Xfce Apps - en to ur_PK translation catalogue (43 entries)

en: Transfer
ur_PK: منتقل

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">سکرین شاٹ منتقل کیا جارہا ہے تا:</span>

note: Setup window
en: Screenshot
ur_PK: سکرین شوٹ

en: _Help
ur_PK: _ہدایات

en: Preferences
ur_PK: ترجیحات

en: Take a screenshot
ur_PK: تصویر اتاریں

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">اتارنے کا رقبہ</span>

en: Entire screen
ur_PK: پوری سکرین

en: Take a screenshot of the entire screen
ur_PK: پوری سکرین کی تصویر اتاریں

en: Active window
ur_PK: فعال ونڈو

en: Take a screenshot of the active window
ur_PK: فعال ونڈو کی تصویر اتاریں

en: Select a region
ur_PK: علاقہ منتخب کریں

en: Capture the mouse pointer
ur_PK: ماؤس کے پؤائنٹر کو اتاریں

en: Display the mouse pointer on the screenshot
ur_PK: تصویر پر ماؤس کا پؤائنٹر دکھائیں

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">تصویر اتارنے سے پہلے وقفہ</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
ur_PK: تصویر اتارنے سے پہلے سیکنڈوں میں وقفہ

en: seconds
ur_PK: سیکنڈ

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">حرکت</span>

note: Save option radio button
en: Save
ur_PK: محفوظ کریں

en: Save the screenshot to a PNG file
ur_PK: تصویر کو PNG فائل میں مفوظ کریں

en: Copy to the clipboard
ur_PK: کلپ بورڈ پر کاپی کریں

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
ur_PK: تصویر کو کلپ بورڈ پر کاپی کریں چنانچہ بعد میں آپ اسے پیسٹ کر سکیں گے

en: Open with:
ur_PK: کھولیں بذریعہ:

en: Open the screenshot with the chosen application
ur_PK: تصویر کو منتخب کردہ اطلاقیہ میں کھولیں

en: Application to open the screenshot
ur_PK: تصویر کو کھولنے کا اطلاقیہ

en: Save screenshot as...
ur_PK: تصویر محفوظ کریں بنام...

en: Error
ur_PK: غلطی

en: Upload the screenshot...
ur_PK: تصویر اپلوڈ کریں

en: Size
ur_PK: حجم

en: Copy
ur_PK: کاپی

en: Type
ur_PK: نوعیت

en: Delete
ur_PK: حذف

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
ur_PK: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">حالت</span>

note: Create the user label
en: User:
ur_PK: اسمِ صارف:

note: Create the password label
en: Password:
ur_PK: پاس ورڈ:

en: The password for the user above
ur_PK: اوپر کے صارف کا پاس ورڈ

note: Create the title label
en: Title:
ur_PK: عنوان:

note: Create the comment label
en: Comment:
ur_PK: تبصرہ:

en: Delay in seconds before taking the screenshot
ur_PK: تصویر اتارنے سے پہلے سیکنڈوں میں وقفہ

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
ur_PK: کسی مخصوص علاقے کی تصویر اتارنے کے لیے پؤائنٹر کو اس مقام پر لے جا کر کلک کر کے اس مقام کے دوسرے کونے تک لے جائیں اور ماؤس کا بٹن چھوڑ دیں.

en: Version information
ur_PK: ورژن کی معلومات

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
ur_PK: %s: %s
    تمام دستیاب کمانڈ لائن اختیارات کی فہرست کے لیے %s --help لکھیں.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
ur_PK: پوری سکرین، فعال ونڈو یا مخصوص علاقے کی تصویر اتاریں
