xfce4-radio-plugin - en to nl translation catalogue (33 entries)

en: Radio Plugin
nl: Radio-plugin

en: V4l radio plugin
nl: V4l-radio-plugin

en: Tuned to station %s
nl: Afgestemd op station %s

en: Tuned to %s MHz
nl: Afgestemd op %s Mhz

en: - off -
nl: - uit -

en: Radio is off
nl: Radio is uitgeschakeld

en: Error opening radio device
nl: Fout bij openen van radio-apparaat

en: Tune radio
nl: Radio afstemmen

en: Frequency [MHz]:
nl: Frequentie [MHz]:

en: Illegal frequency.
nl: Illegale frequentie.

note: Notebook tabs
en: Presets
nl: Voorkeuzes

en: Tune to frequency
nl: Afstemmen op frequentie

en: unnamed
nl: Naamloos

en: Select command
nl: Kies opdracht

en: Configure the radio plugin
nl: Configureer de radio-plugin

en: User interface
nl: Gebruikersomgeving

en: Radio device
nl: Radio-apparaat

en: Commands
nl: Opdrachten

note: - Signal strength
en: Signal strength
nl: Signaalsterkte

en: Show the signal strength indicator
nl: Toon de signaalsterkte-indicator

en: Use graphics instead of text labels and progress bars
nl: Gebruik tekeningen in plaats van tekst-etiketten en voortgangsbalken

note: - Current station
en: Current station
nl: Huidig station

en: Show the current station
nl: Toon het huidige station

en: Show preset names instead of frequencies
nl: Toon voorkeuzenamen in plaats van frequenties

note: - Mouse
en: Mouse interaction
nl: Muis-interactie

en: Mouse scrolling changes
nl: Muisbladeren verandert

en: frequency
nl: frequentie

en: station preset
nl: station-voorkeuze

en: Radio device:
nl: Radio-apparaat:

en: Synchronize state with the card
nl: Synchroniseer staat met de kaart

en: This watches your radio card for changes done by other
    applications. Note that this may cause issues with some
    tuner cards.
nl: Dit bewaakt uw radiokaart op veranderingen aangebracht door
    andere toepassingen. Let op dat dit problemen zou kunnen
    veroorzaken met sommige radiokaarten.

en: Command to run after startup
nl: Opdracht uit te voeren na opstarten

en: Command to run after shutdown
nl: Opdracht om uit te voeren na afsluiten
