xfce4-power-manager.xfce-4-18 - en to nn translation catalogue (157 entries)

en: Never
nn: Aldri

en: When the screensaver is activated
nn: Når skjermspararen går på

en: When the screensaver is deactivated
nn: Når skjermspararen går av

en: Nothing
nn: Ingenting

en: Power Manager
nn: Straumstyring

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Close
nn: L_ukk

en: When power button is pressed:
nn: Når du trykkjer på av-knappen:

en: When sleep button is pressed:
nn: Når du trykkjer på kvileknappen:

en: When hibernate button is pressed:
nn: Når du trykkjer på dvaleknappen:

en: Handle display brightness _keys
nn: Handter tastar for skjermlysstyrke

en: <b>Buttons</b>
nn: <b>Knappar</b>

en: Status notifications
nn: Oppstartsvarsling

en: System tray icon
nn: Systemtrauikon

en: <b>Appearance</b>
nn: <b>Utsjånad</b>

en: General
nn: Allment

en: When inactive for
nn: Ved inaktivitet i

en: System sleep mode:
nn: Sovemodus for systemet:

en: <b>System power saving</b>
nn: <b>Systemstraumsparing</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
nn: <b>Lokk på berbar maskin</b>

en: When laptop lid is closed:
nn: Når du let att skjermen på den berbare maskina:

en: On battery
nn: På batteri

en: Plugged in
nn: Kontakta står i

en: Critical battery power level:
nn: Kritisk batterinivå:

en: On critical battery power:
nn: Ved kritisk batterinivå:

en: <b>Critical power</b>
nn: <b>Kritisk straumnivå</b>

en: <b>Security</b>
nn: <b>Tryggleik</b>

en: <b>Display power management</b>
nn: <b>Skjermstraumsparing</b>

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of X11.
nn: La straumstyraren handtera skjermstraumstyring (DPMS) i staden for X11.

en: Blank after
nn: Blank etter

en: Put to sleep after
nn: Kvile etter

en: Switch off after
nn: Skru av etter

en: On inactivity reduce to
nn: Ved inaktivitet, reduser til

en: Reduce after
nn: Reduser etter

en: <b>Brightness reduction</b>
nn: <b>Reduser lysstyrke</b>

en: Display
nn: Skjerm

en: Automatically lock the session:
nn: Lås økta automatisk:

en: Delay locking after screensaver for
nn: Vent med å låsa etter skjermspararen i

en: Security
nn: <b>Tryggleik</b>

en: One minute
nn: Eitt minutt

en: minutes
nn: minutt

en: One hour
nn: Ein time

en: one minute
nn: eitt minutt

en: hours
nn: timar

en: Suspend
nn: Kvil

en: Suspend operation not permitted
nn: Har ikkje løyve til å gå i kvilemodus

en: Suspend operation not supported
nn: Har ikkje høve til å gå i kvilemodus

en: Hibernate
nn: Gå i dvale

en: Hibernate operation not permitted
nn: Har ikkje løyve til å gå i dvale

en: Hibernate operation not supported
nn: Har ikkje høve til å gå i dvale

en: Hibernate and suspend operations not supported
nn: Kvile- og dvalemodusane er ikkje støtta

en: Hibernate and suspend operations not permitted
nn: Har ikkje løyve til å bruka kvile- og dvalemodus

en: Do nothing
nn: Gjer ingenting

en: Shutdown
nn: Slå av

en: Ask
nn: Spør alltid

en: Switch off display
nn: Skru av skjermen

en: Lock screen
nn: Lås skjermen

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
nn: Når alle kraftkjeldene åt maskina kjem opp i dette ladenivået

en: minute | minutes
nn[0]: minutt
nn[1]: minutt

en: Device
nn: Eining

en: PowerSupply
nn: Straumforsyning

en: True
nn: Sann

en: False
nn: Usann

en: Model
nn: Modell

en: Technology
nn: Teknologi

en: Current charge
nn: Gjeldande ladenivå

note: TRANSLATORS: Unit here is Watt hour
en: Wh
nn: Wattimar

en: Fully charged (design)
nn: Heilt fullada (design)

en: Fully charged
nn: Heilt fullada

en: Energy empty
nn: Tom energi

en: Voltage
nn: Spenning

en: Vendor
nn: Forhandlar

en: Serial
nn: Seriell

en: Check your power manager installation
nn: Sjekk straumstyrar-installasjonen din

en: Devices
nn: Einingar

en: Settings manager socket
nn: Sokkel for innstillingshandterar

en: SOCKET ID
nn: SOKKEL-ID

en: Enable debugging
nn: Slå på avlusing

en: Display version information
nn: Vis versjonsinformasjon

en: Cause xfce4-power-manager-settings to quit
nn: Få xfce4-power-manager-settings til å avslutta

en: Xfce Power Manager
nn: Xfce-straumstyrar

en: Failed to connect to power manager
nn: Klarte ikkje kopla til straumstyraren

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
nn: Xfce-straumstyraren køyrer ikkje. Vil du starta han no?

en: Failed to load power manager configuration, using defaults
nn: Klarte ikkje lasta straumstyraroppsettet, bruker standardverdiane

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
nn: Dette er %s utgåve %s, som køyrer på Xfce %s.

