xfce-apps.xfce4-screensaver - en to sv translation catalogue (147 entries)

en: Xfce Screensaver
sv: Xfce skärmsläckare

en: Set your screensaver preferences
sv: Spara inställningar för skärmsläckare

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: settings;preferences;screensaver;lock screen;
sv: inställningar;alternativ;skärmsläckare;lås skärm;

en: Screensavers
sv: Skärmsläckare

en: Screensaver themes
sv: Tema för skärmsläckare

en: Show paths that images follow
sv: Visa slingor som bilder följer

en: Occasionally rotate images as they move
sv: Rotera ibland bilder då de rör sig

en: Print out frame rate and other statistics
sv: Skriv ut bildfrekvens och annan statistik

en: The maximum number of images to keep on screen
sv: Maximalt antal bilder att visa i bild

en: MAX_IMAGES
sv: MAX B_ILDER

en: The initial size and position of window
sv: Inledande fönsterstorlek och -position

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
sv: BREDDxHÖJD+X+Y

en: The source image to use
sv: Källbild som ska användas

note: translators: the word "image" here * represents a command line argument
en: image - floats images around the screen
sv: bild - bilder flyter runt på skärmen

en: %s. See --help for usage information.
sv: %s. Se --help för användningsinformation.

en: Failed to initialize the windowing system.
sv: Kunde inte initiera fönstersystemet.

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
sv: Du måste specificera en bild. Se --help för användningsinformation.

en: Location to get images from
sv: Plats för att få bilder från

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: Color to use for images background
sv: Färg att använda för bildbakgrund

en: Do not randomize pictures from location
sv: Välj inte bilder slumpmässigt från platsen

en: Do not try to stretch images on screen
sv: Försök inte att sträcka ut bilder på skärmen

en: Do not crop images to the screen size
sv: Beskär inte bilder till skärmstorlek

en: Floating Xfce
sv: Flytande Xfce

en: Bubbles the Xfce logo around the screen
sv: Bubblar Xfce-loggan runt på skärmen

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Display a slideshow from your Pictures folder
sv: Visa ett bildspel från din bildmapp

en: Pop art squares
sv: Popkonstrutor

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
sv: Ett popkonst-igt rutnät av pulserande färger.

en: Unable to establish service %s: %s
sv: Det gick inte att upprätta tjänsten %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
sv: Det gick inte att ställa in PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Not permitted to gain access at this time.
sv: Inte tillåten att få åtkomst vid denna tid.

en: No longer permitted to access the system.
sv: Inte längre tillåten att få åtkomst till systemet.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: failed to register with the message bus
sv: misslyckades att registrera meddelande-bus

en: not connected to the message bus
sv: inte ansluten till meddelande-bus

en: screensaver already running in this session
sv: skärmsläckare kör redan i denna session

en: Time has expired.
sv: Tiden har gått ut.

en: Causes the screensaver to exit gracefully
sv: Gör så att skärmsläckaren upphör elegant

en: Query the state of the screensaver
sv: Efterfrågar skärmsläckarens tillstånd

en: Query the length of time the screensaver has been active
sv: Efterfrågar tiden som skärmsläckaren har varit aktiv

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
sv: Uppmanar skärmsläckarprocessen som körs att omedelbart låsa skärmen

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
sv: Om skärmsläckaren är aktiv så växla till en annan grafikdemo

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
sv: Sätt igång skärmsläckaren (töm skärmen)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
sv: Om skärmsläckaren är aktiv så inaktivera den (töm inte skärmen)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
sv: Få skärmsläckaren som kör att simulera användaraktivitet

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
sv: Förhindra skärmsläckaren att aktiveras. Kommando blockerar medan hinder är aktivt.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
sv: Anropande program som spärrar skärmsläckaren

en: The reason for inhibiting the screensaver
sv: Anledningen som spärrar skärmsläckaren

en: Version of this application
sv: Version av detta program

en: The screensaver is %s
sv: Skärmsläckaren är %s

en: active
sv: aktiv

en: inactive
sv: inaktiv

en: The screensaver is not inhibited
sv: Skärmsläckaren är inte spärrad

en: The screensaver is being inhibited by:
sv: Skärmsläckaren spärras av:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
sv: Skärmsläckaren har varit aktiv i %d sekunder.

en: Blank screen
sv: Töm skärm

en: Powered by Display Power Management Signaling (DPMS),
    Xfce Screensaver can automatically suspend your displays
    to save power.
    
    Xfce Power Manager and other applications also manage
    DPMS settings. If the settings here won't work, make sure
    display power management wasn't disabled there.
    If your displays are powering off at different
    intervals, be sure to check for conflicting settings.
sv: Drivs av Display Power Management Signaling (DPMS)
    Xfce Screensaver kan automatiskt suspendera dina skärmar
    för att spara ström.
    
