xfce-apps.xfce4-screensaver - en to id translation catalogue (125 entries)

en: Set your screensaver preferences
id: Setel preferensi screensaver Anda

en: Screensavers
id: Screensaver

en: Screensaver themes
id: Tema screensaver

en: Show paths that images follow
id: Tampilkan path yang diikuti gambar itu

en: Occasionally rotate images as they move
id: Sesekali putar gambar saat mereka bergerak

en: Print out frame rate and other statistics
id: Tampilkan kecepatan bingkai dan statistik lainnya

en: The maximum number of images to keep on screen
id: Jumlah maksimum gambar yang ditampilkan di layar

en: The initial size and position of window
id: Ukuran dan posisi awal jendela

en: The source image to use
id: Gambar sumber yang digunakan

note: translators: the word "image" here * represents a command line argument
en: image - floats images around the screen
id: gambar - munculkan gambar di sekitar layar

en: %s. See --help for usage information.
id: %s. Lihat --help untuk informasi penggunaan.

en: Failed to initialize the windowing system.
id: Gagal saat inisialisasi sistem jendela.

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
id: Anda harus menentukan satu gambar.  Lihat --help untuk informasi penggunaan.

en: Location to get images from
id: Lokasi untuk mendapatkan gambar

en: Color to use for images background
id: Warna yang digunakan sebagai latar belakang gambar

en: Do not randomize pictures from location
id: Jangan mengacak gambar dari lokasi

en: Do not try to stretch images on screen
id: Jangan meregangkan gambar di layar

en: Floating Xfce
id: Xfce Mengambang

en: Bubbles the Xfce logo around the screen
id: Tampilkan gelembung logo Xfce di sekitar layar

en: Slideshow
id: Tampil Salindia

en: Display a slideshow from your Pictures folder
id: Tampilkan sebuah salindia dari folder Gambar Anda

en: Pop art squares
id: Persegi seni pop

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
id: Sebuah kisi-kisi seni pop dalam warna yang menggetarkan.

en: Unable to establish service %s: %s
id: Tak bisa mendirikan layanan %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
id: Tak bisa menyetel PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
id: Kata sandi salah.

en: Authentication failed.
id: Autentikasi gagal.

en: Not permitted to gain access at this time.
id: Tak diizinkan untuk mendapatkan akses saat ini.

en: No longer permitted to access the system.
id: Tak lagi diizinkan untuk mengakses sistem.

en: Username:
id: Nama Pengguna:

en: failed to register with the message bus
id: gagal melakukan register dengan bus pesan

en: not connected to the message bus
id: tak terhubung ke bus pesan

en: screensaver already running in this session
id: screensaver telah berjalan di sesi ini

en: Time has expired.
id: Waktu telah kadaluwarsa.

en: Causes the screensaver to exit gracefully
id: Menyebabkan screensaver keluar dengan halus

en: Query the state of the screensaver
id: Periksa keadaan screensaver

en: Query the length of time the screensaver has been active
id: Periksa lama waktu screensaver telah aktif

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
id: Perintahkan proses sreensaver yang sedang berjalan untuk segera mengunci layar

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
id: Jika screensaver aktif, maka pindah ke demo grafis yang lain

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
id: Hidupkan screensaver (kosongkan layar)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
id: Jika screensaver aktif, maka nonaktifkan (kembalikan layar)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
id: Senggol screensaver yang sedang berjalan untuk mensimulasikan aktivitas pengguna

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
id: Cegah aktivasi screensaver.  Perintah dihalangi saat pencegahan sedang aktif.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
id: Aplikasi yang mencegah screensaver

en: The reason for inhibiting the screensaver
id: Alasan untuk mencegah screensaver

en: Version of this application
id: Versi aplikasi ini

en: The screensaver is %s
id: Screensaver %s

en: active
id: aktif

en: inactive
id: tak aktif

en: The screensaver is not inhibited
id: Screensaver tak dicegah

en: The screensaver is being inhibited by:
id: Screensaver sedang dicegah oleh:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
id: Screensaver telah aktif selama %d detik.

en: Blank screen
id: Kosongkan layar

en: Part of Xfce Screensaver
id: Bagian dari Screensaver Xfce

en: Never
id: Tak pernah

en: Location
id: Lokasi

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Restore Defaults
id: Kembalikan Baku

en: Preferences
id: Preferensi

en: About
id: Tentang

en: Unable to configure screensaver
id: Tak dapat mengkonfigurasi screensaver

en: Screensaver required.
id: Screensaver diperlukan.

