Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (43 entries)

en: PulseAudio Plugin
id: Pengaya PulseAudio

en: Adjust the audio volume of the PulseAudio sound system
id: Sesuaikan volume audio dari sistem suara PulseAudio

en: None
id: Tidak ada

en: All
id: Semua

en: Output only
id: Untuk keluaran

en: Input only
id: Untuk masukan

en: PulseAudio Panel Plugin
id: Panel Pengaya PulseAudio

en: Enable keyboard _shortcuts for volume control
id: Aktifkan pinta_san papan tik untuk kontrol volume

en: Enables volume control using multimedia keys. Make sure no other application that listens to these keys (e.g. xfce4-volumed) is running in the background.
id: Aktifkan kontrol volume menggunakan tombol multimedia. Pastikan tidak ada aplikasi lain yang mendengarkan tombol ini (mis. Xfce4-volumed) yang berjalan di latar belakang.

en: Play system _sound when volume changes
id: Mainkan _suara sistem saat volume berubah

en: Enables audio feedback when using multimedia keys to change the volume.
id: Aktifkan umpan balik audio ketika menggunakan tombol multimedia untuk mengubah volume.

en: Show volume _notifications:
id: Tampilkan _notifikasi volume:

en: Mute/unmute is notified in all modes except "None"
id: Senyapkan/tidak akan ternotifikasi dalam semua mode kecuali 'None'

en: Step size used when adjusting volume with mouse wheel or hotkeys.
id: Ukuran tingkatan yang digunakan untuk mengelola volume dengan gilir tektikus atau pintasan papan tik.

en: _Volume step:
id: _Tingkatan volume:

en: M_aximum volume:
id: M_aksimal volume:

en: Behaviour
id: Perilaku

en: Audio _Mixer
id: _Mixer Audio

en: Audio mixer command that can be executed from the context menu, e.g. "pavucontrol", "unity-control-center sound".
id: Perintah mixer audio yang bisa dijalankan dari menu konteks, mis. "pavucontrol", "unity-control-center sound".

en: _Run Audio Mixer...
id: _Jalankan Mixer Audio...

en: Sound Settings
id: Pengaturan Suara

en: General
id: Umum

en: Control Playback of Media Players
id: Kontrol Pemutaran Pemutar Media

en: Enable multimedia keys for playback control
id: Aktifkan tombol multimedia untuk kontrol pemutaran

en: Enable experimental window focus support
id: Aktifkan dukungan eksperimental fokus jendela

en: Name
id: Nama

en: Persistent
id: Pengukuhan

en: Ignored
id: Abaikan

en: Clear Known Items
id: Bersihkan Item yang Diketahui

en: Please restart the players to make them visible again.
id: Dimohon agar memuat ulang pemutar media agar dapat tampil lagi.

en: Known Media Players
id: Pemutar Media yang Diketahui

en: Media Players
id: Pemutar Media

en: <big><b>Failed to execute command "%s".</b></big>
    
    %s
id: <big><b>Gagal menjalankan perintah "%s".</b></big>
    
    %s

en: Error
id: Galat

en: Not connected to the PulseAudio server
id: Tidak terhubung ke server PulseAudio

en: <b>Volume %d%% (muted)</b>
    <small>%s</small>
id: <b>Volume%d%%(senyapkan)</b>
    <small>%s</small>

en: <b>Volume %d%%</b>
    <small>%s</small>
id: <b>Volume%d%%</b>
    <small>%s</small>

en: Output
id: keluaran

en: Input
id: Masukan

en: Choose Playlist
id: Pilih Senarai Putar

note: Audio mixers
en: _Audio mixer...
id: Mixer _audio...

en: Volume %d%c (muted)
id: Volume %d%c (bisu)

en: Not currently playing
id: Tidak sedang memutar
