Xfce Apps - en to el translation catalogue (109 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
el: %.2fKb από %.2fKb

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Το στιγμιότυπο μεταφέρθηκε στο:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _OK
el: _Εντάξει

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Περιοχή αποτύπωσης</span>

en: Entire screen
el: Ολόκληρη οθόνη

en: Take a screenshot of the entire screen
el: Λήψη στιγμιότυπου ολόκληρης της οθόνης

en: Active window
el: Ενεργό παράθυρο

en: Take a screenshot of the active window
el: Λήψη στιγμιότυπου μόνο του ενεργού παραθύρου

en: Select a region
el: Επιλογή περιοχής

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
    
    Press Ctrl while dragging to move the region.
el: Επιλέξτε την περιοχή αποτύπωσης κάνοντας κλικ σε ένα σημείο στην οθόνη χωρίς να αφήσετε το κουμπί του ποντικιού, σύρετε το ποντίκι στην άλλη γωνία της περιοχής και αφήστε το κουμπί.
     
    Πατήστε Ctrl ενώ σύρετε το ποντίκι για να μετακινήσετε την περιοχή.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Options</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Επιλογές</span>

en: Capture the mouse pointer
el: Αποτύπωση του δείκτη του ποντικιού

en: Display the mouse pointer on the screenshot
el: Εμφάνιση του δείκτη του ποντικιού στο στιγμιότυπο οθόνης

en: Capture the window border
el: Αποτύπωση του περιθωρίου του παραθύρου

en: Display the window border on the screenshot.
    Disabling this option has no effect for CSD windows.
el: Εμφάνιση του περιθωρίου του παραθύρου στο στιγμιότυπο οθόνης.
    Η απενεργοποίηση αυτής της επιλογής δεν επηρεάζει τα παράθυρα CSD.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Καθυστέρηση πριν την αποτύπωση</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα πριν την λήψη του στιγμιότυπου οθόνης

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: _Back
el: _Πίσω

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Ενέργεια</span>

note: Save option radio button
en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save the screenshot to a file
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου σε αρχείο

note: Show in folder checkbox
en: Show in Folder
el: Εμφάνιση στο φάκελο

en: Shows the saved file in the folder
el: Εμφανίζει το αρχείο στο φάκελο αποθήκευσης

en: Copy to the clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
el: Αντιγραφή του στιγμιότυπου οθόνης στο πρόχειρο ώστε να μπορεί να επικολληθεί αργότερα

en: Open with:
el: Άνοιγμα με:

en: Open the screenshot with the chosen application
el: Άνοιγμα του στιγμιότυπου οθόνης με την επιλεγμένη εφαρμογή

en: Application to open the screenshot
el: Εφαρμογή για το άνοιγμα του στιγμιότυπου οθόνης

en: Custom Action:
el: Προσαρμοσμένη ενέργεια:

en: Execute the selected custom action
el: Εκτέλεση της επιλεγμένης ενέργειας

en: Custom action to execute
el: Ενέργεια για εκτέλεση

en: Host on Imgur™
el: Ανέβασμα στο Imgur™

en: Host the screenshot on Imgur™, a free online image hosting service
el: Ανέβασμα στιγμιότυπου οθόνης στο Imgur™, μια δωρεάν διαδικτυακή υπηρεσία φιλοξενίας εικόνων

en: Watch for sensitive content, the uploaded image will be publicly
    available and there is no guarantee it can be certainly deleted.
    Xfce is NOT affiliated with nor this integration is approved by Imgur™.
    If you use this feature you must agree with Imgur™ <a href="https://imgur.com/tos">Terms of Service</a>.
el: Προσοχή για ευαίσθητο περιεχόμενο, η ανεβασμένη εικόνα θα είναι
    δημόσια προσβάσιμη και δεν υπάρχει εγγύηση ότι μπορεί να διαγραφεί
    με σιγουριά. Το Xfce ΔΕΝ σχετίζεται με το Imgur™ και αυτή η λειτουργία
    δεν είναι εγκεκριμένη από το Imgur™<a href="https://imgur.com/tos">Terms of Service</a>.

en: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Deprecated!</a>
el: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Καταργημένο!</a>

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Προεσκόπιση</span>

en: Save screenshot as...
el: Αποθήκευση στιγμιότυπου ως ...

