Xfce Apps - en to th translation catalogue (90 entries)

en: %.2fKb of %.2fKb
th: %.2fKB จาก %.2fKB

en: Transfer
th: ถ่ายโอน

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">The screenshot is being transferred to:</span>
th: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">กำลังถ่ายโอนภาพหน้าจอไปยัง:</span>

en: Screenshot
th: ภาพหน้าจอ

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _OK
th: _ตกลง

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Region to capture</span>
th: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">พื้นที่ที่จะจับภาพ</span>

en: Entire screen
th: ทั้งหน้าจอ

en: Take a screenshot of the entire screen
th: จับภาพหน้าจอทั้งหน้าจอ

en: Active window
th: หน้าต่างที่แอคทีฟ

en: Take a screenshot of the active window
th: จับภาพหน้าจอของหน้าต่างที่แอคทีฟ

en: Not supported in Wayland
th: ไม่รองรับใน Wayland

en: Select a region
th: เลือกพื้นที่

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
    
    Press Ctrl while dragging to move the region.
th: เลือกพื้นที่ที่จะจับภาพ โดยคลิกที่จุดจุดหนึ่งบนหน้าจอโดยไม่ต้องปล่อยปุ่มเมาส์ แล้วลากเมาส์ไปยังอีกมุมหนึ่งของพื้นที่ที่ต้องการ แล้วจึงปล่อยปุ่มเมาส์
    
    กด Ctrl ขณะลากหากต้องการย้ายพื้นที่

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Options</span>
th: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">ตัวเลือก</span>

en: Capture the mouse pointer
th: จับภาพตัวชี้เมาส์

en: Display the mouse pointer on the screenshot
th: แสดงตัวชี้เมาส์ในภาพหน้าจอที่จับด้วย

en: Capture the window border
th: จับภาพกรอบหน้าต่าง

en: Display the window border on the screenshot.
    Disabling this option has no effect for CSD windows.
th: รวมขอบหน้าต่างในภาพที่จับด้วย
    การปิดตัวเลือกนี้ไม่มีผลกับหน้าต่าง CSD

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Delay before capturing</span>
th: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">หน่วงเวลาก่อนจับภาพ</span>

en: Delay in seconds before the screenshot is taken
th: ระยะเวลาเป็นวินาทีที่จะหยุดคอยก่อนจับภาพหน้าจอ

en: seconds
th: วินาที

en: _Back
th: _ถอยกลับ

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Action</span>
th: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">การกระทำ</span>

note: Save option radio button
en: Save
th: บันทึก

en: Save the screenshot to a file
th: บันทึกภาพหน้าจอลงในแฟ้ม

note: Show in folder checkbox
en: Show in Folder
th: แสดงในโฟลเดอร์

en: Shows the saved file in the folder
th: แสดงแฟ้มที่บันทึกในหน้าต่างโฟลเดอร์

en: Copy to the clipboard
th: คัดลอกลงในคลิปบอร์ด

en: Copy the screenshot to the clipboard so that it can be pasted later
th: คัดลอกภาพหน้าจอลงในคลิปบอร์ด เพื่อที่จะสามารถแปะลงในโปรแกรมอื่นได้ในภายหลัง

en: Open with:
th: เปิดด้วย:

en: Open the screenshot with the chosen application
th: เปิดภาพหน้าจอด้วยโปรแกรมที่เลือก

en: Application to open the screenshot
th: โปรแกรมที่จะใช้เปิดภาพหน้าจอ

en: Custom Action:
th: กำหนดการกระทำ:

en: Execute the selected custom action
th: เรียกทำงานการกระทำที่เลือก

en: Custom action to execute
th: การกระทำที่จะเรียกทำงาน

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Preview</span>
th: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">ภาพตัวอย่าง</span>

en: Save screenshot as...
th: บันทึกภาพหน้าจอเป็น...

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">Custom Actions</span>
th: <span weight="bold" stretch="semiexpanded">การกระทำที่กำหนดเอง</span>

en: You can configure custom actions that will be available to handle screenshots after they are captured. You can find more examples in the <a href="https://docs.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/custom-actions#examples">documentation</a>.
th: คุณสามารถตั้งค่าการกระทำแบบกำหนดเองที่จะพร้อมใช้งานเพื่อจัดการภาพหน้าจอหลังจากที่จับภาพแล้ว คุณสามารถดูตัวอย่างเพิ่มเติมได้ใน<a href="https://docs.xfce.org/apps/xfce4-screenshooter/custom-actions#examples">เอกสารประกอบ</a>

en: Custom Action
th: การกระทำที่กำหนดเอง

en: Add custom action
th: เพิ่มการกระทำที่กำหนดเอง

en: Remove selected custom action
th: ลบการกระทำกำหนดเองที่เลือก

note: Add custom action name
en: Name
th: ชื่อ

en: Name of the action that will be displayed in Actions dialog
th: ชื่อของการกระทำที่จะแสดงในกล่องโต้ตอบการกระทำ

note: Add custom action command
en: Command
th: คำสั่ง

en: Command that will be executed for this custom action
th: คำสั่งที่จะเรียกทำงานสำหรับการกระทำนี้

en: Use %f as a placeholder for location of the screenshot captured
th: ใช้ %f แทนตำแหน่งแฟ้มภาพหน้าจอที่จับได้

en: Unable to execute the custom action
th: ไม่สามารถเรียกทำงานการกระทำที่กำหนดเอง

en: Invalid custom action selected
th: การกระทำแบบกำหนดเองที่เลือกไม่สามารถใช้การได้

en: Failed to run the custom action %s
th: เรียกทำงานการกระทำกำหนดเอง %s ไม่สำเร็จ

en: PNG File
th: แฟ้ม PNG

en: JPEG File
th: แฟ้ม JPEG

en: BMP File
th: แฟ้ม BMP

en: WebP File
th: แฟ้ม WebP

en: JPEG XL File
th: แฟ้ม JPEG XL

en: AVIF File
th: แฟ้ม AVIF

en: <b>The application could not be launched.</b>
    %s
th: <b>ไม่สามารถเรียกโปรแกรมทำงานได้</b>
    %s

