Xfce Apps - en to ja translation catalogue (110 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
ja: %.2fKb / %.2fKb

en: Transfer
ja: 転送

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">スクリーンショットの転送先:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">撮影する領域</span>

en: Entire screen
ja: 画面全体

en: Take a screenshot of the entire screen
ja: 画面全体のスクリーンショットを撮ります

en: Active window
ja: アクティブウィンドウ

en: Take a screenshot of the active window
ja: アクティブウィンドウのスクリーンショットを撮ります

en: Select a region
ja: 選択した領域

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
    
    Press Ctrl while dragging to move the region.
ja: キャプチャ領域を選択するには、マウスをクリックしたあとボタンを離さずに対角線の端までドラッグし、マウスボタンを離す。
    
    選択した領域を移動するにはCtrlキーを押しながらドラッグする。

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Options</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">オプション</span>

en: Capture the mouse pointer
ja: マウスポインターも撮影する

en: Display the mouse pointer on the screenshot
ja: スクリーンショットにマウスポインターを表示します

en: Capture the window border
ja: ウィンドウのボーダーをキャプチャする

en: Display the window border on the screenshot.
    Disabling this option has no effect for CSD windows.
ja: スクリーンショットにウィンドウのボーダーを表示する。
    このオプションを無効にしても、CSDウィンドウには影響しません。

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">撮影するまでの遅延時間</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
ja: スクリーンショットを撮るまでの遅延秒数を指定できます

en: seconds
ja: 秒

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">アクション</span>

note: Save option radio button
en: Save
ja: 保存する

en: Save the screenshot to a file
ja: スクリーンショットをファイルに保存します

note: Show in folder checkbox
en: Show in Folder
ja: フォルダに表示

en: Shows the saved file in the folder
ja: 保存したファイルをフォルダに表示

en: Copy to the clipboard
ja: クリップボードにコピーする

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
ja: 後で貼り付けることができるよう、クリップボードにスクリーンショットをコピーします。

en: Open with:
ja: アプリケーションで開く:

en: Open the screenshot with the chosen application
ja: 選択したアプリケーションでスクリーンショットを開きます

en: Application to open the screenshot
ja: スクリーンショットを開くアプリケーションを設定します

en: Custom Action:
ja: カスタムアクション:

en: Execute the selected custom action
ja: 選択したカスタムアクションを実行します

en: Custom action to execute
ja: 実行するカスタムアクション

en: Host on Imgur™
ja: Imgur™ でホストする

en: Host the screenshot on Imgur™, a free online image hosting service
ja: 無料のオンライン画像ホスティングサービス Imgur™ でスクリーンショットをホストする

en: Watch for sensitive content, the uploaded image will be publicly
    available and there is no guarantee it can be certainly deleted.
    Xfce is NOT affiliated with nor this integration is approved by Imgur™.
    If you use this feature you must agree with Imgur™ <a href="https://imgur.com/tos">Terms of Service</a>.
ja: 機密性の高いコンテンツに注意してください。
    アップロードされた画像は公開され、確実に削除できる保証は
    ありません。
    Xfce は Imgur™ と提携しておらず、この統合は Imgur™ によって
    承認されていません。この機能を使用する場合は、Imgur™ の
    <a href="https://imgur.com/tos">利用規約</a>に同意する必要があります。

en: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Deprecated!</a>
ja: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>廃止されました!</a>

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">プレビュー</span>

en: Save screenshot as...
ja: 名前をつけてスクリーンショットを保存...

en: Preferences
ja: 設定

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Custom Actions</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">カスタムアクション</span>

en: You can configure custom actions that will be available to handle screenshots after they are captured.
ja: キャプチャされたスクリーンショットを処理するためのカスタムアクションを設定できます。

en: Custom Action
ja: カスタムアクション

en: Add custom action
ja: カスタムアクションを追加

en: Remove selected custom action
ja: 選択したカスタムアクションを削除

note: Add custom action name
en: Name
ja: 名前

en: Name of the action that will be displayed in Actions dialog
ja: アクションダイアログに表示されるアクション名

note: Add custom action command
en: Command
ja: コマンド

en: Command that will be executed for this custom action
ja: このカスタム アクションで実行するコマンド

en: Use %f as a placeholder for location of the screenshot captured
ja: キャプチャしたスクリーンショットのプレースホルダーとして %f を使用します

en: Unable to execute the custom action
ja: カスタムアクションを実行できません

en: Invalid custom action selected
ja: 無効なカスタムアクションが選択されました

en: Failed to run the custom action %s
ja: カスタム アクション %s の実行に失敗しました

en: PNG File
ja: PNG ファイル

en: JPEG File
ja: JPEG ファイル

en: BMP File
ja: BMP ファイル

en: WebP File
ja: WebP ファイル

en: JPEG XL File
ja: JPEG XL ファイル

en: AVIF File
ja: AVIF ファイル

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
ja: <b>アプリケーションを起動できませんでした。</b>
    %s

en: Error
ja: エラー

en: Upload the screenshot...
ja: スクリーンショットをアップロードしています...

