xfce4-radio-plugin - en to pt translation catalogue (34 entries)

en: Radio Plugin
pt: "Plug-in" Rádio

en: V4l radio plugin
pt: "Plug-in" de rádio v4l

en: Tuned to station %s
pt: Sintonizado na estação %s

en: Tuned to %s MHz
pt: Sintonizado em %s Mhz

en: - off -
pt: - desligado -

en: Radio is off
pt: O rádio está desligado

en: Error opening radio device
pt: Erro ao abrir dispositivo de rádio

en: Tune radio
pt: Ajustar rádio

en: Frequency [MHz]:
pt: Frequência [MHz]:

en: Illegal frequency.
pt: Frequência ilegal.

note: Notebook tabs
en: Presets
pt: Pré-ajustes

en: Tune to frequency
pt: Ajustar para frequência

en: unnamed
pt: sem nome

en: Select command
pt: Seleccione o comando

en: Radio
pt: Rádio

en: Configure the radio plugin
pt: Configure o "plug-in" de rádio

en: User interface
pt: Interface de utilizador

en: Radio device
pt: Dispositivo de rádio

en: Commands
pt: Comandos

note: - Signal strength
en: Signal strength
pt: Intensidade do sinal

en: Show the signal strength indicator
pt: Mostrar intensidade do sinal

en: Use graphics instead of text labels and progress bars
pt: Utilizar gráficos ao invés dos nomes e barras de evolução

note: - Current station
en: Current station
pt: Estação actual

en: Show the current station
pt: Mostrar a estação actual

en: Show preset names instead of frequencies
pt: Mostrar nomes ao invés das frequências

note: - Mouse
en: Mouse interaction
pt: Interacção do rato

en: Mouse scrolling changes
pt: Mudanças do deslocamento do rato

en: frequency
pt: frequência

en: station preset
pt: estação gravada

en: Radio device:
pt: Dispositivo de rádio:

en: Synchronize state with the card
pt: Sincronizar estado com o cartão

en: This watches your radio card for changes done by other
    applications. Note that this may cause issues with some
    tuner cards.
pt: Vigia as alterações feitas ao seu rádio por outras aplicações.
    
    Podem ocorrer alguns problemas com certas placas de rádio.

en: Command to run after startup
pt: Comando a executar após o arranque

en: Command to run after shutdown
pt: Comando a executar após o encerramento
