Xfce Apps - en to da translation catalogue (105 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
da: %.2fKb af %.2fKb

en: Transfer
da: Overførsel

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
da: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Skærmbilledet bliver overført til:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Help
da: H_jælp

en: _Close
da: _Luk

en: _Cancel
da: _Annuller

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
da: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Område som skal indfanges</span>

en: Entire screen
da: Hele skærmen

en: Take a screenshot of the entire screen
da: Tag et skærmbillede af hele skærmen

en: Active window
da: Aktive vindue

en: Take a screenshot of the active window
da: Tag et skærmbillede af det aktive vindue

en: Select a region
da: Vælg et område

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
    
    Press Ctrl while dragging to move the region.
da: Vælg et område som skal indfanges ved at klikke et startpunkt på skærmen uden at slippe museknappen, og trække musen til slutpunkt af området, og derefter slippe museknappen.
    
    Tryk på Ctrl mens der trækkes for at flytte området.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Options</span>
da: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Valgmuligheder</span>

en: Capture the mouse pointer
da: Indfang musemarkøren

en: Display the mouse pointer on the screenshot
da: Vis musemarkøren på skærmbilledet

en: Capture the window border
da: Indfang vinduets kant

en: Display the window border on the screenshot.
    Disabling this option has no effect for CSD windows.
da: Vis vinduets kant på skærmbilledet.
    Deaktivering af valgmuligheden påvirker ikke CSD-vinduer.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
da: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Forsinkelse</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
da: Forsinkelse i sekunder før skærmbilledet bliver taget

en: seconds
da: sekunder

en: _Back
da: _Tilbage

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
da: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Handling</span>

note: Save option radio button
en: Save
da: Gem

en: Save the screenshot to a file
da: Gem skærmbilledet til en fil

note: Show in folder checkbox
en: Show in Folder
da: Vis i mappe

en: Shows the saved file in the folder
da: Viser den gemte fil i mappen

en: Copy to the clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
da: Kopiér skærmbilledet til udklipsholderen til senere indsætning

en: Open with:
da: Åbn med:

en: Open the screenshot with the chosen application
da: Åbn skærmbilledet med det valgte program

en: Application to open the screenshot
da: Program til åbning af skærmbilledet

en: Custom Action:
da: Tilpasset handling:

en: Execute the selected custom action
da: Udfør den valgte tilpasset handling

en: Custom action to execute
da: Tilpasset handling som skal udføres

en: Host on Imgur™
da: Upload til Imgur™

en: Host the screenshot on Imgur™, a free online image hosting service
da: Placer skærmbilledet hos Imgur™, en gratis billeddelingstjeneste

en: Watch for sensitive content, the uploaded image will be publicly
    available and there is no guarantee it can be certainly deleted.
    Xfce is NOT affiliated with nor this integration is approved by Imgur™.
    If you use this feature you must agree with Imgur™ <a href="https://imgur.com/tos">Terms of Service</a>.
da: Vær opmærksom på følsomt indhold. Det uploadede billede vil være offentligt
    tilgængeligt og der er ikke nogen garanti for at det kan fjernes helt.
    Xfce er IKKE affilieret med og integreringen er ej heller godkendt af Imgur™.
    Hvis du bruger funktionaliteten, så skal du acceptere Imgur™'s <a href="https://imgur.com/tos">Vilkår for tjeneste</a>.

en: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Deprecated!</a>
da: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Forældet!</a>

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
da: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Forhåndsvisning</span>

en: Save screenshot as...
da: Gem skærmbillede som ...

en: Preferences
da: Præferencer

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Custom Actions</span>
da: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Tilpasset handlinger</span>

en: You can configure custom actions that will be available to handle screenshots after they are captured.
da: Du kan konfigurerer tilpasset handlinger som vil være tilgængelige til at håndtere skærmbilleder efter de er blevet taget.

en: Custom Action
da: Tilpasset handling

en: Add custom action
da: Tilføj tilpasset handling

en: Remove selected custom action
da: Fjern den valgte tilpasset handling

note: Add custom action name
en: Name
da: Navn

en: Name of the action that will be displayed in Actions dialog
da: Navnet på handlingen som vil blive vist i Handlinger-dialogen

note: Add custom action command
en: Command
da: Kommando

en: Command that will be executed for this custom action
da: Kommando som udføres for denne tilpasset handling

en: Use %f as a placeholder for location of the screenshot captured
da: Brug %f som en pladsholder til placeringen af det skærmbillede der blev taget

en: Unable to execute the custom action
da: Kan ikke udføre den tilpasset handling

en: Invalid custom action selected
da: Ugyldig tilpasset handling valgt

en: Failed to run the custom action %s
da: Kunne ikke køre den tilpasset handling %s

en: PNG File
da: PNG-fil

en: JPEG File
da: JPEG-fil

en: BMP File
da: BMP-fil

en: WebP File
da: WebP-fil

en: JPEG XL File
da: JPEG XL-fil

en: AVIF File
da: AVIF-fil

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
da: <b>Programmet kunne ikke startes.</b>
    %s

en: Error
da: Fejl

en: Upload the screenshot...
da: Overfør skærmbilledet ...

