Xfce Panel Plugins - en to uk translation catalogue (46 entries)

en: PulseAudio Plugin
uk: Розширення PulseAudio

en: Adjust the audio volume of the PulseAudio sound system
uk: Налаштувати гучність аудіо звукової системи PulseAudio

en: None
uk: Нічого

en: All
uk: Усе

en: Output only
uk: Лише вивід

en: Input only
uk: Лише ввід

en: PulseAudio Panel Plugin
uk: Розширення панелі PulseAudio

en: Enable keyboard _shortcuts for volume control
uk: Включити _скорочення клавіатури для контролю гучності

en: Enables volume control using multimedia keys. Make sure no other application that listens to these keys (e.g. xfce4-volumed) is running in the background.
uk: Включити контроль гучності, використовуючи клавіші мультимедіа. Впевніться, що жодна інша програма, яка використовує ці клавіші (наприклад xfce4-volumed), не працює в тлі.

en: Play system _sound when volume changes
uk: _Програвати системний звук при зміні гучності

en: Enables audio feedback when using multimedia keys to change the volume.
uk: Вмикає аудіосповіщення під час використання мультимедійних клавіш для зміни гучності.

en: Always display the recording _indicator
uk: Завжди відображати _індикатор запису

en: Show volume _notifications:
uk: Показувати спо_віщення гучності

en: Mute/unmute is notified in all modes except "None"
uk: Сповіщення про вимкненні/увімкненні звуку в усіх режимах, крім «Нічого»

en: Step size used when adjusting volume with mouse wheel or hotkeys.
uk: Розмір кроку, який використовується під час регулювання гучності за допомогою колеса миші або гарячих клавіш.

en: _Volume step:
uk: _Крок гучності:

en: M_aximum volume:
uk: Максимум _гучності:

en: Behaviour
uk: Поведінка

en: Audio _Mixer
uk: Аудіо _мікшер

en: Audio mixer command that can be executed from the context menu, e.g. "pavucontrol", "unity-control-center sound".
uk: Команди аудіо-мікшера, які можна запустити з контекстного меню, наприклад "pavucontrol",

en: _Run Audio Mixer...
uk: _Запустити Аудіо мікшер...

en: Sound Settings
uk: Налаштування звуку

en: General
uk: Основне

en: Control Playback of Media Players
uk: Контроль програвання медіа-програвачів

en: Enable multimedia keys for playback control
uk: Включити мультимедійні кнопки для контролю програвання

en: Send multimedia keys to all players
uk: Надсилати мультимедійні клавіші у всі плеєри

en: Enable experimental window focus support
uk: Включити експериментальну підтримку фокусу вікна

en: Name
uk: Назва

en: Persistent
uk: Постійний

en: Ignored
uk: Ігноруємий

en: Clear Known Items
uk: Очистити відомі елементи

en: Please restart the players to make them visible again.
uk: Будь ласка, перезапустіть програвачі, щоб зробити їх знову видимими.

en: Known Media Players
uk: Відому медіа-програвачі

en: Media Players
uk: Медіа-програвачі

en: <big><b>Failed to execute command "%s".</b></big>
    
    %s
uk: <big><b>Помилка запуску команди: "%s".</b></big>
    
    %s

en: Error
uk: Помилка

en: Not connected to the PulseAudio server
uk: Немає з’єднання з сервером

en: <b>Volume %d%% (muted)</b>
    <small>%s</small>
uk: <b>Гучність %d%% (заглушено)</b>
    <small>%s</small>

en: <b>Volume %d%%</b>
    <small>%s</small>
uk: <b>Гучність %d%%</b>
    <small>%s</small>

en: Output
uk: Вивід

en: Input
uk: Ввід

en: Choose Playlist
uk: Вибір списку програвання

note: Audio mixers
en: _Audio mixer...
uk: _Аудіо мікшер...

en: Volume %d%c (muted)
uk: Гучність %d%c (заглушено)

en: Volume %d%c
uk: Гучність %d%c

en: Not currently playing
uk: Зараз не програється
