Xfce Apps - en to ar translation catalogue (56 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
ar: %.2fKb من %.2fKb

en: Transfer
ar: نقل

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
ar: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">يجري نقل لقطة الشاشة:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
ar: لقطة الشاشة

en: _Preferences
ar: _خيارات

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Close
ar: _أغلق

en: _Cancel
ar: _إلغاء

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
ar: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">منطقة لالتقاط</span>

en: Entire screen
ar: كامل الشاشة

en: Take a screenshot of the entire screen
ar: تأخذ لقطة للشاشة بأكملها

en: Active window
ar: نافذة نشيطة

en: Take a screenshot of the active window
ar: تأخذ لقطة للنافذة النشطة

en: Select a region
ar: تحديد منطقة

en: Capture the mouse pointer
ar: التقاط مؤشر الفارة

en: Display the mouse pointer on the screenshot
ar: عرض مؤشر الفارة على شاشة

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
ar: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">تأخير قبل التقاط الشاشة</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
ar: تأخير يالثوان قبل التقاط لقطة الشاشة

en: seconds
ar: ثانية

en: _Back
ar: _للخلف

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
ar: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">تأثير</span>

note: Save option radio button
en: Save
ar: حفظ

en: Copy to the clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
ar: نسخة لقطة الشاشة إلى الحافظة بحيث يمكن لصقه في وقت لاحق

en: Open with:
ar: فتح باستخدام:

en: Open the screenshot with the chosen application
ar: فتح لقطة الشاشة باستخدام التطبيق المختار

en: Application to open the screenshot
ar: تطبيق لفتح القطة شاشة

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
ar: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">معاينة</span>

en: Save screenshot as...
ar: حفظ لقطة الشاشة باسم...

en: Preferences
ar: تفضيلات

note: Add custom action name
en: Name
ar: اسم

note: Add custom action command
en: Command
ar: أمر

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
ar: <b>.لا يمكن تشغيل التطبيق</b>
    %s

en: Error
ar: خطأ

en: Upload the screenshot...
ar: تحميل لقطة الشاشة...

en: An error occurred while transferring the data to imgur.
ar: حدث خطأ أثناء تحويل البيانات نحو imgur.

en: Size
ar: الحجم

en: Copy
ar: نسخة

en: Image
ar: صورة

en: Type
ar: النوع

en: Delete
ar: حذف

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
ar: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">حالة</span>

note: Create the user label
en: User:
ar: المستخدم:

note: Create the password label
en: Password:
ar: كلمة المرور:

en: The password for the user above
ar: كلمة سر المستخدم

note: Create the title label
en: Title:
ar: العنوان:

note: Create the comment label
en: Comment:
ar: التعليق:

en: Copy the screenshot to the clipboard
ar: انسخ اللقطة إلى الحافظة

en: Delay in seconds before taking the screenshot
ar: تأخير بالثواني قبل اتخاذ لقطة الشاشة

en: Display the mouse on the screenshot
ar: عرض الفارة على شاشة

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
ar: اختر المنطقة التي سيتم التقاطها عن طريق النقر على نقطة في الشاشة من دون تحرير زر الفارة ، سحب الفأرة إلى الزاوية أخرى من المنطقة، ثم حرير زر الفاره.

en: Version information
ar: معلومات الإصدار

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
ar: خيارات الإعداد: --%s و --%s لا يمكن استخدامهما في نفس الوقت.

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
ar: ال --%s إعداد يستخدم فقط مع ---fullscreen, --window أو --region محددة. سيتم تجاهله.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ar: %s: %s
    جرب %s --help لعرض الخيارات المتاحة لسطر الأوامر.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
ar: أخذ لقطات من الشاشة بأكملها ، من الإطار النشط أو منطقة