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Failed to capture screencopy frame
th: จับภาพช่องกรอบ screencopy ไม่สำเร็จ

en: Failed to create file descriptor
th: สร้างตัวอ้างแฟ้มไม่สำเร็จ

en: Failed to map memory
th: แม็ปหน่วยความจำไม่สำเร็จ

en: Failed to capture frame
th: จับภาพช่องกรอบไม่สำเร็จ

en: Supported format not found
th: ไม่พบรูปแบบที่รองรับ

en: Failed to create buffer
th: สร้างบัฟเฟอร์ไม่สำเร็จ

en: Required Wayland interfaces are missing
th: การเชื่อมต่อ Wayland ที่จำเป็นขาดหายไป

en: Compositor is missing wl_shm
th: Compositor ไม่มี wl_shm

en: Compositor does not support wlr-screencopy-unstable-v1 nor ext-image-capture-source-v1/ext-image-copy-capture-v1
th: ตัวจัดการและควบคุมไม่รองรับ wlr-screencopy-unstable-v1 และ ext-image-capture-source-v1/ext-image-copy-capture-v1

en: Unsupported pixel format: 0x%x
th: ไม่รองรับรูปแบบพิกเซล: 0x%x

en: The selected mode is not supported in Wayland
th: โหมดที่เลือกยังไม่มีการรองรับใน Wayland

en: Failed to capture
th: จับภาพไม่สำเร็จ

en: Copy the screenshot to the clipboard
th: คัดลอกภาพหน้าจอลงในคลิปบอร์ด

en: Delay in seconds before taking the screenshot
th: ระยะเวลาเป็นวินาทีที่จะหยุดคอยก่อนจับภาพหน้าจอ

en: Display the mouse on the screenshot
th: แสดงตัวชี้เมาส์ในภาพหน้าจอที่จับด้วย

en: Removes the window border from the screenshot
th: ตัดกรอบหน้าต่างออกจากภาพหน้าจอที่จับ

en: Select a region to be captured by clicking a point of the screen without releasing the mouse button, dragging your mouse to the other corner of the region, and releasing the mouse button.
th: เลือกพื้นที่ที่จะจับภาพ โดยคลิกที่จุดจุดหนึ่งบนหน้าจอโดยไม่ต้องปล่อยปุ่มเมาส์ แล้วลากเมาส์ไปยังอีกมุมหนึ่งของพื้นที่ที่ต้องการ แล้วจึงปล่อยปุ่มเมาส์

en: File path or directory where the screenshot will be saved, accepts png, jpg and bmp extensions. webp, jxl and avif are only supported if their respective pixbuf loaders are installed.
th: พาธของแฟ้มหรือไดเรกทอรีที่จะเก็บแฟ้มภาพหน้าจอ สามารถใช้นามสกุล png, jpg และ bmp ได้ ส่วน webp, jxl และ avif จะรองรับก็ต่อเมื่อมีการติดตั้งตัวโหลด pixbuf สำหรับรูปแบบนั้นๆ

en: Show the saved file in the folder.
th: แสดงแฟ้มที่บันทึกในหน้าต่างโฟลเดอร์

en: Version information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Lists supported image formats, results can vary depending on installed pixbuf loaders
th: แสดงรายชื่อรูปแบบรูปภาพที่รองรับ ซึ่งอาจต่างกันในระบบต่างๆ ขึ้นอยู่กับตัวโหลด pixbuf ที่ติดตั้งไว้

en: Conflicting options: --%s and --%s cannot be used at the same time.
th: ตัวเลือกขัดแย้งกัน: --%s และ --%s ไม่สามารถใช้ร่วมกันได้

en: The --%s option is only used when --fullscreen, --window or --region is given. It will be ignored.
th: ตัวเลือก --%s จะใช้เมื่อมีการกำหนด --fullscreen, --window หรือ --region เท่านั้น ขอข้ามไป

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
th: %s: %s
    ลองสั่ง %s --help เพื่อดูตัวเลือกทั้งหมดที่มีของบรรทัดคำสั่ง

en: Take screenshots of the entire screen, of the active window or of a region
th: จับภาพหน้าจอของทั้งหน้าจอ, ของหน้าต่างที่แอคทีฟ หรือของพื้นที่ที่กำหนด

en: Application and panel plugin to take screenshots
th: แอปพลิเคชันและปลั๊กอินของพาเนลสำหรับใช้จับภาพหน้าจอ

en: Allows you to capture the entire screen, the active window or a selected region. You can set the delay that elapses before the screenshot is taken and the action that will be done with the screenshot: save it to a file, copy it to the clipboard, open it using another application, or use your creativity with custom actions.
th: ให้คุณสามารถจับภาพทั้งหน้าจอ หรือภาพหน้าต่างที่แอคทีฟ หรือพื้นที่ที่เลือก คุณสามารถกำหนดให้หน่วงเวลาก่อนที่จะจับภาพ และกำหนดการกระทำที่จะทำกับภาพหน้าจอที่จับได้: บันทึกลงในแฟ้ม, คัดลอกลงในคลิปบอร์ด, เปิดด้วยแอปพลิเคชันอื่น, หรือใช้ความคิดสร้างสรรค์ของคุณกำหนดการกระทำเอง
