Xfce Apps - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
sv: %.2fKb av %.2fKb

en: Transfer
sv: Överföring

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
sv: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Skärmbilden överförs till:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: _Preferences
sv: Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
sv: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Område att fånga</span>

en: Entire screen
sv: Hela skärmen

en: Take a screenshot of the entire screen
sv: Ta en skärmbild av hela skärmen

en: Active window
sv: Aktivt fönster

en: Take a screenshot of the active window
sv: Ta en skärmbild av aktivt fönster

en: Select a region
sv: Välj ett område

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
    
    Press Ctrl while dragging to move the region.
sv: Markera ett område att avbilda genom att klicka på en punkt på skärmen utan att släppa musknappen, dra din mus till motsatt hörn av området, och sedan släppa musknappen.
    
    Tryck Ctrl medan du drar för att flytta området.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Options</span>
sv: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Alternativ</span>

en: Capture the mouse pointer
sv: Fånga muspekaren

en: Display the mouse pointer on the screenshot
sv: Visa muspekaren i skärmbilden

en: Capture the window border
sv: Fånga fönsterkanten

en: Display the window border on the screenshot.
    Disabling this option has no effect for CSD windows.
sv: Visa fönsterkanten på skärmdumpen.
    Inaktivera detta alternativ har ingen effekt för CSD-fönster.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
sv: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Fördröjning innan fångst</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
sv: Fördröjning i sekunder innan skärmbilden fångas

en: seconds
sv: sekunder

en: _Back
sv: Till_baka

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
sv: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Åtgärd</span>

note: Save option radio button
en: Save
sv: Spara

en: Save the screenshot to a file
sv: Spara skärmbild till en fil

note: Show in folder checkbox
en: Show in Folder
sv: Visa i mapp

en: Shows the saved file in the folder
sv: Visar den sparade filen i en mapp

en: Copy to the clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
sv: Kopiera skärmbilden till urklipp så att den kan klistras in senare

en: Open with:
sv: Öppna med:

en: Open the screenshot with the chosen application
sv: Öppna skärmbilden med valt program

en: Application to open the screenshot
sv: Program att öppna skärmbilden med

en: Custom Action:
sv: Anpassad åtgärd:

en: Execute the selected custom action
sv: Utför den valda anpassade åtgärden

en: Custom action to execute
sv: Anpassad åtgärd att utföra

en: Host on Imgur™
sv: Lägg upp på Imgur

en: Host the screenshot on Imgur™, a free online image hosting service
sv: Lägg upp skärmbilden på Imgur™, en gratis bildlagringstjänst online

en: Watch for sensitive content, the uploaded image will be publicly
    available and there is no guarantee it can be certainly deleted.
    Xfce is NOT affiliated with nor this integration is approved by Imgur™.
    If you use this feature you must agree with Imgur™ <a href="https://imgur.com/tos">Terms of Service</a>.
sv: Håll utkik efter känsligt innehåll, den uppladdade bilden blir offentligt
    tillgänglig och det finns ingen garanti för att den säkert kan raderas
    XFCE är inte officiellt ansluten till Imgur och denna integration är icke officiellt godkänd av Imgur™
    Om du använder den här funktionen måste du acceptera Imgurs ™ <a href="https://imgur.com/tos">Användarvillkor</a>

en: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Deprecated!</a>
sv: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Utfasad!</a>

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
sv: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Förhandsvisning</span>

en: Save screenshot as...
sv: Spara skärmbild som...

en: Preferences
sv: Inställningar

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Custom Actions</span>
sv: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Anpassade åtgärder</span>

en: You can configure custom actions that will be available to handle screenshots after they are captured.
sv: Du kan konfigurera anpassade åtgärder som kommer att vara tillgängliga för att hantera skärmdumpar efter att de har tagits.

en: Custom Action
sv: Anpassad åtgärd

en: Add custom action
sv: Lägg till anpassad åtgärd

en: Remove selected custom action
sv: Ta bort markerad anpassad åtgärd

note: Add custom action name
en: Name
sv: Namn

en: Name of the action that will be displayed in Actions dialog
sv: Namnet på åtgärden som kommer att visas i dialogrutan Åtgärder

note: Add custom action command
en: Command
sv: Kommando

en: Command that will be executed for this custom action
sv: Kommando som kommer att köras för den här anpassade åtgärden

en: Use %f as a placeholder for location of the screenshot captured
sv: Använd %f som platshållare för platsen för den tagna skärmdumpen

en: Unable to execute the custom action
sv: Misslyckades att köra anpassad åtgärd

en: Invalid custom action selected
sv: Ogiltig anpassad åtgärd vald

en: Failed to run the custom action %s
sv: Misslyckades att köra anpassad åtgärd %s

en: PNG File
sv: PNG fil

en: JPEG File
sv: JPEG fil

en: BMP File
sv: BMP fil

en: WebP File
sv: WebP fil

en: JPEG XL File
sv: JPEG XL fil

en: AVIF File
sv: AVIF fil

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
sv: <b>Programmet kunde inte startas.</b>
    %s

en: Error
sv: Fel

en: Upload the screenshot...
sv: Lägg upp skärmbilden...

