xfce-apps.xfce4-screensaver - en to ro translation catalogue (142 entries)

en: Xfce Screensaver
ro: Protector de ecran Xfce

en: Set your screensaver preferences
ro: Configurați-vă preferințele pentru protectorul de ecran

en: Screensaver
ro: Protector de ecran

en: settings;preferences;screensaver;lock screen;
ro: configurări;opțiuni;preferințe;protector de ecran;blocare ecran;

en: Screensavers
ro: Protectoare de ecran

en: Screensaver themes
ro: Teme pentru protectorul de ecran

en: Show paths that images follow
ro: Afișează rutele imaginilor

en: Occasionally rotate images as they move
ro: Rotește ocazional imaginile pe măsură ce acestea se mișcă

en: Print out frame rate and other statistics
ro: Afișează rata cadrelor și alte statistici

en: The maximum number of images to keep on screen
ro: Numărul maxim de imagini reținute pe ecran

en: MAX_IMAGES
ro: MAX_IMAGINI

en: The initial size and position of window
ro: Dimensiunea și poziția inițială a ferestrei

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
ro: Lățimexînălțime+X+Y

en: The source image to use
ro: Imaginea sursă utilizată

note: translators: the word "image" here * represents a command line argument
en: image - floats images around the screen
ro: imagine - plutește imagini pe ecran

en: %s. See --help for usage information.
ro: %s. Consultați „--help” pentru informații de utilizare.

en: Failed to initialize the windowing system.
ro: Inițializarea sistemului de ferestre a eșuat.

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
ro: Trebuie să specificați o imagine. Consultați „--help” pentru informații de utilizare.

en: Location to get images from
ro: Locația de la care se obțin imaginile

en: PATH
ro: RUTA

en: Color to use for images background
ro: Culoarea de utilizat pentru fundalul imaginilor

en: Do not randomize pictures from location
ro: Nu selecta aleatoriu imagini din locație

en: Do not try to stretch images on screen
ro: Nu încerca să întinzi imaginile pe ecran

en: Do not crop images to the screen size
ro: Nu decupa imaginile la dimensiunea ecranului

en: Floating Xfce
ro: Xfce plutitor

en: Bubbles the Xfce logo around the screen
ro: Creează baloane cu logo-ul Xfce pe ecran

en: Slideshow
ro: Prezentare

en: Display a slideshow from your Pictures folder
ro: Afișează o prezentare din dosarul cu imagini/fotografii

en: Pop art squares
ro: Pătrate pop-art

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
ro: O grilă pop-art de culori pulsatorii.

en: Unable to establish service %s: %s
ro: Nu s-a putut stabili serviciul %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
ro: Nu se poate stabili PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
ro: Parolă incorectă.

en: Authentication failed.
ro: Autentificarea a eșuat.

en: Not permitted to gain access at this time.
ro: Accesul nu este permis în acest moment.

en: No longer permitted to access the system.
ro: Nu mai este permis accesul în sistem.

en: Username:
ro: Numele utilizatorului:

en: failed to register with the message bus
ro: nu s-a putut înregistra în magistrala de mesaje

en: not connected to the message bus
ro: nu este conectat la magistrala de mesaje

en: screensaver already running in this session
ro: protectorul de ecran rulează deja în această sesiune

[ctx: Date]
note: TRANSLATORS: adjust this accordingly for your locale format
en: %A, %B %e   %H:%M
ro: %A, %e %eB   %H:%M

en: Time has expired.
ro: Timpul a expirat.

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ro: Provoacă ieșirea normală a protectorului de ecran

en: Query the state of the screensaver
ro: Interoghează starea protectorului de ecran

en: Query the length of time the screensaver has been active
ro: Interoghează durata de timp în care protectorul de ecran a fost activ

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ro: Îi indică procesului protector de ecran care rulează să blocheze ecranul imediat

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
ro: Dacă protectorul de ecran este activ, schimbați la o altă demonstrație grafică

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ro: Activează protectorul de ecran (întunecă ecranul)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ro: Dacă protectorul de ecran este activ, îl dezactivează (restaurează ecranul)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
ro: Păcălește protectorul de ecran care rulează pentru a simula activitatea utilizatorului

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
ro: Inhibă activarea protectorului de ecran.  Comanda se blochează în timp ce inhibarea este activă.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
ro: Aplicația apelantă care blochează protectorul de ecran

en: The reason for inhibiting the screensaver
ro: Motivul pentru inhibarea protectorului de ecran

en: Version of this application
ro: Versiunea acestei aplicații

en: The screensaver is %s
ro: Protectorul de ecran este %s

en: active
ro: activ

en: inactive
ro: inactiv

en: The screensaver is not inhibited
ro: Protectorul de ecran nu este inhibat

en: The screensaver is being inhibited by:
ro: Protectorul de ecran este inhibat de:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
ro: Protectorul de ecran a fost activ timp de %d (de) secunde.

