Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: PulseAudio Plugin
ja: PulseAudio プラグイン

en: Adjust the audio volume of the PulseAudio sound system
ja: PulseAudio サウンドシステムの音量を調整します

en: None
ja: なし

en: All
ja: すべて

en: Output only
ja: 出力のみ

en: Input only
ja: 入力のみ

en: PulseAudio Panel Plugin
ja: PulseAudio パネルプラグイン

en: Enable keyboard _shortcuts for volume control
ja: 音量調節のショートカットキーを有効にする(_S)

en: Enables volume control using multimedia keys. Make sure no other application that listens to these keys (e.g. xfce4-volumed) is running in the background.
ja: マルチメディアキーによる音量調節を有効にします。これらのキーを待ち受けているほかのアプリケーション (xfce4-volumed など) がバックグラウンドで動作していないことを確認してください。

en: Play system _sound when volume changes
ja: 音量を変更したとき、システム音を再生する (_S)

en: Enables audio feedback when using multimedia keys to change the volume.
ja: マルチメディアキーを使用してボリュームを変更するとき、オーディオフィードバックを有効にします。

en: Always display the recording _indicator
ja: 常に録音インジケーターを表示する(_I)

en: Show volume _notifications:
ja: 音量通知を表示(_N):

en: Mute/unmute is notified in all modes except "None"
ja: ミュート/ミュート解除は、「なし」を除くすべてのモードで通知されます

en: Step size used when adjusting volume with mouse wheel or hotkeys.
ja: マウスホイールまたはホットキーで音量を調整する際のステップ サイズ。

en: _Volume step:
ja: 音量ステップ(_V):

en: M_aximum volume:
ja: 最大音量(_A):

en: Behaviour
ja: 履歴

en: Audio _Mixer
ja: オーディオミキサー (_M)

en: Audio mixer command that can be executed from the context menu, e.g. "pavucontrol", "unity-control-center sound".
ja: コンテキストメニューから起動するオーディオミキサーを指定します。(例: "pavucontrol", "unity-control-center sound")

en: _Run Audio Mixer...
ja: オーディオミキサーを起動(_R)...

en: Sound Settings
ja: サウンド設定

en: General
ja: 一般

en: Control Playback of Media Players
ja: メディアプレーヤーの再生を制御する

en: Enable multimedia keys for playback control
ja: 再生制御のマルチメディアキーを有効にします

en: Send multimedia keys to all players
ja: マルチメディアキーをすべてのプレーヤーに送信する

en: Enable experimental window focus support
ja: 試験機能のウィンドウフォーカスサポートを有効にする

en: Name
ja: 名前

en: Persistent
ja: 永続

en: Ignored
ja: 無視

en: Clear Known Items
ja: 既知のアイテムをクリアする

en: Please restart the players to make them visible again.
ja: プレイヤーを再起動し、再度見えるようにしてください。

en: Known Media Players
ja: 既知のメディアプレーヤー

en: Media Players
ja: メディアプレーヤー

en: <big><b>Failed to execute command "%s".</b></big>
    
    %s
ja: <big><b>コマンド "%s" の実行に失敗しました。</b></big>
    
    %s

en: Error
ja: エラー

en: Not connected to the PulseAudio server
ja: PulseAudio サーバーに接続されていません

en: <b>Volume %d%% (muted)</b>
    <small>%s</small>
ja: <b>音量 %d%% (ミュート)</b>
    <small>%s</small>

en: <b>Volume %d%%</b>
    <small>%s</small>
ja: <b>音量 %d%%</b>
    <small>%s</small>

en: Output
ja: 出力

en: Input
ja: 入力

en: Choose Playlist
ja: プレイリストの選択

note: Audio mixers
en: _Audio mixer...
ja: オーディオミキサー…(_A)

en: Volume %d%c (muted)
ja: 音量 %d%c (ミュート)

en: Volume %d%c
ja: 音量 %d%c

en: Not currently playing
ja: 再生していません