en: An error occurred while transferring the data to imgur.
da: Der opstod en fejl ved overførsel af data til Imgur.

en: Size
da: Størrelse

en: Tiny
da: Meget lille

en: Full
da: Fuld

en: Copy
da: Kopiér

en: View in browser
da: Vis i browser

en: Image
da: Aftryk

en: Syntax
da: Syntaks

en: Code
da: Kode

en: Direct image
da: Direkte billede

en: Link to full size
da: Link til fuld størrelse

en: Embed into code
da: Indlejr i kode

en: Delete
da: Slet

en: This link only shows up once. Make sure to save it if you think you might be deleting this image. We don't currently support linking images to Imgur accounts.
da: Linket vises kun én gang. Sørg for at gemme det hvis du tænker at du måske sletter billedet. På nuværende tidspunkt understøtter vi ikke linkning af billeder til Imgur-konti.

en: Deletion link
da: Link til sletning

note: Create the information dialog
en: Details about the screenshot
da: Detaljer om skærmbilledet

note: Create the user label
en: User:
da: Bruger:

en: Your user name, if you do not have one yet please create one on the Web page linked above
da: Dit brugernavn. Hvis du endnu ikke har et, så kan du oprette et på websiden som der linkes til ovenfor

note: Create the password label
en: Password:
da: Adgangskode:

en: The password for the user above
da: Adgangskode for ovenstående bruger

note: Create the title label
en: Title:
da: Titel:

en: The title of the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
da: Titlen på skærmbilledet, der bruges når skærmbilledet vises på billeddelingstjenesten

note: Create the comment label
en: Comment:
da: Kommentar:

en: A comment on the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
da: En kommentar på skærmbilledet, der bruges når skærmbilledet vises på billeddelingstjenesten

en: Copy the screenshot to the clipboard
da: Kopiér skærmbilledet til udklipsholderen

en: Delay in seconds before taking the screenshot
da: Forsinkelse i sekunder før skærmbilledet tages

en: Display the mouse on the screenshot
da: Vis musen på skærmbilledet

en: Removes the window border from the screenshot
da: Fjerner vinduets kant fra skærmbilledet

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
da: Vælg et område som skal indfanges ved at klikke et startpunkt på skærmen uden at slippe museknappen, og trække musen til slutpunkt af området, og derefter slippe museknappen.

en: File path or directory where the screenshot will be saved, accepts png, jpg and bmp extensions. webp, jxl and avif are only supported if their respective pixbuf loaders are installed.
da: Filsti eller mappe hvor skærmbilledet gemmes. Accepterer endelserne png, jpg og bmp. webp, jxl og avif understøttes kun hvis deres respektive pixbuf-indlæsere er installeret.

en: Show the saved file in the folder.
da: Vis den gemte fil i mappen.

en: Host the screenshot on Imgur, a free online image hosting service
da: Placer skærmbilledet hos Imgur, en gratis billeddelingstjeneste

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Lists supported image formats, results can vary depending on installed pixbuf loaders
da: Viser understøttede billedformater. Resultatet kan variere afhængig af hvilke pixbuf-indlæsere som er installeret.

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
da: Modstridende tilvalg: --%s og --%s kan ikke bruges samtidigt.

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
da: Tilvalget --%s kan kun bruges med --fullscreen, --window eller --region angivet. Det vil blive ignoreret.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
da: %s: %s
    Prøv %s --help for at se en fuld liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
da: Tag skærmbillede af hele skærmen, det aktive vindue eller et område

en: Allows you to capture the entire screen, the active window or a selected region. You can set the delay that elapses before the screenshot is taken and the action that will be done with the screenshot: save it to a PNG or JPG file, copy it to the clipboard, open it using another application, or host it on imgur, a free online image hosting service.
da: Lader dig indfange hele skærmen, det aktive vindue eller et udvalgt område. Du kan indstille forsinkelsen før billedet tages samt hvad der gøres med billedet når det er taget: gem det som en PNG- eller JPG-fil, kopier det til udklipsholderen, åbn det med et andet program eller del det på f.eks. imgur, en gratis billeddelingstjeneste.
