його.

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: Ejecting device
uk: Витягування пристрою

note: TRANSLATORS: Please use the same translation here as in Thunar
en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
uk: Пристрій "%s" виймається. Це може зайняти якийсь час

en: Search for Files
uk: Пошук для файлів

en: _Clear
uk: О_чист

note: RECENT DOCUMENTS
en: Recent Documents
uk: Недавні документи

en: Close
uk: Закрити

note: BUTTON
en: Button
uk: Кнопка

note: BUTTON: Show Icon/Label
en: _Show
uk: _Відображати

en: Icon Only
uk: Тільки значки

en: Label Only
uk: Тільки мітки

en: Icon and Label
uk: Значки і мітки

note: BUTTON: Label text entry
en: _Label
uk: _Мітка

note: MENU
en: Menu
uk: Меню

note: MENU: Show Icons
en: Show _icons in menu
uk: Відображати _значки в меню

note: MENU: Show Removable Media
en: Show _removable media
uk: Відображати з'є_мні пристрої

note: MENU: - Mount and Open (indented)
en: Mount and _Open on click
uk: Монтувати і _Відкрити по клацанню

note: MENU: Show GTK Bookmarks
en: Show GTK _bookmarks
uk: Відображати з_акладки GTK

note: MENU: Show Recent Documents
en: Show recent _documents
uk: Відображати недавні _документи

note: RECENT DOCUMENTS: Show clear option
en: Show cl_ear option
uk: Відображати опцію _очищення

note: RECENT DOCUMENTS: Number to display
en: _Number to display
uk: _Номер для відображення

note: SEARCH
en: Search
uk: Пошук

note: Search: command
en: Co_mmand
uk: Ко_манда

en: Open
uk: Відкрити

en: Open Terminal Here
uk: Відкрити Термінал тут

en: Usage:
uk: Використання:

en: OPTION
uk: ПАРАМЕТР

en: Options:
uk: Параметри:

en: Popup menu at current mouse position
uk: Вигулькне меню на поточній позиції миші

en: Show help options
uk: Показати опції допомоги

en: Print version information and exit
uk: Показати інформацію про версію і вийти
