Xfce Apps - en to ro translation catalogue (49 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
ro: %.2fKb din %.2fKb

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
ro: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Captura de ecran este transferată către:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
ro: Captură de ecran

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Close
ro: În_chide

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Take a screenshot
ro: Captură de ecran

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
ro: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Regiune de capturat</span>

en: Entire screen
ro: Tot ecranul

en: Take a screenshot of the entire screen
ro: Capturează întregul ecran

en: Active window
ro: Fereastra activă

en: Take a screenshot of the active window
ro: Capturează fereastra activă

en: Select a region
ro: O regiune selectată

en: Capture the mouse pointer
ro: Include mausul

en: Display the mouse pointer on the screenshot
ro: Arată și cursorul de maus în captura de ecran

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
ro: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Întârziere la capturare</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
ro: Întârziere, în secunde, înainte de a face captura

en: seconds
ro: secunde

en: _Back
ro: Înap_oi

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
ro: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Acțiune</span>

note: Save option radio button
en: Save
ro: Salvează

en: Save the screenshot to a PNG file
ro: Salvează captura într-un fișier PNG

en: Copy to the clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
ro: Copiază captura de ecran în clipboard pentru a o putea lipi mai târziu

en: Open with:
ro: Deschide cu:

en: Open the screenshot with the chosen application
ro: Deschide captura cu programul preferat

en: Application to open the screenshot
ro: Program asociat capturilor de ecran

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
ro: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Previzualizare</span>

en: Save screenshot as...
ro: Salvează captura ca...

en: Error
ro: Eroare

en: Upload the screenshot...
ro: Se publică această captură de ecran...

en: Copy
ro: Copiere

en: Image
ro: Imagine

en: Delete
ro: Șterge

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
ro: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Stare</span>

note: Create the user label
en: User:
ro: Utilizator:

note: Create the password label
en: Password:
ro: Parolă:

en: The password for the user above
ro: Parola contului precizat mai sus

note: Create the title label
en: Title:
ro: Titlu:

note: Create the comment label
en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Delay in seconds before taking the screenshot
ro: Întârziere în secunde înainte de a face captura

en: Display the mouse on the screenshot
ro: Arată mausul în captura de ecran

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
ro: Pentru captura unei anumite regiuni, faceți clic într-un punct al ecranului fără a elibera butonul mausului, trageți până la colțul opus al regiunii și apoi eliberați butonul mausului.

en: Version information
ro: Detalii de versiune

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
ro: Opțiuni conflictuale: --%s și --%s nu pot fi utilizate în același timp.

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
ro: Opțiunea --%s se utilizează doar când --fullscreen, --window sau --region sunt folosite, acum va fi ignorată.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ro: %s: %s
    Încercați %s --help pentru a vedea întreaga listă de opțiuni în linie de comandă.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
ro: Faceți capturi ale întregului ecran, a ferestrei active sau a unei regiuni
