Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (44 entries)

en: PulseAudio Plugin
da: PulseAudio-plugin

en: Adjust the audio volume of the PulseAudio sound system
da: Juster lydstyrken på PulseAudio-lydsystemet

en: None
da: Ingen

en: All
da: Alle

en: Output only
da: Kun output

en: Input only
da: Kun input

en: PulseAudio Panel Plugin
da: PulseAudio-panelplugin

en: Enable keyboard _shortcuts for volume control
da: Aktivér tastatur_genveje til at styre lysstyrke

en: Enables volume control using multimedia keys. Make sure no other application that listens to these keys (e.g. xfce4-volumed) is running in the background.
da: Aktiverer lydstyrkeregulering ved brug af multimedie-taster. Sørg for at der ikke er andre programmer som lytter til disse taster (f.eks. xfce4-volumed) som køre i baggrunden.

en: Play system _sound when volume changes
da: Afspil _systemlyd når lydstyrken ændres

en: Enables audio feedback when using multimedia keys to change the volume.
da: Aktivér lydfeedback når multimedietasterne bruges til at ændre lydstyrken.

en: Always display the recording _indicator
da: Vis altid _optagelsesindikatoren

en: Show volume _notifications:
da: Vis _underretninger om lydstyrke:

en: Mute/unmute is notified in all modes except "None"
da: Der underrettes om mute/afmute i alle tilstande, undtagen "Ingen"

en: Step size used when adjusting volume with mouse wheel or hotkeys.
da: Trinstørrelse der bruges når lydstyrken justeres med musehjul eller genvejstaster.

en: _Volume step:
da: _Lydstyrketrin:

en: M_aximum volume:
da: _Højeste lydstyrke:

en: Behaviour
da: Opførsel

en: Audio _Mixer
da: Lyd_mikser

en: Audio mixer command that can be executed from the context menu, e.g. "pavucontrol", "unity-control-center sound".
da: Lydmikser-kommando som kan køres fra genvejsmenuen, f.eks. "pavucontrol", "unity-control-center sound".

en: _Run Audio Mixer...
da: _Kør lydmikser ...

en: Sound Settings
da: Lydindstillinger

en: General
da: Generelt

en: Control Playback of Media Players
da: Styr afspilningen af medieafspillere

en: Enable multimedia keys for playback control
da: Aktivér multimedietaster til at styre afspilning

en: Send multimedia keys to all players
da: Send multimedietaster til alle afspillere

en: Enable experimental window focus support
da: Aktivér understøttelse af eksperimentel vinduesfokus

en: Name
da: Navn

en: Persistent
da: Vedholdende

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Clear Known Items
da: Ryd kendte elementer

en: Please restart the players to make them visible again.
da: Genstart venligst afspillerne for at gøre dem synlige igen.

en: Known Media Players
da: Kendte medieafspillere

en: Media Players
da: Medieafspillere

en: <big><b>Failed to execute command "%s".</b></big>
    
    %s
da: <big><b>Kunne ikke køre kommandoen "%s".</b></big>
    
    %s

en: Error
da: Fejl

en: Not connected to the PulseAudio server
da: Ikke forbundet til PulseAudio-serveren

en: <b>Volume %d%% (muted)</b>
    <small>%s</small>
da: <b>Lydstyrke %d%% (muted)</b>
    <small>%s</small>

en: <b>Volume %d%%</b>
    <small>%s</small>
da: <b>Lydstyrke %d%%</b>
    <small>%s</small>

en: Choose Playlist
da: Vælg afspilningsliste

note: Audio mixers
en: _Audio mixer...
da: _Lydmikser ...

en: Volume %d%c (muted)
da: Lydstyrke %d%c (lydløs)

en: Volume %d%c
da: Lydstyrke %d%c

en: Not currently playing
da: Afspiller ikke i øjeblikket
