Xfce Apps - en to tr translation catalogue (111 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
tr: %.2fKb aktarıldı, toplam %.2fKb

en: Transfer
tr: Aktar

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Ekran görüntüsü aktarılıyor:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
tr: Ekran görüntüsü

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Görüntüsü alınacak alan</span>

en: Entire screen
tr: Tüm ekran

en: Take a screenshot of the entire screen
tr: Tüm ekranın görüntüsünü al

en: Active window
tr: Etkin pencere

en: Take a screenshot of the active window
tr: Etkin pencerenin ekran görüntüsünü al

en: Select a region
tr: Alan seçimi

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
    
    Press Ctrl while dragging to move the region.
tr: Yakalanacak bölgeyi seçmek için ekranın bir noktasına tıklayın, düğmesini bırakmadan fareyi bölgenin diğer köşesine sürükleyin ve bırakın.
    
    Bölgeyi taşımak için sürüklerken Ctrl'ye basın.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Options</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Seçenekler</span>

en: Capture the mouse pointer
tr: Fare imlecini yakala

en: Display the mouse pointer on the screenshot
tr: Ekran görüntüsünde fare imlecini göster

en: Capture the window border
tr: Pencere kenarını yakala

en: Display the window border on the screenshot.
    Disabling this option has no effect for CSD windows.
tr: Ekran görüntüsünde pencere kenarını göster.
    Bunu devre dışı bırakmak CSD pencerelerini etkilemez.

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Görüntü almadan önce beklenecek süre</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
tr: Ekran görüntüsü almayı saniye değerinden geciktir

en: seconds
tr: saniye

en: _Back
tr: _Geri

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Eylem</span>

note: Save option radio button
en: Save
tr: Kaydet

en: Save the screenshot to a file
tr: Ekran görüntüsünü bir dosyaya kaydedin

note: Show in folder checkbox
en: Show in Folder
tr: Klasörde göster

en: Shows the saved file in the folder
tr: Kaydedilen dosyayı klasörde gösterir

en: Copy to the clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
tr: Ekran görüntüsünü daha sonra yapıştırabilmek için panoya kopyala

en: Open with:
tr: Birlikte aç:

en: Open the screenshot with the chosen application
tr: Ekran görüntüsünü seçilen uygulama ile açar

en: Application to open the screenshot
tr: Ekran görüntüsünü gösterecek uygulama

en: Custom Action:
tr: Özel İşlem:

en: Execute the selected custom action
tr: Seçili özel eylemi yürüt

en: Custom action to execute
tr: Yürütülecek özel eylem

en: Host on Imgur™
tr: Imgur™'da Yayımla

en: Host the screenshot on Imgur™, a free online image hosting service
tr: Ekran görüntüsünü ücretsiz çevrim içi resim barındırma hizmeti Imgur™'da yayımla

en: Watch for sensitive content, the uploaded image will be publicly
    available and there is no guarantee it can be certainly deleted.
    Xfce is NOT affiliated with nor this integration is approved by Imgur™.
    If you use this feature you must agree with Imgur™ <a href="https://imgur.com/tos">Terms of Service</a>.
tr: Hassas içeriğe dikkat edin, yüklenen resim halka açılacaktır ve
    tümüyle silinebileceğinin garantisi yoktur.
    Xfce, Imgur™'ye bağlı değildir ve bu tümleşim onaylı değildir.
    Bu özelliği kullanırsanız Imgur™ <a href="https://imgur.com/tos">Hizmet Koşulları</a>nı onaylarsınız.

en: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Deprecated!</a>
tr: <a href='https://gitlab.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/-/issues/115'>Kullanımdan kaldırıldı!</a>

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Ön izleme</span>

en: Save screenshot as...
tr: Ekran görüntüsünü farklı kaydet...

en: Preferences
tr: Tercihler

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Custom Actions</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Özel İşlemler</span>

en: You can configure custom actions that will be available to handle screenshots after they are captured.
tr: Yakalandıktan sonra ekran görüntülerini işlemek için kullanılabilecek özel eylemleri yapılandırabilirsiniz.

en: Custom Action
tr: Özel Eylem

en: Add custom action
tr: Özel işlem ekle

en: Remove selected custom action
tr: Seçili özel eylemi kaldır

note: Add custom action name
en: Name
tr: Ad

en: Name of the action that will be displayed in Actions dialog
tr: Eylemler iletişim kutusunda görüntülenecek eylemin adı

note: Add custom action command
en: Command
tr: Komut

en: Command that will be executed for this custom action
tr: Bu özel eylem için yürütülecek komut

en: Use %f as a placeholder for location of the screenshot captured
tr: Yakalanan ekran görüntüsünün konumu için %f'i yer tutucu olarak kullanın

en: Unable to execute the custom action
tr: Özel eylem yürütülemiyor

en: Invalid custom action selected
tr: Geçersiz özel işlem seçildi

en: Failed to run the custom action %s
tr: Özel eylem %s çalıştırılamadı

en: PNG File
tr: PNG Dosyası

en: JPEG File
tr: JPEG Dosyası

en: BMP File
tr: BMP Dosyası

en: WebP File
tr: WebP Dosyası

en: JPEG XL File
tr: JPEG XL Dosyası

en: AVIF File
tr: AVIF Dosyası

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
tr: <b>Uygulama çalıştırılamadı.</b>
    %s

en: Error
tr: Hata

en: Upload the screenshot...
tr: Ekran görüntüsünü gönder...