    Xfce Power Manager och andra program som också hanterar
    DPMS-inställningar. Om inställningarna här inte fungerar, se till
    att displayens energihantering inte har inaktiverats där.
    Om dina skärmar stängs av vid olika
    intervaller, kontrollera om du har motstridiga inställningar.

en: Part of Xfce Screensaver
sv: Del av Xfce Screensaver

en: After blanking, put display to sleep after:
sv: Efter blanking, sätt skärmen i viloläge:

en: Never
sv: Aldrig

en: 60 seconds
sv: 60 sekunder

en: After sleeping, switch display off after:
sv: Efter vänteläge, stäng av displayen efter:

en: 60 minutes
sv: 60 minuter

en: Max number of images
sv: Max antal bilder

en: Show paths
sv: Visa sökvägar

en: Do rotations
sv: Gör rotation

en: Print stats
sv: Skriv ut statistik

en: Location
sv: Plats

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Do not randomize images
sv: Randomisera inte bilder

en: Do not stretch images
sv: Sträck inte ut bilder

en: Do not crop images
sv: Beskär inte bilder

en: Restore Defaults
sv: Återställ förval

en: Preferences
sv: Inställningar

en: About
sv: Om

en: Configure an individual screensaver
sv: Konfigurera en individuell skärmsläckare

en: screensaver name to configure
sv: skärmsläckarens namn att konfigurera

en: check if screensaver is configurable
sv: kontrollera om skärmsläckaren är konfigurerbar

en: Unable to configure screensaver
sv: Kunde inte konfigurera skärmsläckare

en: Screensaver required.
sv: Skärmsläckare krävs.

en: File not found: %s
sv: Filen hittades inte: %s

en: Unrecognized file type: %s
sv: Okänd filtyp: %s

en: Failed to process file: %s
sv: Kunde inte behandla fil: %s

en: Screensaver %s is configurable.
sv: Skärmsläckaren %s kan konfigureras.

en: Screensaver %s is not configurable.
sv: Skärmsläckaren %s kan inte konfigureras.

en: Screensaver %s has no configuration options.
sv: Skärmsläckaren %s har inga konfigurationsalternativ.

en: Show debugging output
sv: Visa felsökningsutmatning

en: Show the logout button
sv: Visa utloggningsknappen

en: Command to invoke from the logout button
sv: Kommando som ska anropas från utloggningsknappen

en: Show the switch user button
sv: Visa knappen växla användare

en: Message to show in the dialog
sv: Meddelande som ska visas i dialogrutan

en: MESSAGE
sv: MEDDELANDE

en: Not used
sv: Används inte

en: Monitor height
sv: Skärmhöjd

en: Monitor width
sv: Skärmbredd

en: Monitor index
sv: Skärmindex

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

en: Enter your password
sv: Ange ditt lösenord

en: You have the Caps Lock key on.
sv: Caps lock är aktiverad.

en: _Switch User
sv: _Växla användare

en: _Log Out
sv: _Logga ut

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: Settings manager socket
sv: Uttag för inställningshanterare

en: SOCKET ID
sv: SOCKET-ID

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Setting locked by administrator.
sv: Inställning låst av administratör.

en: Could not load the main interface
sv: Det gick inte att läsa in huvudgränssnittet

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
sv: Kontrollera att skärmsläckaren är korrekt installerad

en: Screensaver Preview
sv: Förhandsvisa skärmsläckare

en: <b>Screensaver preview</b>
sv: <b>Förhandsvisa skärmsläckare</b>

en: Screensaver Preferences
sv: Inställningar för skärmsläckare

en: Power _Management
sv: Strö_msparhantering

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Running as root
sv: Kör som root

en: The screen will not be locked for the root user.
sv: Skärmen kommer inte att vara låst för root-användaren.

en: Resolve
sv: Åtgärda

en: Xfce Power Manager is not configured to handle laptop lid events
sv: Xfce Power Manager är inte konfigurerad för att hantera händelser från laptop-lock

en: Your computer may not be locked when you close the lid.
sv: Din dator kanske inte blir låst när du fäller ner locket.

en: Enable Screensaver
sv: Aktivera skärmsläckare

en: Theme
sv: Tema

en: Configure screensaver
sv: Konfigurera skärmsläckare

en: Configure...
sv: Konfigurera..

en: Change theme after:
sv: Ändra tema efter:

en: minutes
sv: minuter

en: Activate screensaver when computer is idle
sv: Aktivera skärmsläckare när datorn är inaktiv

en: Regard the computer as _idle after:
sv: Anse datorn som _inaktiv efter:

en: Inhibit screensaver for fullscreen applications
sv: Blockare skärmsläckare för program i helskärmsläge

en: Enable Lock Screen
sv: Aktivera låsningsskärm

en: Lock Screen with Screensaver
sv: Lås skärmen med skärmsläckaren

en: Lock the screen after the screensaver is active for:
sv: Lås skärmen efter att skärmsläckaren varit aktiv i:

en: On Screen Keyboard
sv: On-screen tangentbord

en: On screen keyboard command:
sv: On-screen tangentbordskommando:

en: Session Status Messages
sv: Sessionsstatusmeddelanden

en: Logout
sv: Logga ut

en: Logout command:
sv: Utloggningskommando:

en: Enable logout after:
sv: Aktivera utloggning efter:

en: User Switching
sv: Växla användare

en: Lock Screen with System Sleep
sv: Lås skärm med Systemsömn

en: Lock Screen
sv: Låsskärm

en: Enable debugging code
sv: Aktivera felsökningskod

en: Launch screensaver and locker program
sv: Starta skärmsläckare och låsprogram

en: XKB initialization error
sv: XKB igångsättningsfel