en: An error occurred while transferring the data to imgur.
sv: Ett fel inträffade då data överfördes till imgur.

en: Size
sv: Storlek

en: Link
sv: Länk

en: Tiny
sv: Liten

en: Medium
sv: Mellan

en: Full
sv: Hel

en: Copy
sv: Kopiera

en: View in browser
sv: Visa i bläddrare

en: Image
sv: Bild

en: Markdown
sv: Märkning

en: Code
sv: Kod

en: Type
sv: Typ

en: Direct image
sv: Direkt bild

en: Link to full size
sv: Länk till full storlek

en: Embed into code
sv: Bädda in i kod

en: Delete
sv: Ta bort

en: This link only shows up once. Make sure to save it if you think you might be deleting this image. We don't currently support linking images to Imgur accounts.
sv: Den här länken visas bara en gång. Se till att spara den om du tror att du kommer att ta bort den här bilden. Vi har för närvarande inget stöd för att länka bilder till Imgur-konton.

en: Deletion link
sv: Raderingslänk

note: Create the information dialog
en: Details about the screenshot
sv: Detaljer om skärmbilden

note: Create the user label
en: User:
sv: Användare:

en: Your user name, if you do not have one yet please create one on the Web page linked above
sv: Ditt användarnamn, om du inte redan har ett så skapa ett på webbsidan länkad ovan

note: Create the password label
en: Password:
sv: Lösenord:

en: The password for the user above
sv: Lösenordet för användaren ovan

note: Create the title label
en: Title:
sv: Namn:

en: The title of the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
sv: Skärmbildens namn, det kommer att användas då skärmbilden visas på bildlagringstjänsten

note: Create the comment label
en: Comment:
sv: Kommentar:

en: A comment on the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
sv: En kommentar om skärmbilden, den kommer att användas då skärmbilden visas på bildlagringstjänsten

en: Copy the screenshot to the clipboard
sv: Kopiera skärmbilden till urklippshanteraren

en: Delay in seconds before taking the screenshot
sv: Fördröjning i sekunder innan skärmbilden fångas

en: Display the mouse on the screenshot
sv: Visa musen i skärmbilden

en: Removes the window border from the screenshot
sv: Tar bort fönsterkanten från skärmdumpen

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
sv: Markera ett område att fångas genom att klicka på en punkt av skärmen utan att släppa musknappen, dra sedan muspekaren till andra sidan av området och släpp musknappen.

en: File path or directory where the screenshot will be saved, accepts png, jpg and bmp extensions. webp, jxl and avif are only supported if their respective pixbuf loaders are installed.
sv: Filsökväg eller katalog där skärmbild kommer att sparas, accepterar png, jpg och bmp tillägg. webp, jxl och avif stöds endast om dess respektive pixbuf laddare är installerade.

en: Show the saved file in the folder.
sv: Visa den sparade filen i en mapp

en: Host the screenshot on Imgur, a free online image hosting service
sv: Lägg upp skärmbilden på Imgur, en gratis bildlagringstjänst online

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Lists supported image formats, results can vary depending on installed pixbuf loaders
sv: Lista bildformat som stöds, resultaten kan variera beroende på installerade pixbuf laddare

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
sv: Motstridiga alternativ --%s och --%s kan inte användas samtidigt.

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
sv: Alternativet --%s används bara då --helskärm, --fönster eller --område ges. Det kommer att ignoreras.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
sv: %s: %s
    Prova %s --help för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
sv: Ta skärmbilder av hela skärmen, aktivt fönster eller ett område

en: Allows you to capture the entire screen, the active window or a selected region. You can set the delay that elapses before the screenshot is taken and the action that will be done with the screenshot: save it to a PNG or JPG file, copy it to the clipboard, open it using another application, or host it on imgur, a free online image hosting service.
sv: Tillåter dig att fånga hela skärmen, det aktiva fönstret eller en vald region. Du kan ställa in fördröjningen som går innan skärmdumpen görs och åtgärden som ska göras med skärmdumpen: spara den i en PNG- eller JPG -fil, kopiera den till Urklipp, öppna den med ett annat program eller ladda upp den på imgur, en gratis bildhostingstjänst online.