en: File not found: %s
id: Berkas tidak ditemukan: %s

en: Unrecognized file type: %s
id: Tipe berkas tak dikenal: %s

en: Failed to process file: %s
id: Gagal memproses berkas: %s

en: Screensaver %s is configurable.
id: Screensaver %s dapat dikonfigurasi.

en: Screensaver %s is not configurable.
id: Screensaver %s tak dapat dikonfigurasi.

en: Screensaver %s has no configuration options.
id: Screensaver %s tak memiliki opsi konfigurasi.

en: Show debugging output
id: Tampilkan keluaran awakutu

en: Show the logout button
id: Tampilkan tombol log keluar

en: Command to invoke from the logout button
id: Perintah untuk dijalankan dari tombol log keluar

en: Show the switch user button
id: Tampilkan tombol ganti pengguna

en: Message to show in the dialog
id: Pesan untuk ditampilkan pada dialog

en: MESSAGE
id: PESAN

en: Not used
id: Tak digunakan

en: Monitor height
id: Tinggi monitor

en: Monitor width
id: Lebar monitor

en: Monitor index
id: Indeks monitor

en: Checking...
id: Memeriksa...

en: Enter your password
id: Masukkan kata sandi Anda

en: You have the Caps Lock key on.
id: Tombol Caps Lock menyala.

en: _Switch User
id: _Ganti Pengguna

en: _Log Out
id: _Log Keluar

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Unlock
id: B_uka Kunci

en: Settings manager socket
id: Soket manajer pengaturan

en: SOCKET ID
id: SOCKET_ID

en: Random
id: Acak

en: Setting locked by administrator.
id: Pengaturan dikunci oleh administrator.

en: Could not load the main interface
id: Tak dapat memuat antarmuka utama

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
id: Pastikan screensaver telah terpasang dengan benar

en: Screensaver Preview
id: Pratinjau Screensaver

en: <b>Screensaver preview</b>
id: <b>Pratinjau screensaver</b>

en: Screensaver Preferences
id: Preferensi Screensaver

en: Power _Management
id: _Manajemen Daya

en: Preview
id: Pratinjau

en: Running as root
id: Berjalan sebagai root

en: The screen will not be locked for the root user.
id: Layar tidak akan dikunci untuk pengguna root.

en: Resolve
id: Perbaiki

en: Xfce Power Manager is not configured to handle laptop lid events
id: Manajer Daya Xfce tidak dikonfigurasi untuk menangani keadaan penutup laptop

en: Your computer may not be locked when you close the lid.
id: Komputar Anda mungkin tidak dikunci ketika Anda menutup penutup laptop.

en: Enable Screensaver
id: Aktifkan Screensaver

en: Theme
id: Tema

en: Configure screensaver
id: Konfigurasi screensaver

en: Configure...
id: Konfigurasi...

en: Change theme after:
id: Ubah tema _setelah:

en: minutes
id: menit

en: Activate screensaver when computer is idle
id: Aktifkan screensaver saat komputer menganggur

en: Regard the computer as _idle after:
id: Anggap komputer sedang _menganggur setelah:

en: Inhibit screensaver for fullscreen applications
id: Halangi screensaver untuk aplikasi layar penuh

en: Enable Lock Screen
id: Aktifkan Kunci Layar

en: Lock Screen with Screensaver
id: Kunci Layar dengan Screensaver

en: Lock the screen after the screensaver is active for:
id: KUnci layar setelah screensaver aktif selama:

en: On Screen Keyboard
id: Papan Tik di Layar

en: On screen keyboard command:
id: Perintah papan tik di layar:

en: Session Status Messages
id: Pesan Status Sesi

en: Logout
id: Log keluar

en: Logout command:
id: Perintah log keluar:

en: Enable logout after:
id: Aktifkan log keluar setelah:

en: User Switching
id: Ganti Pengguna

en: Lock Screen with System Sleep
id: Kunci Layar dengan Sistem Tidur

en: Lock Screen
id: Kunci Layar

en: Enable debugging code
id: Aktifkan kode awakutu

en: Launch screensaver and locker program
id: Luncurkan program screensaver dan pengunci

en: XKB initialization error
id: Galat inisialisasi XKB
