xfce 4-radio-plugin - en to ast translation catalogue (29 entries)

en: - off -
ast: - apagáu -

en: Error opening radio device
ast: Fallu abriendo preséu de radio

en: Tune radio
ast: Sintonizar radio

en: Frequency [MHz]:
ast: Frecuencia [MHz]:

en: Illegal frequency.
ast: Frecuencia illegal.

en: Presets
ast: Presintoníes

en: Tune to frequency
ast: Sintonizar a frecuencia

en: unnamed
ast: ensin nome

en: Properties
ast: Propiedaes

en: Options
ast: Opciones

note: Device
en: Device
ast: Preséu

en: V4L device
ast: Preséu V4L

en: Synchronize state with the card
ast: Sincronizar estáu cola tarxeta

en: yes
ast: sí

en: no
ast: non

en: Mouse scrolling changes
ast: Camudar col desplazamientu del mur

en: frequency
ast: frecuencia

en: preset
ast: presintonía

note: When off
en: When radio is off
ast: Cuando la radio tea apagada

en: Show the label
ast: Amosar la etiqueta

en: Show graphics
ast: Amosar gráficos

note: When on
en: When radio is running
ast: Cuando la radio tea furrulando

en: Show signal strength
ast: Amosar fuercia de la señal

en: as a bar
ast: como una barra

en: graphically
ast: gráficamente

en: Show preset names in label
ast: Amosar nome de presintoníes n'etiqueta

note: Commands
en: Commands
ast: Comandos

note: Post-startup command
en: Run after startup
ast: Executar dempués del aniciu

note: Post-shutdown command
en: Run after shutdown
ast: Executar dempués d'apagáu