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
nn: Bygd med GTK+-%d.%d.%d, lenka med GTK+-%d.%d.%d

en: Settings for the Xfce Power Manager
nn: Innstillingar for Xfce-straumstyraren

en: Battery
nn: Batteri

en: Uninterruptible Power Supply
nn: Uavbrytbar straumforsyning (UPS)

en: Line power
nn: Nettstraum

en: Mouse
nn: Mus

en: Keyboard
nn: Tastatur

en: Monitor
nn: Skjerm

en: Phone
nn: Telefon

en: Tablet
nn: Brett

en: Computer
nn: Datamaskin

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Lithium ion
nn: Litiumion

en: Lithium polymer
nn: Litiumpolymer

en: Lithium iron phosphate
nn: Litium-jarnfosfat

en: Lead acid
nn: Blysyre

en: Nickel cadmium
nn: Nikkel-kadmium

en: Unknown time
nn: Ukjend tid

en: %i minute | %i minutes
nn[0]: %i minutt
nn[1]: %i minutt

en: %i hour | %i hours
nn[0]: %i time
nn[1]: %i timar

en: hour | hours
nn[0]: time
nn[1]: timar

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to discharge (%0.0f%%)
nn: <b>%s %s</b>
    Ventar på å lada ut (%0.0f %%)

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to charge (%0.0f%%)
nn: <b>%s %s</b>
    Ventar på å lada (%0.0f %%)

en: <b>%s %s</b>
    is empty
nn: <b>%s %s</b>
    er tomt

en: Not plugged in
nn: Fråkopla

note: unknown device state, just display the percentage
en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
nn: <b>%s %s</b>
    Ukjend tilstand

en: Hibernate the system
nn: Set maskina i dvale

en: Suspend the system
nn: Set maskina i kvilemodus

en: Shutdown the system
nn: Slå av maskina

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
nn: Det er lite batteri att. Lagra arbeidet ditt for å unngå å mista det.

en: _Cancel
nn: Av_bryt

en: System is running on low power
nn: Lite batteri att

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
nn: Ladenivået på %s er lågt
    Omtrent %s att

en: Permission denied
nn: Tilgang nekta

en: Suspend not supported
nn: Kvilemodus er ikkje støtta

note: generate a human-readable summary for the notification
en: Brightness: %.0f percent
nn: Lysstyrke: %.0f prosent

en: Your %s is fully charged
nn: %s er fullada

en: Your %s is charging
nn: %s ladar

en: Your %s is discharging
nn: %s ladar ut

en: System is running on %s power
nn: Maskina går på %sstraum

en: Your %s is empty
nn: %s er tomt

en: 
    Xfce Power Manager %s
    
    Part of the Xfce Goodies Project
    http://goodies.xfce.org
    
    Licensed under the GNU GPL.
nn: 
    Xfce-straumstyrar %s
    
    Del av Xfce Goodies-prosjektet
    http://goodies.xfce.org
    
    Gjeve ut under GNU GPL.

en: With policykit support
nn: Med policykit-støtte

en: Without policykit support
nn: Utan policykit-støtte

en: With network manager support
nn: Med støtte for nettverksstyrar

en: Without network manager support
nn: Utan støtte for nettverksstyrar

en: Can suspend
nn: Kan gå i kvilemodus

en: Can hibernate
nn: Kan gå i dvale

en: Authorized to suspend
nn: Har løyve til å gå i kvilemodus

en: Authorized to hibernate
nn: Har løyve til å gå i dvale

en: Authorized to shutdown
nn: Har løyve til å slå av

en: Has battery
nn: Har batteri

en: Has brightness panel
nn: Har lysstyrke-skjerm

en: Has power button
nn: Har av-knapp

en: Has hibernate button
nn: Har dvale-knapp

en: Has sleep button
nn: Har sov-knapp

en: Has LID
nn: Har lok

en: Dump all information
nn: Samla all informasjon

en: Restart the running instance of Xfce power manager
nn: Start denne Xfce-straumstyraren på nytt

en: Show the configuration dialog
nn: Vis oppsettsdialogen

en: Quit any running xfce power manager
nn: Avslutt alle Xfce-straumstyrarar

en: Version information
nn: Informasjon om denne utgåva

en: Failed to parse arguments: %s
nn: Klarte ikkje tolka argumenta: %s

en: Type '%s --help' for usage.
nn: Skriv '%s --help' for bruksinstruksjonar

en: Unable to get connection to the message bus session
nn: Klarte ikkje kopla til meldingsbuss-økta

en: Xfce power manager is not running
nn: Xfce-straumstyraren køyrer ikkje

en: Another power manager is already running
nn: Ein annan straumstyrar køyrer allereie

en: Xfce power manager is already running
nn: Xfce-straumstyringa køyrer allereie

en: Invalid arguments
nn: Ugyldige argument

en: Invalid cookie
nn: Ugyldig infokapsel

en: Power management for the Xfce desktop
nn: Straumstyring for Xfce-skrivebordet

en: None
nn: Ingen