en: An error occurred while transferring the data to imgur.
ja: imgur へのデータ転送中にエラーが発生しました。

en: Size
ja: サイズ

en: Link
ja: リンク

en: Tiny
ja: 小

en: Medium
ja: 中

en: Full
ja: フル

en: Copy
ja: コピー

en: View in browser
ja: ブラウザーで見る

en: Image
ja: イメージ

en: Syntax
ja: 構文

en: Code
ja: コード

en: Type
ja: タイプ

en: Direct image
ja: ダイレクト画像

en: Link to full size
ja: フルサイズにリンク

en: Embed into code
ja: コードに埋め込む

en: Delete
ja: 削除します

en: This link only shows up once. Make sure to save it if you think you might be deleting this image. We don't currently support linking images to Imgur accounts.
ja: このリンクは1度だけ表示されます。この画像を削除している可能性がある場合は、必ず保存してください。現在 Imgur アカウントへの画像リンクはサポートしていません。

en: Deletion link
ja: 削除リンク

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
ja: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">ステータス</span>

note: Create the information dialog
en: Details about the screenshot
ja: スクリーンショットについての詳細

note: Create the user label
en: User:
ja: ユーザー:

en: Your user name, if you do not have one yet please create one on the Web page linked above
ja: ユーザー名: まだ持っていない場合、上にリンクされている Web ページで作成してください

note: Create the password label
en: Password:
ja: パスワード:

en: The password for the user above
ja: ユーザーのパスワードを入力してください

note: Create the title label
en: Title:
ja: タイトル:

en: The title of the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
ja: スクリーンショットのタイトル: イメージホスティングサービスでスクリーンショットを表示するときに使用されます

note: Create the comment label
en: Comment:
ja: コメント:

en: A comment on the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
ja: スクリーンショットのコメント: イメージホスティングサービスでスクリーンショットを表示するときに使用されます

en: Copy the screenshot to the clipboard
ja: スクリーンショットをクリップボードにコピーする

en: Delay in seconds before taking the screenshot
ja: スクリーンショットを撮るまでの遅延時間

en: Display the mouse on the screenshot
ja: マウスポインターも撮影する

en: Removes the window border from the screenshot
ja: スクリーンショットからウィンドウのボーダーを削除する

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
ja: 画面の一点をクリックおよびそこからドラッグし、マウスボタンを離したところまでの矩形領域を撮ります。

en: File path or directory where the screenshot will be saved, accepts png, jpg and bmp extensions. webp, jxl and avif are only supported if their respective pixbuf loaders are installed.
ja: スクリーンショットが保存されるファイルパスまたはディレクトリ。png, jpg, bmp 拡張子に対応。webp, jxl, avif は、それぞれの pixbuf ローダーがインストールされている場合にのみサポートされます。

en: Show the saved file in the folder.
ja: 保存したファイルをフォルダに表示する。

en: Host the screenshot on Imgur, a free online image hosting service
ja: スクリーンショットをフリーの画像ホスティングサービス Imgur で公開します

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Lists supported image formats, results can vary depending on installed pixbuf loaders
ja: サポートされている画像形式のリストです。結果はインストールされている pixbuf ローダーによって異なる場合があります

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
ja: オプションの衝突: --%s と --%s は同時に使用できません。

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
ja: --%s オプションは --fullscreen、--window、または --region が指定された時のみ使用できます。これは無視されます。

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ja: %s: %s
    %s --help で使用可能なすべてのコマンドラインオプションが表示されます。

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
ja: 画面全体、アクティブウィンドウまたは指定した領域のスクリーンショットを撮ります。

en: Allows you to capture the entire screen, the active window or a selected region. You can set the delay that elapses before the screenshot is taken and the action that will be done with the screenshot: save it to a PNG or JPG file, copy it to the clipboard, open it using another application, or host it on imgur, a free online image hosting service.
ja: 画面全体、アクティブなウィンドウ、または選択した領域をキャプチャーできます。 スクリーンショットが作成される前の遅延時間とスクリーンショットで実行されるアクションを設定できます。アクションには PNG や JPEG ファイルに保存、クリップボードにコピー、別のアプリケーションを使用した表示、または 無料のオンライン画像ホスティングサービスである imgur の利用が選択できます。
