Xfce Apps - en to vi translation catalogue (41 entries)

note: Setup window
en: Screenshot
vi: Ảnh chụp màn hình

en: _Help
vi: Trợ _giúp

en: _Close
vi: Đóng lại

en: Preferences
vi: Tuỳ chỉnh

en: Take a screenshot
vi: Tạo ảnh chụp màn hình

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
vi: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Vùng chụp</span>

en: Entire screen
vi: Toàn bộ màn hình

en: Take a screenshot of the entire screen
vi: Tạo ảnh chụp toàn bộ màn hình

en: Active window
vi: Của sổ đang kích hoạt

en: Take a screenshot of the active window
vi: Tạo một ảnh chụp của cửa sổ đang kích hoạt

en: Select a region
vi: Chọn vùng

en: Capture the mouse pointer
vi: Chụp ảnh chuột

en: Display the mouse pointer on the screenshot
vi: Hiển thị chuột trên ảnh

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
vi: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Tạm dừng trước khi chụp</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
vi: Số giây để hoãn trước khi ảnh được chụp

en: seconds
vi: giây

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
vi: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Hành động</span>

note: Save option radio button
en: Save
vi: Ghi

en: Save the screenshot to a PNG file
vi: Lưu ảnh chụp màn hình thành tập tin PNG

en: Copy to the clipboard
vi: Sao chép vào bộ đệm

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
vi: Sao chép ảnh chụp màn hình đến bộ đệm để bạn có thể sao chép nó sau

en: Open with:
vi: Mở với:

en: Open the screenshot with the chosen application
vi: Mở ảnh chụp với ứng dụng đã chọn

en: Application to open the screenshot
vi: Ứng dụng để mở ảnh chụp

en: Save screenshot as...
vi: Lưu ảnh chụp thành...

en: Error
vi: Lỗi

en: Upload the screenshot...
vi: Tải ảnh chụp màn hình lên...

en: Copy
vi: Sao chép

en: Image
vi: Ảnh

en: Delete
vi: Xóa

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
vi: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Tình trạng</span>

note: Create the user label
en: User:
vi: Người dùng:

note: Create the password label
en: Password:
vi: Mật khẩu

en: The password for the user above
vi: Mật khẩu cho người dùng trên

note: Create the title label
en: Title:
vi: Tiêu đề:

note: Create the comment label
en: Comment:
vi: Chú thích:

en: Delay in seconds before taking the screenshot
vi: Số giây hoãn trước khi chụp

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
vi: Chọn một vùng để chụp bằng cách nhấn vào một điểm trên màn hình và không thả nút chuột, rê chuột đến góc còn lại của vùng rồi thả nút chuột.

en: Version information
vi: Thông tin phiên bản

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
vi: %s: %s
    Thử %s --help để xem danh sách đầy đủ của các tuỳ chọn dòng lệnh khả dụng.

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
vi: Chụp toàn bộ màn hình, hay cửa sổ đang kích hoạt hay một vùng màn hình
