xfce4-radio-plugin - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: Radio Plugin
ja: ラジオプラグイン

en: V4l radio plugin
ja: V4L ラジオプラグインです

en: Tuned to station %s
ja: ラジオ局 %s に合わせる

en: Tuned to %s MHz
ja: %s MHz に合わせる

en: - off -
ja: - オフ -

en: Radio is off
ja: ラジオはオフです

en: Error opening radio device
ja: ラジオデバイスのオープンエラー

en: Tune radio
ja: ラジオのチューニング

en: Frequency [MHz]:
ja: 周波数 [Mhz]:

en: Illegal frequency.
ja: 不正な周波数です。

note: Add the presets page
en: Presets
ja: プリセット

en: Tune to frequency
ja: 周波数を合わせる

en: unnamed
ja: 名前なし

en: Select command
ja: コマンドの選択

en: Radio
ja: ラジオ

en: Configure the radio plugin
ja: ラジオプラグインの設定

en: User interface
ja: ユーザインターフェイス

note: - Signal strength
en: Signal strength
ja: 信号強度

en: Show the signal strength indicator
ja: 信号強度を表示する

en: Use graphics instead of text labels and progress bars
ja: テキストラベルとプログレスバーにグラフィックを使用する

note: - Current station
en: Current station
ja: 現在のラジオ局

en: Show the current station
ja: 現在のラジオ局を表示する

en: Show preset names instead of frequencies
ja: プリセット名で表示する

note: - Mouse
en: Mouse interaction
ja: マウス機能

en: Mouse scrolling changes
ja: マウススクロールで変更するもの:

en: frequency
ja: 周波数

en: station preset
ja: ラジオ局プリセット

en: Radio device
ja: ラジオデバイス

en: Radio device:
ja: ラジオデバイス:

en: Synchronize state with the card
ja: 状態をカードと同期する

en: This watches your radio card for changes done by other
    applications. Note that this may cause issues with some
    tuner cards.
ja: 他のアプリケーションによるラジオカードの変更を監視します。
    これは一部のチューナカードで問題の原因になるかもしれません。

en: Commands
ja: コマンド

en: Command to run after startup
ja: 起動後に実行するコマンド

en: Command to run after shutdown
ja: 終了後に実行するコマンド
