Xfce Apps - en to si translation catalogue (34 entries)

en: Transfer
si: මාරු කරන්න

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
si: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">තිරපිටපත වෙතට මාරු කරමින්:</span>

en: Screenshot
si: තිරපිටපත

en: Take a screenshot
si: තිරපිටපතක් ගන්න

en: Preferences
si: වරණ

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
si: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">හසුකරගත යුතු කලාපය</span>

en: Entire screen
si: සම්පූර්ණ තිරය

en: Take a screenshot of the entire screen
si: සම්පූර්ණ තිරයෙහි තිරපිටපතක් ගන්න

en: Active window
si: සක්‍රිය කවුළුව

en: Take a screenshot of the active window
si: සක්‍රිය කවුළුවෙහි තිරපිටපතක් ගන්න

en: Select a region
si: කලාපයක් තෝරන්න

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
si: තිරයෙහි කිසියම් තැනක් ක්ලික් කොට මවුස බොත්තම මුදා නොහැර මවුසය අදාළ කලාපයේ අනිත් කෙළවර වෙත ඇදගෙන යාමෙන් හසු කරගැනීමට අවශ්‍ය කලාපය තෝරන්න

en: Capture the mouse pointer
si: මවුස් පොයින්ටරය හසුකරගන්න

en: Display the mouse pointer on the screenshot
si: තිරපිටපත මත මවුස් පොයින්ටරය පෙන්වන්න

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
si: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">හසුකරගැනීමට පළමු ප්‍රමාද කළ යුතු කාලය</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
si: තිරපිටපත ගැනීමේ දී පමා කළ යුතු කාලය තත්පරවලින්

en: seconds
si: තත්පර

en: Action
si: ක්‍රියාව

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
si: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">ක්‍රියාව</span>

note: Save option radio button
en: Save
si: සුරකින්න

en: Save the screenshot to a PNG file
si: තිරපිටපත PNG ගොනුවකට සුරකින්න

en: Copy to the clipboard
si: ක්ලිප්බෝඩ් එක මතට පිටපත් කරන්න

en: Open with:
si: සමග විවෘත කරන්න

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Status</span>
si: <span weight="bold" stretch="semiexpanded"> තත්ත්වය</span>

note: Create the user label
en: User:
si: පරිශීලක:

note: Create the password label
en: Password:
si: මුරපදය:

en: The password for the user above
si: ඉහත පරිශීලකයා සඳහා මුරපදය

note: Create the comment label
en: Comment:
si: සටහන:

en: <a href="%s">Full size image</a>
si: <a href="%s">සම්පූර්ණ ප්‍රමාණයේ පිංතූර</a>

en: <a href="%s">Large thumbnail</a>
si: <a href="%s">විශාල  සිගිති රූ</a>

en: <a href="%s">Small thumbnail</a>
si: <a href="%s">කුඩා සිගිති රූ</a>

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Links</span>
si: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">සබැඳි</span>

note: BB title
en: BBCode for forums
si: ෆෝරම සඳහා BBCode

en: Version information
si: වෙළුම් තොරතුරු