en: Part of Xfce Screensaver
ro: Parte a protectorului de ecran Xfce

en: Max number of images
ro: Numărul maxim de imagini

en: Show paths
ro: Afișează rutele

en: Do rotations
ro: Fă rotații

en: Print stats
ro: Afișează statistici

en: Location
ro: Locație

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Do not randomize images
ro: Nu afișa aleatoriu imaginile

en: Do not stretch images
ro: Nu întinde imaginile

en: Do not crop images
ro: Nu decupa imaginile

en: Restore Defaults
ro: Restaurează valorile implicite

en: Preferences
ro: Preferințe

en: About
ro: Despre

en: Configure an individual screensaver
ro: Configurați un protector de ecran individual

en: screensaver name to configure
ro: numele protectorului de ecran de configurat

en: check if screensaver is configurable
ro: verifică dacă protectorul de ecran este configurabil

en: Unable to configure screensaver
ro: Nu se poate configura protectorul de ecran

en: Screensaver required.
ro: Se necesită un protector de ecran.

en: File not found: %s
ro: Fișier negăsit: %s

en: Unrecognized file type: %s
ro: Tip de fișier nerecunoscut: %s

en: Failed to process file: %s
ro: Procesarea fișierului a eșuat: %s

en: Screensaver %s is configurable.
ro: Protectorul de ecran %s este configurabil.

en: Screensaver %s is not configurable.
ro: Protectorul de ecran %s nu este configurabil.

en: Screensaver %s has no configuration options.
ro: Protectorul de ecran %s nu are opțiuni de configurare.

en: Show debugging output
ro: Afișează rezultatele depanării

en: Show the logout button
ro: Afișează butonul de deconectare

en: Command to invoke from the logout button
ro: Comanda de invocat de la butonul de deconectare

en: Show the switch user button
ro: Afișează butonul de schimbare a utilizatorului

en: Message to show in the dialog
ro: Mesajul de afișat în dialog

en: MESSAGE
ro: MESAJ

en: Not used
ro: Nefolosit

en: Monitor height
ro: Înălțimea ecranului monitorului

en: Monitor width
ro: Lățimea ecranului monitorului

en: Monitor index
ro: Indexul monitorului

en: Checking...
ro: Se verifică...

en: Enter your password
ro: Introduceți-vă parola

en: You have the Caps Lock key on.
ro: Aveți tasta Caps Lock activă.

en: _Switch User
ro: Schimbare _utilizator

en: _Log Out
ro: _Ieșire

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: _Unlock
ro: _Deblocare

en: Settings manager socket
ro: Socket al managerului opțiunilor

en: SOCKET ID
ro: ID SOCLU

en: Blank screen
ro: Ecran gol

en: Random
ro: Aleator

en: Setting locked by administrator.
ro: Configurație blocată de administrator.

en: Could not load the main interface
ro: Nu s-a putut încărca interfața principală

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
ro: Asigurați-vă că protectorul de ecran este instalat corect

en: Screensaver Preview
ro: Previzualizare protector de ecran

en: <b>Screensaver preview</b>
ro: <b>Previzualizare protector de ecran</b>

en: Screensaver Preferences
ro: Preferințe pentru protectorul de ecran

en: Power _Management
ro: _Gestionarea alimentării

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Running as root
ro: Rulează ca root

en: The screen will not be locked for the root user.
ro: Ecranul nu va fi blocat pentru utilizatorul root.

en: Resolve
ro: Rezolvare

en: Xfce Power Manager is not configured to handle laptop lid events
ro: Administratorul de energie Xfce nu este configurat pentru a gestiona evenimentele de închidere a capacului laptopului

en: Your computer may not be locked when you close the lid.
ro: Este posibil ca laptopul dvs. să nu fie blocat atunci când închideți capacul.

en: Enable Screensaver
ro: Activează protectorul de ecran

en: Theme
ro: Temă

en: Configure screensaver
ro: Configurează protectorul de ecran

en: Configure...
ro: Configurează...

en: Change theme after:
ro: Schimbă tema după:

en: minutes
ro: minute

en: Activate screensaver when computer is idle
ro: Activează protectorul de ecran când calculatorul este inactiv

en: Regard the computer as _idle after:
ro: Consideră calculatorul ca fiind inactiv după:

en: Inhibit screensaver for fullscreen applications
ro: Inhibă protectorul de ecran pentru aplicațiile pe ecran complet

en: Enable Lock Screen
ro: Activează blocarea ecranului

en: Lock Screen with Screensaver
ro: Blocarea ecranului cu protectorul de ecran

en: Lock the screen after the screensaver is active for:
ro: Blochează ecranul după ce protectorul de ecran este activ pentru:

en: On Screen Keyboard
ro: Tastatură pe ecran

en: On screen keyboard command:
ro: Comanda pentru tastatură pe ecran:

en: Session Status Messages
ro: Mesaje privind starea sesiunii

en: Logout
ro: Deconectare

en: Logout command:
ro: Comanda de deconectare

en: Enable logout after:
ro: Activează deconectarea după:

en: User Switching
ro: Schimbarea utilizatorului

en: Lock Screen with System Sleep
ro: Blocarea ecranului cu sistemul de repaus

en: Lock Screen
ro: Blocare ecran

en: Enable debugging code
ro: Activează codul de depanare

en: Launch screensaver and locker program
ro: Lansează protectorul de ecran și programul de blocare

en: XKB initialization error
ro: Eroare de inițializare a XKB