en: An error occurred while transferring the data to imgur.
tr: Veri imgur'e aktarılırken hata oluştu.

en: Imgur
tr: İmgur

en: Size
tr: Boyut

en: Link
tr: Bağlantı

en: Tiny
tr: Minik

en: Medium
tr: Orta

en: Full
tr: Tam

en: Copy
tr: Kopyala

en: View in browser
tr: Tarayıcıda gör

en: Image
tr: Resim

en: Syntax
tr: Söz dizimi

en: Code
tr: Kod

en: Type
tr: Tür

en: Direct image
tr: Doğrudan görüntü

en: Link to full size
tr: Tam boyut bağlantısı

en: Embed into code
tr: Koda ekle

en: Delete
tr: Sil

en: This link only shows up once. Make sure to save it if you think you might be deleting this image. We don't currently support linking images to Imgur accounts.
tr: Bu bağlantı yalnızca bir kez gösterilir. Bu resmi silebileceğinizi düşünüyorsanız, kaydettiğinizden emin olun. Şu anda resimlerin Imgur hesaplarına bağlanmasını desteklemiyoruz.

en: Deletion link
tr: Silme bağlantısı

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
tr: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Durum</span>

note: Create the information dialog
en: Details about the screenshot
tr: Ekran görüntüsü hakkında ayrıntılar

note: Create the user label
en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Your user name, if you do not have one yet please create one on the Web page linked above
tr: Kullanıcı adınız, eğer henüz kullanıcı oluşturmadıysanız yukarıdaki bağlantıyı kullanarak oluşturabilirsiniz

note: Create the password label
en: Password:
tr: Parola:

en: The password for the user above
tr: Yukarıdaki kullanıcı için parola

note: Create the title label
en: Title:
tr: Başlık:

en: The title of the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
tr: Ekran görüntüsünün adı, resim barındırma hizmetinde ekran görüntüsünü görüntülerken kullanılacaktır

note: Create the comment label
en: Comment:
tr: Yorum:

en: A comment on the screenshot, it will be used when displaying the screenshot on the image hosting service
tr: Ekran görüntüsünün açıklaması, resim barındırma hizmetinde ekran görüntüsünü görüntülerken kullanılacaktır

en: Copy the screenshot to the clipboard
tr: Ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Delay in seconds before taking the screenshot
tr: Ekran görüntüsü almayı saniye değerinden geciktir

en: Display the mouse on the screenshot
tr: Ekran görüntüsünde fare imlecini göster

en: Removes the window border from the screenshot
tr: Ekran görüntüsünden pencere kenarını kaldırır

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
tr: Yakalanacak bölgeyi seçmek için ekranın bir noktasına tıklayın, düğmesini bırakmadan fareyi bölgenin diğer köşesine sürükleyin ve bırakın.

en: File path or directory where the screenshot will be saved, accepts png, jpg and bmp extensions. webp, jxl and avif are only supported if their respective pixbuf loaders are installed.
tr: Ekran görüntüsünün kaydedileceği dosya yolu veya dizin, png, jpg ve bmp uzantılarını kabul eder. webp, jxl ve avif yalnızca ilgili pixbuf yükleyicileri kuruluysa desteklenir.

en: Show the saved file in the folder.
tr: Kaydedilen dosyayı klasörde göster.

en: Host the screenshot on Imgur, a free online image hosting service
tr: Ekran görüntüsünü, ücretsiz resim barındırma servisi olan Imgur'de barındır

en: Version information
tr: Sürüm bilgisi

en: Lists supported image formats, results can vary depending on installed pixbuf loaders
tr: Desteklenen resim formatlarını listeler, sonuçlar yüklü pixbuf yükleyicilere göre değişebilir

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
tr: Çakışan ayarlar: --%s ve --%s aynı anda kullanılamaz.

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
tr: --%s ayarı yalnızca --fulscreen, --window ya da --region seçmeleri doldurulduğunda kullanılabilir. Görmezden gelindi.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
tr: %s: %s
    Uygun komut satırı seçeneklerini görmek için, %s --help komutunu deneyiniz.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
tr: Tüm ekranın, etkin pencerenin veya belirli alanın ekran görüntüsünü alır

en: Allows you to capture the entire screen, the active window or a selected region. You can set the delay that elapses before the screenshot is taken and the action that will be done with the screenshot: save it to a PNG or JPG file, copy it to the clipboard, open it using another application, or host it on imgur, a free online image hosting service.
tr: Bu uygulama tüm ekranın, etkin pencerenin veya seçilen bölgenin ekran görüntüsünü almanıza izin verir. Ekran görüntüsü almadan önce gecikme de ayarlayabilirsiniz: ekran görüntüsünü PNG veya JPG dosyasına kaydedin, panoya kopyalayın, başka uygulama kullanarak açın ya da imgur gibi ücretsiz resim barındırma servisinde saklayın.