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Custom Actions</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Προσαρμοσμένες ενέργειες</span>

en: You can configure custom actions that will be available to handle screenshots after they are captured.
el: Μπορείτε να διαμορφώσετε ενέργειες οι οποίες θα είναι διαθέσιμες για τη διαχείριση των στιγμιότυπων οθόνης μετά την αποτύπωση.

en: Custom Action
el: Προσαρμοσμένη ενέργεια

en: Add custom action
el: Προσθήκη ενέργειας

en: Remove selected custom action
el: Αφαίρεση επιλεγμένης ενέργειας

note: Add custom action name
en: Name
el: Όνομα

en: Name of the action that will be displayed in Actions dialog
el: Το όνομα της ενέργειας που θα εμφανίζεται στο πίνακα ενεργειών

note: Add custom action command
en: Command
el: Εντολή

en: Command that will be executed for this custom action
el: Η εντολή που θα εκτελεστεί για αυτή την ενέργεια

en: Use %f as a placeholder for location of the screenshot captured
el: Χρήση του χαρακτήρα %f για τη καταχώρηση της τοποθεσίας του στιγμιότυπου οθόνης

en: Unable to execute the custom action
el: Αδύνατη η εκτέλεση της προσαρμοσμένης ενέργειας

en: Invalid custom action selected
el: Μη έγκυρη επιλεγμένη προσαρμοσμένη ενέργεια

en: Failed to run the custom action %s
el: Αποτυχία εκτέλεσης της προσαρμοσμένης ενέργειας %s

en: PNG File
el: Αρχείο PNG

en: JPEG File
el: Αρχείο JPEG

en: BMP File
el: Αρχείο BMP

en: WebP File
el: Αρχείο WebP

en: JPEG XL File
el: Αρχείο JPEG XL

en: AVIF File
el: Αρχείο AVIF

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
el: <b>Αυτή η εφαρμογή δεν ήταν δυνατό να εκκινηθεί<b/>
    %s

en: Error
el: Σφάλμα

en: Upload the screenshot...
el: Ανέβασμα του στιγμιότυπου...

en: An error occurred while transferring the data to imgur.
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά τη μεταφορά δεδομένων στο imgur.

en: Size
el: Μέγεθος

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Tiny
el: Μικρό

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Full
el: Πλήρες

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: View in browser
el: Εμφάνιση στον περιηγητή

en: Image
el: Εικόνα

en: Syntax
el: Σύνταξη

en: Type
el: Τύπος

en: Direct image
el: Άμεση εικόνα

en: Link to full size
el: Σύνδεσμος σε πλήρες μέγεθος

en: Embed into code
el: Ενσωμάτωση σε κώδικα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: This link only shows up once. Make sure to save it if you think you might be deleting this image. We don't currently support linking images to Imgur accounts.
el: Ο σύνδεσμος εμφανίζεται μόνο μια φορά. Εξασφαλίστε την αποθήκευσή του αν νομίζετε ότι ενδέχεται να διαγράψετε αυτήν την εικόνα. Προς το παρόν, δεν υποστηρίζετε η σύνδεση εικόνων σε λογαριασμούς Imgur.

