Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (35 entries)

en: PulseAudio Plugin
tr: PulseAudio Eklentisi

en: Adjust the audio volume of the PulseAudio sound system
tr: PulseAudio ses sisteminin ses yüksekliğini ayarlayın

en: PulseAudio Panel Plugin
tr: PulseAudio Panel Eklentisi

en: Enable keyboard _shortcuts for volume control
tr: Ses kontrolü için klavye _kısayollarını etkinleştir

en: Enables volume control using multimedia keys. Make sure no other application that listens to these keys (e.g. xfce4-volumed) is running in the background.
tr: Çoklu ortam tuşlarını kullanarak ses kontrolünü etkinleştirir. Arka planda başka bir uygulamanın (xfce4-volumed gibi) bu tuşları dinlemediğinden emin olun.

en: Show _notifications when volume changes
tr: Ses düzeyi değiştiğinde _bildirim göster

en: Enables on-screen volume notifications.
tr: Ses bildirimlerini ekranda etkinleştirir.

en: Behaviour
tr: Davranış

en: Audio _Mixer
tr: Ses _Karıştırıcısı

en: Audio mixer command that can be executed from the context menu, e.g. "pavucontrol", "unity-control-center sound".
tr: İçerik menüsünden çalıştırılabilecek "pavucontrol" gibi ses karıştırıcısı komutu "unity-control-center sound".

en: _Run Audio Mixer...
tr: _Ses Karıştırıcısını Çalıştır...

en: Sound Settings
tr: Ses Ayarları

en: General
tr: Genel

en: Control Playback of Media Players
tr: Medya oynatıcıların oynatımını kontrol edin

en: Enable multimedia keys for playback control
tr: Çalma kontrolü için multimedya tuşlarını etkinleştir

en: Enable experimental window focus support
tr: Deneysel pencere odaklanma desteğini etkinleştir

en: Title
tr: Başlık

en: Hidden
tr: Gizli

en: Clear Known Items
tr: Bilinen Ögeleri Temizle

en: Please restart your panel for additional players to be displayed.
tr: Ek oynatıcıların gösterilmesi için lütfen panelinizi yeniden başlatın.

en: Known Media Players
tr: Bilinen Medya Oynatıcıları

en: Media Players
tr: Medya Oynatıcılar

en: Copyright © 2014-2020 Andrzej Radecki et al.
tr: Telif hakkı © 2014-2020 Andrzej Radecki ve ark.

en: <big><b>Failed to execute command "%s".</b></big>
    
    %s
tr: <big><b>"%s" komutu çalıştırılamadı.</b></big>
    
    %s

en: Error
tr: Hata

en: Not connected to the PulseAudio server
tr: PulseAudio sunucusuna bağlı değil

en: Volume %d%% (muted)
tr: Ses %d%% (sessiz)

en: Volume %d%%
tr: Ses %d%%

en: Output
tr: Çıkış

en: Input
tr: Giriş

en: Choose Playlist
tr: Çalma Listesini Seç

note: Audio mixers
en: _Audio mixer...
tr: _Ses karıştırıcısı...

en: Volume %d%c (muted)
tr: Ses %d%c (sessiz)

en: Volume %d%c
tr: Ses %d%c

en: Not currently playing
tr: Şimdi çalışmıyor
