Xfce Apps - en to ast translation catalogue (52 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
ast: %.2fKb de %.2fKb

en: Transfer
ast: Tresferencia

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
ast: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">La captura de pantalla ta tresfiriéndose a:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
ast: Captura de pantalla

en: Take a screenshot
ast: Fai una captura de pantalla

en: Preferences
ast: Preferencies

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
ast: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Zona a capturar</span>

en: Entire screen
ast: Tola pantalla

en: Take a screenshot of the entire screen
ast: Facer una captura de tola pantalla

en: Active window
ast: Ventana activa

en: Take a screenshot of the active window
ast: Fai una captura de pantalla de la ventana activa

en: Select a region
ast: Esbillar una rexón

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
ast: Escueyi una zona pa capturar calcando nun puntu de la pantalla ensin soltar el botón del mur, arrastrando'l to mur a la otra esquina de la rexón, y soltando'l botón del mur.

en: Capture the mouse pointer
ast: Capturar el mur

en: Display the mouse pointer on the screenshot
ast: Amosar el punteru del mur na captura de pantalla

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
ast: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Retrasu enantes de capturar</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
ast: Retrasu en segundos enantes de que se capture la pantalla

en: seconds
ast: segundos

en: Action
ast: Aición

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
ast: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Aición</span>

note: Save option radio button
en: Save
ast: Guardar

en: Save the screenshot to a PNG file
ast: Atroxar la captura de pantalla nun ficheru PNG

en: Copy to the clipboard
ast: Copiar al cartafueyu

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
ast: Copiar la captura de pantalla al cartafueyu pa que puea apegase sero

en: Open with:
ast: Abrir con:

en: Open the screenshot with the chosen application
ast: Abrir la captura de pantalla cola aplicación esbillada

en: Application to open the screenshot
ast: Aplicación p'abrir la captura de pantalla

en: Host on Imgur
ast: Agospiar n'Imgur

en: Host the screenshot on Imgur, a free online image hosting service
ast: Agopsia la captura n'Imagur, un serviciu gratuitu d'agospiu d'imáxenes

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
ast: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Vista previa</span>

en: Save screenshot as...
ast: Atroxar la captura de pantalla como...

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
ast: <b>L'aplicación nun pudo llanzase.</b>
    %s

en: Upload the screenshot...
ast: Xubiendo la captura de pantalla...

en: Size
ast: Tamañu

en: Copy
ast: Copiar

en: Image
ast: Imaxe

en: Type
ast: Triba

en: Delete
ast: Desaniciar

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
ast: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Estáu</span>

note: Create the user label
en: User:
ast: Usuariu:

note: Create the password label
en: Password:
ast: COntraseña:

en: The password for the user above
ast: La contraseña pal usuariu d'enriba

note: Create the title label
en: Title:
ast: Títulu:

note: Create the comment label
en: Comment:
ast: Comentariu:

en: Copy the screenshot to the clipboard
ast: Copiar la captura de pantalla al cartafueyu

en: Delay in seconds before taking the screenshot
ast: Retardu en segundos enantes de la captura de pantalla

en: Display the mouse on the screenshot
ast: Amosar el mur na captura de pantalla

en: Version information
ast: Información de versión

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
ast: Opciones en conflictu: --%s y --%s nun puen usase al mesmu tiempu.

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
ast: La opción --%s namái s'usa cuando se da --fullscreen, --window o --region. Inoraráse.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ast: %s: %s
    Prueba %s --help pa ver una llista completa d'opciones de llinia de comandos.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
ast: Fai captures de la pantalla completa, de la ventana activa o d'una zona