en: Deletion link
el: Σύνδεσμος διαγραφής

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
el: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Κατάσταση</span>

note: Create the information dialog
en: Details about the screenshot
el: Λεπτομέρειες σχετικά με το στιγμιότυπο

note: Create the user label
en: User:
el: Χρήστης:

en: Your user name, if you do not have one yet please create one on the Web page linked above
el: Το όνομα χρήστη σας, αν δεν έχετε ακόμα ένα, δημιουργήστε ένα στην παραπάνω ιστοσελίδα

note: Create the password label
en: Password:
el: Κωδικός:

en: The password for the user above
el: Ο κωδικός χρήστη επάνω

note: Create the title label
en: Title:
el: Τίτλος:

en: The title of the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
el: Ο τίτλος του στιγμιότυπου οθόνης, θα χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση του στην υπηρεσία φιλοξενίας εικόνων

note: Create the comment label
en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: A comment on the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
el: Ένα σχόλιο στο στιγμιότυπο οθόνης, θα χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση του στην υπηρεσία φιλοξενίας εικόνων

en: Copy the screenshot to the clipboard
el: Αντιγραφή στιγμιότυπου στο πρόχειρο

en: Delay in seconds before taking the screenshot
el: Καθυστέρηση σε δευτερόλεπτα πριν την λήψη του στιγμιότυπου οθόνης

en: Display the mouse on the screenshot
el: Εμφάνιση του δείκτη ποντικιού στο στιγμιότυπο οθόνης

en: Removes the window border from the screenshot
el: Αφαίρεση του περιθωρίου του παραθύρου από το στιγμιότυπο οθόνης

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
el: Επιλέξτε την περιοχή αποτύπωσης κάνοντας κλικ σε ένα σημείο στην οθόνη χωρίς να αφήσετε το κουμπί του ποντικιού, σύρετε το ποντίκι στην άλλη γωνία της περιοχής και αφήστε το κουμπί.

en: File path or directory where the screenshot will be saved, accepts png, jpg and bmp extensions. webp, jxl and avif are only supported if their respective pixbuf loaders are installed.
el: Η διαδρομή ή ο κατάλογος όπου θα αποθηκευτεί το στιγμιότυπο οθόνης, δέχεται επεκτάσεις png, jpg και bmp. Οι επεκτάσεις webp, jxl και avif υποστηρίζονται μόνο εάν είναι εγκατεστημένοι οι αντίστοιχοι φορτωτές pixbuf.

en: Show the saved file in the folder.
el: Εμφάνιση του αποθηκευμένου αρχείου στο φάκελο του.

en: Host the screenshot on Imgur, a free online image hosting service
el: Ανέβασμα στιγμιότυπου οθόνης στο Imgur, μια δωρεάν διαδικτυακή υπηρεσία φιλοξενίας εικόνων

en: Version information
el: Πληροφορίες έκδοσης

en: Lists supported image formats, results can vary depending on installed pixbuf loaders
el: Εμφανίζονται οι υποστηριζόμενες μορφές εικόνας, τα αποτελέσματα μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με τους εγκατεστημένους φορτωτές pixbuf

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
el: Αντικρουόμενες επιλογές: --%s και --%s δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα.

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
el: Η επιλογή --%s χρησιμοποιείται μόνο όταν έχει δοθεί --fullscreen, --window ή --region. Θα αγνοηθεί.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
el: %s: %s
    Δοκιμάστε %s --help για τη πλήρη λίστα με τις διαθέσιμες επιλογές της γραμμής εντολών.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
el: Λήψη στιγμιότυπου ολόκληρης οθόνης, ενός ενεργού παραθύρου ή μιας περιοχής

en: Allows you to capture the entire screen, the active window or a selected region. You can set the delay that elapses before the screenshot is taken and the action that will be done with the screenshot: save it to a PNG or JPG file, copy it to the clipboard, open it using another application, or host it on imgur, a free online image hosting service.
el: Σας επιτρέπει να αποτυπώσετε ολόκληρη την οθόνη, το ενεργό παράθυρο ή μια επιλεγμένη περιοχή. Μπορείτε να ρυθμίσετε την χρονική καθυστέρηση πριν από την λήψη του στιγμιότυπου και την ενέργεια που θα γίνει: αποθήκευση σε αρχείο PNG ή JPG, αντιγραφή στο πρόχειρο, άνοιγμα χρησιμοποιώντας μια άλλη εφαρμογή ή ανέβασμα στο imgur, μια δωρεάν διαδικτυακή υπηρεσία φιλοξενίας εικόνων.
